Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Karaimi do Wrocławia trafiali po 1945 roku z Wilna, Trok i Halicza; po demobilizacji Wojska Polskiego to właśnie nasze miasto wybierali na swój dom. Osiedlali się na Sępolnie.
– Jesteśmy najmniejszą mniejszością etniczną w Polsce – mówi Mariola Abkowicz, przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów w Polsce. To jej dziadek – Rafał Abkowicz – właśnie we Wrocławiu był ostatnim i jedynym hazzanem (karaimskim duchownym) w powojennej Polsce. Teraz przypada 30. rocznica jego śmierci.
Galeria zdjęć
3 września skwer Karaimski otwarto również w Warszawie (na zdjęciu głównym, facebook.com/karaimskiedrogi)
Karaimi na Sępolnie: w niedzielę gra miejska, film i wystawa
Niedzielne święto ma przypomnieć o obecności Karaimów we Wrocławiu. Akcja spotkała się z takim zainteresowaniem, że osiedlowi radni podjęli decyzję o rewitalizacji skweru z Funduszu Osiedlowego.
Otwarcie skweru Karaimskiego (róg ul. W. Sławka i Partyzantów) zaplanowano na niedzielę, 11 wrzenia, w samo południe.
Wcześniej, od godz. 11.00, rozpocznie się gra terenowa „Śladem karaimskich osadników na Sępolnie”. O godz. 17.00, również w Czasoprzestrzeni wernisaż wystawy „TworzyMy Wrocław – Karaimi” i opowieść Marioli Abkowicz poświęcona Karaimom na Sępolnie, a o godz. 18.30 pokaz reportażu „Ostatni Hazzan”.
Wydarzenie zakończy koncert Michała Kuliczenki i Karoliny Matuszkiewicz. Początek o 19.30.
Michał Kuliczenko – wokalista karaimskiego folklorystycznego zespołu Dostłar. Tworzy autorskie opracowania na gitarę tradycyjnych piosenek karaimskich. Współpracuje i uczestniczy w projektach realizowanych przez Związek Karaimów Polskich od roku 2007. Od roku 2020 współpracuje z Karoliną Cichą & Spółką przy realizacji projektu muzycznego „Karaimska Mapa Muzyczna”.
Karolina Matuszkiewicz – multiinstrumentalistka w zakresie instrumentów smyczkowych, wokalistka. Specjalizuje się w grze na fideli płockiej, suce biłgorajskiej, kobyzie, kemancze i na skrzypcach. Współpracuje z Kapelą ze wsi Warszawa, Marią Pomianowską, Nikolą Kołodziejczykiem i Karoliną Cichą. Współtworzy zespoły: T/Aboret, Wiklinova i Andre the Giants, Karma trio.
Karaimi. Historia, język, religia
Przedstawiciele społeczności karaimskiej zamieszkują w Rzeczpospolitej od 630 lat. Ich przodków sprowadził z Krymu Wielki Książę Litewski Witold i osadził ich w swej stolicy, Trokach.
Język karaimski należy do grupy języków turkijskich i obecnie jest językiem zagrożonym. Religia karaimska oparta jest jedynie na Starym Testamencie.
Karaimi w obecnych czasach
W 1997 we Wrocławiu zarejestrowano Związek Karaimów Polskich, a jego działalność to m.in. szerzenie wiedzy na temat mniejszości karaimskiej, zachowanie dziedzictwa oraz podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej społeczności karaimskiej.
Jednym z prowadzonych ostatnio projektów był muzyczny. W 2021 r. Związek Karaimów Polskich wydał dwupłytowy album pt. „Karaimska Mapa Muzyczna”.
To pierwsza długogrająca płyta z karaimską muzyką inspirowana twórczością krymską, litewską oraz polską.