wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Ruszają mobilne punkty szczepień dla osób bezdomnych [WIDEO]
Kliknij, aby powiększyć
Mobilne punkty szczepień dla bezdomnych fot. Urząd Miejski Wrocławia
Mobilne punkty szczepień dla bezdomnych

Od 9 czerwca we Wrocławiu będą szczepione osoby w kryzysie bezdomności. Przygotowano dla nich około 300 jednodawkowych szczepionek preparatu firmy Johnson & Johnson. Jednak, jeśli będzie taka konieczność, liczba ta zostanie zwiększona.

Reklama

Dotychczas we Wrocławiu wykonano ponad 650 tys. szczepień. W największym punkcie, na Stadionie Wrocław, podano już ponad 70 tys. szczepionek.

– Teraz chcemy dotrzeć do ludzi wykluczonych, którzy z różnych powodów nie zarejestrują się samodzielnie, nie przyjdą do zwykłego punktu szczepień – przyznaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – Wyjazdowe zespoły przyjadą do nich do schronisk i noclegowni. Dla osób, które żyją na ulicach, uruchamiamy punkt szczepień w ambulatorium dla osób bezdomnych przy ul. Cybulskiego. Wyjazdowy zespół będzie tam szczepił dwa razy w tygodniu, a specjalny ambulans dowiezie potrzebujących na miejsce.  

We Wrocławiu jest ok. 900 osób w kryzysie bezdomności, z czego około 600 osób przebywa w placówkach, a blisko 300 na ulicy. Przy czym, większość osób przebywających w schroniskach czy noclegowniach, została już zaszczepiona. Szacuje się, że do zaszczepienia pozostało ok. 150 osób. Kolejnych 150 dawek preparatu jest zarezerwowanych dla osób w kryzysie bezdomności ulicznej. 

– Szczepienie osób w kryzysie bezdomności to pilotażowy projekt w skali Polski. Jeszcze żadne inne miasto tego nie robi – podkreśla Jacek Sutryk. – Podobnie było ze szczepieniami licealistów, które rozpoczęliśmy w ubiegłym tygodniu. Profilaktyka ta jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy wrócić do normalności – dodaje.

Osoby w kryzysie bezdomności będą szczepione preparatem Johnson&Johnson - szczepionka jednodawkową. 

Kampania informacyjna trwa

Kampania edukacyjna i informacyjna, dotycząca szczepień trwa już na ulicach Wrocławia od kilkunastu dni. Wspiera ją Fundacja Homo Sacer, która specjalnym ambulansem będzie dowozić osoby bezdomne do ambulatorium przy ul. Cybulskiego. Tam, dwa razy w tygodniu, pracować będzie wyjazdowy zespół Medfeminy, który zaszczepi osoby bezdomne.   

– Najtrudniej jest pomagać osobom, którym wydaje się, że na to nie zasługują. Dlatego ta inicjatywa jest tak ważna – uważa Andrzej Ptak, prezes Fundacji Homo Sacer, założyciel przestrzeni kreatywnej dla bezdomnych MiserArt. – Zaangażowanie wielu partnerów i wsparcie miasta dają nadzieję na powodzenie tej akcji. Człowieczeństwo, miasto otwarte i wrażliwe, to jest synonim Wrocławia – dodaje.

Czytaj też: We Wrocławiu już szczepią nastolatków przeciwko COVID-19

Wsparcie miasta dla osób bezdomnych

W MOPS-ie wsparciem dla osób w kryzysie bezdomności zajmuje się Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców. Miasto oferuje im m.in.: zasiłki oraz świadczenia niepieniężne w postaci schronienia, zapewnienia posiłku, wymiany odzieży, pracy socjalnej oraz poradnictwa.

Prowadzone są także Indywidualne Programy Wychodzenia z Bezdomności. Pomoc oferowana jest w formie mieszkania wspieranego oraz aktywizacji zawodowej, w ramach takich przedsięwzięć jak: Trampolina, Droga Do Domu i Housing First – najpierw mieszkanie. Bierze w nich udział łącznie kilkudziesięciu uczestników. Dzięki tym programom mają zapewnione nie tylko schronienie, ale także szkolenia i treningi umiejętności społecznych, kompetencji osobistych lub zawodowych. 

Także dach nad głową i ciepły posiłek

Osoby w kryzysie bezdomności mają też we Wrocławiu zapewniony dach nad głową m.in. w ogrzewalni (w okresie zimowym), noclegowni oraz 10 schroniskach i Domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobietami w ciąży. Do ich dyspozycji są również dwie łaźnie oraz cztery jadłodajnie, które dziennie wydają ok. 1430 ciepłych posiłków. – Codziennie 29 pracowników Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców stara się dotrzeć z konkretną ofertą pomocową do osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej – mówi Tomasz Neumann, kierownik Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców MOPS we Wrocławiu. – Dystrybuujemy również wśród osób bezdomnych, przebywających na ulicy, zestawy posiłków samopodgrzewających i z pomocą Straży Miejskiej Wrocławia, oferujemy transport do placówek zapewniających schronienie – wymienia.

Czytaj też: Paszport covidowy do pobrania od 1 czerwca

Poza tym Streetbus, przez siedem dni w tygodniu, dociera do 200 osób w sytuacji bezdomności ulicznej i na stałych przystankach i wydaje gorącą zupę, suchy prowiant oraz w razie potrzeby również środki opatrunkowe, dezynfekujące, jak i środki higieny osobistej czy bieliznę. 

Czytaj też: Szczepienia dla dzieci 12+ od 7 czerwca. Dostaniemy unijne certyfikaty covidowe

W sumie, na wsparcie osób bezdomnych w 2020 r. Wrocław przeznaczył ok. 8,5 mln złotych. Natomiast nakłady finansowe gminy na konkursy dla organizacji pozarządowych, prowadzących działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności, są co roku sukcesywnie zwiększane. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl