wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spotkanie z osobami represjonowanymi przez III Rzeszę i członkami Klubu Ludzi ze Znakiem „P”

Spotkanie z osobami represjonowanymi przez III Rzeszę i członkami Klubu Ludzi ze Znakiem „P”

Redakcja www.wroclaw.pl,

W środę 7 lutego w budynku Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych przy ul. Haukego-Bosaka 21, odbyło się noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę oraz Klubu Ludzi ze Znakiem "P".

Reklama

W uroczystości wzięli udział także uczniowie ZSTiE, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu Kamil Dworaczek, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie oraz dyrektor ZSTiE Rafał Cichocki.

W budynku szkoły w latach 1940-1945 mieścił się obóz pracy przymusowej.

Obóz pracy przy Clausewitzstrasse (dzisiejsza ul. Józefa Hauke-Bosaka) funkcjonował już w 1940 r. W barakach naprzeciwko dzisiejszego Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych ulokowani byli przymusowi robotnicy różnych narodowości. Na początku nie było ich wielu. Gwałtowny wzrost liczby przetrzymywanych tu ludzi nastąpił dopiero pod koniec 1944 r., w momencie zbliżania się frontu.

Obóz istniał do wiosny 1945 r. Poza robotnikami przymusowymi podczas oblężenia miasta ulokowani zostali tam również niemieccy osadnicy – emigranci, ewakuowani z terenów zajętych przez zbliżający się front (m.in. z Pomorza czy Wielkopolski).

Galeria zdjęć

Obóz został zbombardowany w kwietniu 1945 r., co spowodował, że zginęło w nim wielu ludzi. Większość ocalałych skierowano do obozu Burgweide na Sołtysowicach. W szczątkowej formie obóz istniał aż do dnia zajęcia Wrocławia przez armię radziecką. Zamieszkiwało go wtedy zaledwie kilkadziesiąt osób.

–  Dla mnie te spotkania - z żyjącymi świadkami tamtych strasznych czasów - są zawsze wyjątkowo wzruszające, a Wasze środowisko jest dla mnie niezwykle ważne. Jak zawsze deklaruję swoją otwartość i wszelką pomoc w kultywowaniu pamięci o Was i tej trudnej, bolesnej historii. Dziękuję, że jesteście – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl