wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najmniejsza mniejszość będzie miała we Wrocławiu swój skwer. Otwarcie skweru Karaimskiego 11 września na Sępolnie
Kliknij, aby powiększyć
zaproszenie na otwarcie skweru karaimskiego 11 września we Wrocławiu materiały organizatorów
zaproszenie na otwarcie skweru karaimskiego 11 września we Wrocławiu

Karaimi będą mieli we Wrocławiu swój skwer: skwer Karaimski. Zostanie odsłonięty w najbliższą niedzielę, 11 września, na Sępolnie. Dla odwiedzających zaplanowano również dodatkowe atrakcje: grę terenową, pokaz filmu oraz wystawę. Sprawdźcie szczegóły karaimskiego święta we Wrocławiu!

Reklama

Karaimi do Wrocławia trafiali po 1945 roku z Wilna, Trok i Halicza; po demobilizacji Wojska Polskiego to właśnie nasze miasto wybierali na swój dom. Osiedlali się na Sępolnie.

– Jesteśmy najmniejszą mniejszością etniczną w Polsce – mówi Mariola Abkowicz, przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów w Polsce. To jej dziadek – Rafał Abkowicz –  właśnie we Wrocławiu był ostatnim i jedynym hazzanem (karaimskim duchownym) w powojennej Polsce. Teraz przypada 30. rocznica jego śmierci.

3 września skwer Karaimski otwarto również w Warszawie (na zdjęciu głównym, facebook.com/karaimskiedrogi)

Karaimi na Sępolnie: w  niedzielę gra miejska, film i wystawa

Niedzielne święto ma przypomnieć o obecności Karaimów we Wrocławiu. Akcja spotkała się z takim zainteresowaniem, że osiedlowi radni podjęli decyzję o rewitalizacji skweru z Funduszu Osiedlowego.

Otwarcie skweru Karaimskiego (róg ul. W. Sławka i Partyzantów) zaplanowano na niedzielę, 11 wrzenia, w samo południe.

Wcześniej, od godz. 11.00, rozpocznie się gra terenowa „Śladem karaimskich osadników na Sępolnie”. O godz. 17.00, również w Czasoprzestrzeni wernisaż wystawy „TworzyMy Wrocław – Karaimi” i opowieść Marioli Abkowicz poświęcona Karaimom na Sępolnie, a o godz. 18.30 pokaz reportażu „Ostatni Hazzan”.

Wydarzenie zakończy koncert Michała Kuliczenki i Karoliny Matuszkiewicz. Początek o 19.30.

Michał Kuliczenko – wokalista karaimskiego folklorystycznego zespołu Dostłar. Tworzy autorskie opracowania na gitarę tradycyjnych piosenek karaimskich. Współpracuje i uczestniczy w projektach realizowanych przez Związek Karaimów Polskich od roku 2007. Od roku 2020 współpracuje z Karoliną Cichą & Spółką przy realizacji projektu muzycznego „Karaimska Mapa Muzyczna”.

Michał Kuliczenko, fot. Piotr Spiegiel

Karolina Matuszkiewicz – multiinstrumentalistka w zakresie instrumentów smyczkowych, wokalistka. Specjalizuje się w grze na fideli płockiej, suce biłgorajskiej, kobyzie, kemancze i na skrzypcach. Współpracuje z Kapelą ze wsi Warszawa, Marią Pomianowską, Nikolą Kołodziejczykiem i Karoliną Cichą. Współtworzy zespoły: T/Aboret, Wiklinova i Andre the Giants, Karma trio.

Karolina Matuszkiewicz, fot. Piotr Spigiel

Karaimi. Historia, język, religia

Przedstawiciele społeczności karaimskiej zamieszkują w Rzeczpospolitej od 630 lat. Ich przodków sprowadził z Krymu Wielki Książę Litewski Witold i osadził ich w swej stolicy, Trokach.

Język karaimski należy do grupy języków turkijskich i obecnie jest językiem zagrożonym. Religia karaimska oparta jest jedynie na Starym Testamencie.

Karaimi w obecnych czasach

W 1997 we Wrocławiu zarejestrowano Związek Karaimów Polskich, a jego działalność to m.in. szerzenie wiedzy na temat mniejszości karaimskiej, zachowanie dziedzictwa oraz podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej społeczności karaimskiej. 

Jednym z prowadzonych ostatnio projektów był muzyczny. W 2021 r. Związek Karaimów Polskich wydał dwupłytowy album pt. „Karaimska Mapa Muzyczna”.

To pierwsza długogrająca płyta z karaimską muzyką inspirowana twórczością krymską, litewską oraz polską.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl