wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Inwestycje
 4. Piknik na otwarcie Ślęzoujścia. Będą spacery, jazda na rolkach i potańcówka

Mamy dwie wiadomości: dobrą i dobrą. Pierwsza jest taka, że skończyła się przebudowa Ślęzoujścia. Druga: będzie piknik osiedlowy dla mieszkańców Maślic i Pracz Odrzańskich. Kiedy? 17 września. W kolejnych dniach ulica zostanie otworzona dla kierowców.

Reklama

Po ponad roku zakończyła się przebudowa wału i ulicy Ślęzoujście. Z tej okazji mieszkańcy Maślic i Pracz Odrzańskich zaproszeni są na piknik 17 września (w niedzielę) od godziny 14:00 do 20:00 (przy skrzyżowaniu z Potokową). Organizatorzy – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, rada osiedla Maślice i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – szykują różne atrakcje:

 • nauka jazdy na rolkach,
 • jazda na rolkach przez tor przeszkód,
 • warsztaty plastyczne dla dzieci,
 • strefa relaksu,
 • spacery po zielonych okolicach ulicy,
 • spotkania ze specjalistami ds. przyrody,
 • prezentacja zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Ługowinie.

To nie koniec! Częścią pikniku jest potańcówka. Pierwsze pląsy na Ślęzoujściu o godzinie 18:00. Zabawa potrwa do 20:00.

[galleryButton]

Ulica z funkcją ochrony przed powodzią

Przebudowa ulicy Ślęzoujście, która będzie przejezdna najwcześniej od 18 września, polegała przede wszystkim na wymianie nawierzchni, ułożeniu chodników i montażu oświetlenia. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 30 km/h. – Nie traci charakteru rekreacyjnego, a znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, a w szczególności: rowerzystów, osób starszych, rodziców z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami – mówiła nam w lipcu Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, który prowadził inwestycję.

To jednak nie tylko droga. Ślęzoujście spełnia od teraz funkcję wału przeciwpowodziowego z prawdziwego zdarzenia. Wrocław czekał na to od pamiętnych wydarzeń z 1997 roku.

Jest to bardzo ważna inwestycja w kontekście ochrony Maślic. To obszar rozwijający się, gdzie przybywa ludzi i budynków, więc remont był rzeczą niezbędną. Ślęzoujście tak naprawdę nie było wałem, była to droga, która pełniła funkcję wału przeciwpowodziowego.
Anna Wołoszyn z UM Wrocławia

Z Anną Wołoszyn, główną specjalistką ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i ochrony przeciwpowodziowej w Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, rozmawialiśmy na ten temat na początku sierpnia. Wywiad jest do przeczytania i obejrzenia tutaj.

Wspólna inwestycja miasta i Wód Polskich

O znaczenie inwestycji zapytaliśmy także Jerzego Weraksę, specjalistę specjalista ds. przeciwpowodziowych, który wraz z dr. hab. Czesławem Szczegielniakiem (hydrologiem) zainicjował przed laty modernizację umocnień. – Newralgiczny odcinek, od ulicy Potokowej do prawego wału Ługowiny, był najsłabszym ogniwem w łańcuchu. Był zagrożeniem, dlatego jego modernizacja, o którą staraliśmy się długo i mocno, jest bardzo ważną informacją dla Wrocławia – stwierdził ekspert.

Zdaniem Jerzego Weraksy ochrona jest teraz bez porównania mocniejsza niż w 1997 roku. – Po kompleksowej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, budowie zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny i przebudowie ulicy Ślęzoujście, Wrocław jest dobrze zabezpieczony przed powodzią – podkreśla specjalista.

Urzędnicy są pewni, że system ochrony poradzi sobie z wielką wodą podobną do tej, która zniszczyła miasto przed ponad 26 laty.

Przebudowa Ślęzoujścia kosztowała około 12,5 miliona złotych. 4 miliony dały Wody Polskie. Prace wykonywała firma Strabag.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl