4. Słyszeliście w nocy ten grzmot? Zapytaliśmy naukowców, czemu był taki dziwny
Burza nad Wrocławiem (zdjęcie ilustracyjne) Flickr
Burza nad Wrocławiem (zdjęcie ilustracyjne)

Z wtorku (31 stycznia) na środę (1 lutego) nad Wrocławiem przeszła burza. Czy to częste zjawisko zimą?

Burza powstaje, gdy zderzą się masy ciepłego i zimnego powietrza. Wówczas w chmurach, które się tworzą, dochodzi do wyładowań atmosferycznych, czyli błyskawic. Grzmot, to odgłos, który towarzyszy wyładowaniu.

Burza nad Wrocławiem

W nocy z wtorku (31 stycznia) na środę (1 lutego) wielu z nas zerwało się o północy z powodu długiego grzmotu. W tej sprawie, korzystając z naszego alertu, napisał czytelnik.

Potężne uderzenie, najprawdopodobniej burzowe, zerwało wszystkich mieszkańców na nogi. Kolejne dwa mniejsze nie były już tak mocne. Pierwsze nie przypominało burzowego huku. Alarmy w samochodach się włączyły. Brzmiało to jak wybuch rakiety lub bomby
Arkhonia

Dlaczego niebo mruczy

Aby wyjaśnić nocne burzowe mruczenie, należy zrozumieć, jak powstaje piorun, a jak grzmot.

Gdy zimny front nachodzi na ciepły – jak jest obecnie – powstają burzowe chmury. Gwałtowny ruch powietrza powoduje, że krople wody elektryzują się i dochodzi do silnych wyładowań elektrycznych. Skutkiem jest gwałtowne i krótkotrwałe ogrzanie powietrza nawet do 20 tys. stopni Celsjusza i ruch. To błyskawica, która czasami rozciąga się na kilkanaście kilometrów. Każdemu zaś wyładowaniu, na całej długości błyskawicy, towarzyszy dźwięk.

Ponieważ światło porusza się z prędkością ok. 300 tys. km/s, a dźwięk 300 m/s, odgłos towarzyszący wyładowaniu słyszymy zawsze po błysku. Dodatkowo im dłuższa błyskawica, tym dźwięk trwa dłużej.

W nocy była burza, która charakteryzowała się długimi piorunami, więc dźwięk, który im towarzyszył, trwał długo.

Ten grzmot przypomina mruczenie. Dodatkowym powodem wydłużenia dźwięku mogło być wiele wyładowań, które na siebie nachodziły.
dr Bartosz Strzelczyk z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

Będzie więcej burz?

Polska jest obecnie w zasięgu układu niskiego ciśnienia. Z zachodu napływa aktywny front chłodny, a za nim napływa wilgotna masa powietrza. Taki układ sprzyja burzom.

To nie jest częste zjawisko zimą, ale się zdarza. W poprzednim roku też mieliśmy do czynienia z zimowymi burzami.
Michała Kowalczuk, dyżurny synoptyk IMGW-BiP

W najbliższych dniach groźne będą jednak nie burze, a silny wiatr. W porywach może wiać nawet z prędkością 70–75 km/h. Będzie też padał deszcz ze śniegiem albo deszcz.