wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Etno Show Ukraine. Bajeczna etno moda od ukraińskich rzemieślników w Concordia Design

Etno Show Ukraine. Bajeczna etno moda od ukraińskich rzemieślników w Concordia Design

Magdalena Talik,

17 i 18 września w Concordia Design impreza, która promuje ukraińskich projektantów i rzemieślników. To również okazja, aby wylicytować piękne ubrania i przedmioty pomagając szpitalowi w Zaporożu i ukraińskiej armii. Na placu przed Concordia Design obejrzymy występu ukraińskich grup folklorystycznych, a podczas Etno Show Ukraine kupimy też fantastyczne stroje i biżuterię. Zobacz szczegóły.

Reklama

Ukraińska etnomoda na Etno Show Ukraine

Ukraińcy kochają tradycję, a swoje ubrania, często inspirowane ludowymi strojami, noszą na co dzień, jak choćby wyszywane koszule, czy zdobione kwiatami wianki. Kolorystyka strojów jest tak barwna jak obrazy najsłynniejszej artystki ludowej Marii Prymaczenko, a inspiracją dla kwiatowych kompozycji bywają nierzadko magiczne obrazy Kateryny Biłokur, której florystyczny świat zachwycił samego Pabla Picassa.

Współcześni ukraińscy designerzy też chętnie sięgają po ludowe elementy strojów, a ich niezwykłe, często wręcz baśniowe projekty obejrzymy podczas Etno Show Ukraine już 17-18 września 2022 w Concordia Design.

– Sytuacja na Ukrainie jest ciężka, ale dla projektantów i rzemieślników możliwość przyjazdu do Wrocławia i zaprezentowania swoich prac jest bardzo ważna, jak łyk świeżego powietrza, zwłaszcza że potem wracają do kraju. Istotne też, że w ten sposób nie tylko popularyzujemy naszą kulturę, ale wzmacniamy dobre relacje między Polakami a Ukraińcami, a Polacy mogą obejrzeć i kupić nasze wyjątkowe rękodzieło – wyjaśnia Wiktoria Michajłowa, która jest jednym z organizatorów Etno Show Ukraine w Concordia Design. 

Pomoc dla szpitala w Zaporożu, Walkie-talkie dla wojska 

Na scenie sali Widok na IV piętrze obejrzymy prezentacje aż 20 artystów i firm m.in. z Kijowa, Lwowa, Charkowa i Winnicy. Po pokazach 17 i 18 września 2022 zaplanowano natomiast aukcje dobroczynne – kupując stroje, torby, czy ceramikę etnoprojektantów wesprzemy działalność szpitala w Zaporożu w południowo-wschodniej części kraju, gdzie obecnie wojna toczy się wokół elektrowni atomowej, czy dofinansujemy Walkie-talkie dla ukraińskiej armii walczącej z rosyjskim okupantem.

Pokazy etnoprojektantów ukraińskich w Concordia Design (17.09)

  • 15.00-17.30 sala Widok – Concordia Design. Koszt biletu 49 zł (obejmuje drink powitalny)
  • 18.30-21.00 sala Widok – Concordia Design. Koszt biletu 69 zł (obejmuje drink powitalny).

Businesswoman ze Lwowa kolekcjonuje ludowe stroje

Podczas pokazów mody w Concordia Design obejrzymy także część wyjątkowej kolekcji lwowskiej businesswoman Marii Mulawy, która od lat gromadzi stroje ludowe z różnych części Ukrainy. Łącznie posiada 400 rozmaitych elementów garderoby i nakryć głowy, zaś do Wrocławia przywiezie 12 strojów (m.in. z regionu Iwano-Frankiwska, Lwowa i Zakarpacia) i opowie o dawnych tradycjach, zwyczajach i historii, a 18 września 2022 weźmie udział w dyskusji polskich i ukraińskich etnografów (jednym z gości będzie Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu).  

20 projektantów, 17 rzemieślników z Kijowa, Lwowa, Charkowa

Podczas pokazów obejrzymy dzieła aż 20 projektantów ukraińskich, m.in. z Kijowa, Lwowa, czy Charkowa, głównie ubrania z haftami, wyszywankami, rzecz jasna w etnostylu.

Oprócz designerów przyjedzie także 17 rzemieślników, a na stoiskach na parterze Concordia Design od 11.00 do 20.00 będzie można kupić m.in. haftowane sukienki, bluzki, torby z naszywkami i nadrukami, naszyjniki, bransoletki.

Na tym atrakcji nie koniec, bo 17 i 18 września 2022 podczas Etno Show Ukraine zaplanowano także warsztaty m.in. wyszywankowe dla dzieci i dorosłych (w godz. 11.00-20.00), a od 14.00 do 21.00 na scenie przed Concordia Design występy ukraińskich zespołów folklorystycznych.   

Wstęp na Etno Show Ukraine w Concordia Design

Wejście na wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem pokazów mody, jest bezpłatne.

Na pokazy mody 17 września 2022 w Concordia Design (IV piętro, sala Widok) bilety wstępu kosztują 49 zł (na godz. 15.00) i 69 zł (na 18.00), a dochód z ich sprzedaży pomoże w funkcjonowaniu szpitala w Zaporożu i doposażeniu ukraińskiej armii. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl