wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Powstał pierwszy w Polsce wydział pielęgniarstwa i położnictwa
Na zdjęciu: kobieta w medycznym stroju trzyma na rękach noworodka Shutterstock
Na zdjęciu: kobieta w medycznym stroju trzyma na rękach noworodka

We Wrocławiu powołano Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa. To pierwszy odrębny wydział tych specjalności na uczelniach medycznych w Polsce. Na I rok na trzech kierunkach wydziału przyjętych zostanie 500 osób, natomiast na studiach anglojęzycznych zaplanowano 30 miejsc.

Reklama

Uniwersytet Medyczny jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce z odrębnym wydziałem pielęgniarstwa i położnictwa. Do tej pory studia na tych kierunkach były realizowane na Wydziale Nauk o Zdrowiu. W ofercie są także studia w języku angielskim. Katalog specjalności na nowym wydziale uzupełniają studia w zakresie ratownictwa medycznego.

Utworzenie wydziału pielęgniarstwa i położnictwa wynika z potrzeby dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia, w tym przejścia od opieki medycznej do promocji zdrowia i prewencji chorób, rosnącego nacisku na podstawową opiekę zdrowotną oraz rozwoju technologii medycznych.
Prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Na I rok na trzech kierunkach Wydziału Pielęgniarstwa i Położnictwa przyjętych zostanie 500 osób, natomiast na studiach anglojęzycznych zaplanowano 30 miejsc.

Kobiecy zawód? Idą zmiany

W obu zawodach: w pielęgniarstwie i w położnictwie, pracują przede wszystkim kobiety (to między 97 a 99,7 procent), lecz rośnie liczba mężczyzn, którzy spełniają się w obu specjalnościach.

Analitycy od lat alarmują, że przesuwa się granica wiekowa osób pracujących w obu specjalnościach. - Połowa pielęgniarek i położnych ma nie mniej niż 55 lat, a zaledwie 16,5 procent ma mniej niż 40 lat. Średni wiek polskiej pielęgniarki wynosi nieco ponad 54 lata, zaś średni wiek położnej o prawie 3 lata mniej -  czytamy w raporcie przygotowanym na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych za rok 2023.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl