3. Zdrowie
  4. 170 par w tym roku w programie in vitro
Marta i Michał Bułka wraz z córką Łucją - konferencja w sprawie zmian funkcjonowania wrocławskiego programu In vitro no limit (15.12.2023) Tomasz Hołod

Już 170 par zgłosiło się w 2024 roku do miejskiego programu „In vitro no limit” – taką liczbę wniosków Wrocław przyjmował dotąd w ciągu 12 miesięcy, a mamy dopiero marzec. Co ważne, z budżetu miasta dofinansowanie do jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka otrzyma każda para, która spełni kryteria.

Od stycznia do marca tego roku wrocławskiego programu In vitro no limit może zgłosić się każda para, która spełnia kryteria. Wystarczy płacić podatki we Wrocławiu, mieć nie więcej niż 40 lat i udokumentowany proces starania się o dziecko przez 12 miesięcy. Podmioty medyczne, które podpisały umowę z miastem, kwalifikują konkretne pary.

Tyle par, ile spełni kryteria

Nie obowiązują już, jak w poprzednich latach, limity dotyczące liczby par, które mogą skorzystać z programu.

– Rekordowa liczba par, które zgłosiły się po wsparcie w tym roku, jest dla nas dowodem na to, że zmiany w miejskim programie in vitro były konieczne. Od stycznia dwukrotnie zwiększyliśmy też kwotę dofinansowania z 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych. Chcemy, aby każda para miała jak najlepsze warunki do realizacji swoich planów rodzicielskich – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Marta Bułka, mama rocznej Łucji, skorzystała ze wsparcia miejskiego programu w 2023 roku. O dziecko starała się pięć lat. Wtedy wrocławski program pokrył połowę kosztów procedury in vitro.

– Zwiększenie kwoty dofinansowania to wspaniała wiadomość, bo procedura in vitro jest skomplikowana i kosztowna. To może zachęcić inne pary. Nasze życie dzięki Łucji zmieniło się o 180 stopni. Świata poza nią nie widzimy – mówił Marta Bułka.

251 dzieci urodziło się dzięki wrocławskiemu programowi in vitro

We Wrocławiu pierwsze dziecko poczęte dzięki programowi in vitro przyszło na świat w połowie lutego 2020 roku.

Od tego czasu, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta, urodziło się już 251 maluchów.

Budżet miejskiego programu wzrósł z 800 tys. zł (w poprzednich latach) do 2 mln zł w 2024 roku. Ta kwota została podzielona między pięć klinik in vitro, które zostały wybrane w konkursie i mają podpisaną umowę z miastem.

– W praktyce oznacza to, że każda z pięciu klinik dysponuje określonym budżetem na wykonanie procedury in vitro. W przypadku wyczerpania tej kwoty we wszystkich placówkach – miasto zwiększy dofinansowanie tak, by każda para, która została zakwalifikowana do programu, mogła z niego skorzystać – tłumaczy Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Nowe zasady do czasu wprowadzenia rządowego programu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd nie może finansować tych samych świadczeń zdrowotnych, które finansowane są z budżetu państwa (Narodowego Funduszu Zdrowia). Dlatego wprowadzone w 2024 roku zasady działania wrocławskiego programu In vitro no limit będą obowiązywały do czasu wejścia w życie rządowego programu.

Program in vitro prowadzony we Wrocławiu zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim, zakwalifikowanej do programu.

Zmiany w miejskim programie „In vitro no limit” w 2024 roku:

• Kwota dofinansowania wzrosła z 5 tys. zł do 10 tys. zł dla pary.
  • Wrocław sfinansuje procedurę in vitro każdej spełniającej kryteria parze, która zgłosi się do programu, do czasu wprowadzenia rządowych zmian.
  • Budżet programu wzrósł z 800 tys. zł w 2023 roku do 2 mln zł w 2024 roku i jeśli będzie taka potrzeba, zostanie zwiększony.

Nowe zasady będą obowiązywały do czasu wprowadzenia rządowego programu, ponieważ zgodnie zobowiązującymi przepisami, samorząd nie może finansować tych samych świadczeń, za które płaci już budżet państwa.

Kliniki, które biorą udział w programie In vitro no limit

• InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44,
  • Polmedis Sp. z o. o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4,
  • Kliniki i Laboratoria Medyczne Invicta, ul. Grabiszyńska 186/1b,
  • Gameta Wrocław, ul. Chorwacka 41/U1,
  • Gyncentrum Sp. z o. o., pl. Orląt Lwowskich 1.

Źródło: materiały prasowe