wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Rusza budowa Osi Zachodniej. Umowa podpisana

Dwa pasy jezdni na odcinku 2 km od ul. Kosmonautów do centrum, zielone torowisko, nowa pętla autobusowa i budowa al. Stabłowickiej. Takie zadania do wykonania czekają na budowie Osi Zachodniej. 29 kwietnia podpisano umowę na jej realizację.

Reklama

– To bardzo ważna inwestycja dla miasta, długo na to czekaliśmy. Ulica Kosmonautów w końcu stanie się drogą dwujezdniową, potrzebuje tego – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu budowy Osi Zachodniej z Wrocławskich Inwestycji.

Czytaj także: Będzie tramwaj na Swojczyce. Ruszają prace projektowe

29 kwietnia miasto podpisało umowę z wykonawcą na powstanie Osi Zachodniej, która domknie obwodnicę Leśnicy. Dzięki temu tranzyt ma zostać skierowany z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica lub zostanie doprowadzony do ul. Granicznej, która prowadzi do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Prace za prawie 181,5 mln zł wykona konsorcjum firm: Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech.

Oś Zachodnia składa się z dwóch projektów – przebudowy ul. Kosmonautów na odcinku od kąpieliska Glinianki do skrzyżowania z ul. Fieldorfa (2,2 km) oraz budowy al. Stabłowickiej.

Tu zostanie zbudowana al. Stabłowicka, fot. WI

– Dodatkowo posadzimy ponad 900 drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Powstanie ścieżka rowerowa o długości 5,5 km, dwa przejścia tunelowe, 6 km chodników, ponad 1 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego – wylicza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Budowa Osi Zachodniej. Kilka etapów

– Przebudowa ul. Kosmonautów składa się z trzech etapów. Zaczniemy od najważniejszego, czyli przebudowy torowiska, które będzie odsunięte na południe od już istniejącego [w stronę budowanego szpitala onkologicznego - przyp. red.]. Później czeka nas budowa jezdni południowej i na końcu jezdni północnej – wyjaśnia Piotr Wilkosz, przedstawiciel konsorcjum Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o.

Przy ul. Fieldorfa mieści się szpital wojewódzki im. Marciniaka, a obok rozpoczęła się budowa szpitala onkologicznego, który od 2025 r. ma przyjąć 30 tys. pacjentów rocznie. Obok powstanie pętla autobusowa. Wrocławskie Inwestycje podkreślają, że szpitale potrzebują dobrej komunikacji. Dlatego od skrzyżowania ul. Fieldorfa i Kosmonautów w kierunku Stadionu Wrocław jezdnia będzie dwupasmowa. To oznacza, że kierowcy będą mieć do dyspozycji dwa pasy ruchu aż do samego centrum miasta.

Nowy wiadukt i droga

– Aleja Stabłowicka przebiega przez teren dziewiczy. Mamy tam do wybudowania 1,5 km nowej trasy i sześcioprzęsłowy wiadukt drogowo-kolejowy o długości ok. 160 m. Wzdłuż całej drogi pojawią się ścieżki rowerowe – zapowiada Wilkosz.

Przy budowie al. Stabłowickiej nie będzie utrudnień w komunikacji. Inaczej będzie przy przebudowie ul. Kosmonautów.

– Wspólnie z wykonawcą i Wydziałem Inżynierii Miejskiej mamy opracowany plan, jak to zrobić, żeby utrudnienia były jak najmniejsze – podkreśla Kaim.

Od momentu podpisania umowy wykonawca ma 24 miesiące na wykonanie zadania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl