wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Etno Show Ukraine. Bajeczna etno moda od ukraińskich rzemieślników w Concordia Design

Etno Show Ukraine. Bajeczna etno moda od ukraińskich rzemieślników w Concordia Design

Magdalena Talik,

Podczas Etno Show Ukraine zobaczymy nie tylko pokazy mody, ale kupimy też rękodzieło fot. Etno Show Ukraine
Podczas Etno Show Ukraine zobaczymy nie tylko pokazy mody, ale kupimy też rękodzieło

17 i 18 września w Concordia Design impreza, która promuje ukraińskich projektantów i rzemieślników. To również okazja, aby wylicytować piękne ubrania i przedmioty pomagając szpitalowi w Zaporożu i ukraińskiej armii. Na placu przed Concordia Design obejrzymy występu ukraińskich grup folklorystycznych, a podczas Etno Show Ukraine kupimy też fantastyczne stroje i biżuterię. Zobacz szczegóły.

Reklama

Ukraińska etnomoda na Etno Show Ukraine

Ukraińcy kochają tradycję, a swoje ubrania, często inspirowane ludowymi strojami, noszą na co dzień, jak choćby wyszywane koszule, czy zdobione kwiatami wianki. Kolorystyka strojów jest tak barwna jak obrazy najsłynniejszej artystki ludowej Marii Prymaczenko, a inspiracją dla kwiatowych kompozycji bywają nierzadko magiczne obrazy Kateryny Biłokur, której florystyczny świat zachwycił samego Pabla Picassa.

Współcześni ukraińscy designerzy też chętnie sięgają po ludowe elementy strojów, a ich niezwykłe, często wręcz baśniowe projekty obejrzymy podczas Etno Show Ukraine już 17-18 września 2022 w Concordia Design.

– Sytuacja na Ukrainie jest ciężka, ale dla projektantów i rzemieślników możliwość przyjazdu do Wrocławia i zaprezentowania swoich prac jest bardzo ważna, jak łyk świeżego powietrza, zwłaszcza że potem wracają do kraju. Istotne też, że w ten sposób nie tylko popularyzujemy naszą kulturę, ale wzmacniamy dobre relacje między Polakami a Ukraińcami, a Polacy mogą obejrzeć i kupić nasze wyjątkowe rękodzieło – wyjaśnia Wiktoria Michajłowa, która jest jednym z organizatorów Etno Show Ukraine w Concordia Design. 

Etno Show Ukraine

Etno Show Ukraine

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Pomoc dla szpitala w Zaporożu, Walkie-talkie dla wojska 

Na scenie sali Widok na IV piętrze obejrzymy prezentacje aż 20 artystów i firm m.in. z Kijowa, Lwowa, Charkowa i Winnicy. Po pokazach 17 i 18 września 2022 zaplanowano natomiast aukcje dobroczynne – kupując stroje, torby, czy ceramikę etnoprojektantów wesprzemy działalność szpitala w Zaporożu w południowo-wschodniej części kraju, gdzie obecnie wojna toczy się wokół elektrowni atomowej, czy dofinansujemy Walkie-talkie dla ukraińskiej armii walczącej z rosyjskim okupantem.

Pokazy etnoprojektantów ukraińskich w Concordia Design (17.09)

  • 15.00-17.30 sala Widok – Concordia Design. Koszt biletu 49 zł (obejmuje drink powitalny)
  • 18.30-21.00 sala Widok – Concordia Design. Koszt biletu 69 zł (obejmuje drink powitalny).

Businesswoman ze Lwowa kolekcjonuje ludowe stroje

Podczas pokazów mody w Concordia Design obejrzymy także część wyjątkowej kolekcji lwowskiej businesswoman Marii Mulawy, która od lat gromadzi stroje ludowe z różnych części Ukrainy. Łącznie posiada 400 rozmaitych elementów garderoby i nakryć głowy, zaś do Wrocławia przywiezie 12 strojów (m.in. z regionu Iwano-Frankiwska, Lwowa i Zakarpacia) i opowie o dawnych tradycjach, zwyczajach i historii, a 18 września 2022 weźmie udział w dyskusji polskich i ukraińskich etnografów (jednym z gości będzie Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu).  

20 projektantów, 17 rzemieślników z Kijowa, Lwowa, Charkowa

Podczas pokazów obejrzymy dzieła aż 20 projektantów ukraińskich, m.in. z Kijowa, Lwowa, czy Charkowa, głównie ubrania z haftami, wyszywankami, rzecz jasna w etnostylu.

Oprócz designerów przyjedzie także 17 rzemieślników, a na stoiskach na parterze Concordia Design od 11.00 do 20.00 będzie można kupić m.in. haftowane sukienki, bluzki, torby z naszywkami i nadrukami, naszyjniki, bransoletki.

Na tym atrakcji nie koniec, bo 17 i 18 września 2022 podczas Etno Show Ukraine zaplanowano także warsztaty m.in. wyszywankowe dla dzieci i dorosłych (w godz. 11.00-20.00), a od 14.00 do 21.00 na scenie przed Concordia Design występy ukraińskich zespołów folklorystycznych.   

Wstęp na Etno Show Ukraine w Concordia Design

Wejście na wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem pokazów mody, jest bezpłatne.

Na pokazy mody 17 września 2022 w Concordia Design (IV piętro, sala Widok) bilety wstępu kosztują 49 zł (na godz. 15.00) i 69 zł (na 18.00), a dochód z ich sprzedaży pomoże w funkcjonowaniu szpitala w Zaporożu i doposażeniu ukraińskiej armii. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl