Będzie tramwaj na Swojczyce. Ruszają prace projektowe

Jest zgoda na rozpoczęcie prac nad budową tramwaju na Swojczyce. Nowa linia zostanie wytyczona przez nowe mosty Chrobrego. Wybrano wykonawcę, który wykona projekt inwestycji.

  • Tramwaj na Swojczyce. Wizualizacja pętli

    Wizualizacja pętli tramwaju na Swojczyce


– Wykonawca będzie miał za zadanie przygotować projekt torowiska tramwajowego na odcinku 1,7 km. Pętla na Swojczycach zostanie zaprojektowana w pobliżu ulic Bazaltowej i Chałupniczej, obok chcemy wybudować park and ride na 181 aut – zapowiada prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Wspomniana pętla powstanie tuż przed torami kolejowymi, żeby komunikacja miejska nie kolidowała z ruchem pociągów. 

ZOBACZ TEŻ: Tramwaj na Swojczyce – zobacz koncepcję nowego połączenia [WIDEO]

Nowe torowisko będzie jednocześnie wydzieloną jezdnią autobusową (buspasem).

– To bardzo ważny i skomplikowany projekt, który obejmie również przebudowę drogi wojewódzkiej nr 445 z Jelcza-Laskowic do Wrocławia. Powstaną przy tym nowe chodniki oraz drogi rowerowe. Przebudowana zostanie również pętla tramwajowa na Sępolnie – podkreśla Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji. 

Tramwaj po nowym moście

W tym roku rozpocznie się budowa nowych mostów Chrobrego, po których pojedzie tramwaj łączący Sępolno z osiedlem Olimpia Port. Most Południowy będzie miał 153,51 m długości, a Północny 75,30 m. 

Prezydent Sutryk: – W ramach tego zadania przebudujemy układ drogowy przy połączeniu mostów z ul. Monte Cassino czy Monopolową. Tylko ta inwestycja to blisko 70 milionów złotych.

 

– Samo projektowanie tramwaju na Swojczyce może, razem z wydaniem decyzji środowiskowej, trwać ponad rok. Mosty na pewno zostaną wybudowane wcześniej – dodaje Świercz.

W planach znajduje się jeszcze przebudowa drogi wylotowej z ul. Marca Polo, która połączy osiedle nad Odrą z ulicą Swojczycką na wysokości ul. Mydlanej.

Termin zakończenia inwestycji nie jest jeszcze znany. Wszystko zależy od tempa prac projektowych, a następnie rozpisania i rozstrzygnięcia przetargu na realizację. Wtedy poznamy też łączny koszt prac.

Projekt tramwaju na Swojczyce

W przetargu na stworzenie projektu trasy tramwajowej, nowej pętli oraz parkingu dla samochodów wzięło udział osiem firm. 

Najtańszą ofertę złożyła spółka BIPROGEO-PROJEKT SP. Z O.O. z Wrocławia na kwotę 1 723 723,23 zł brutto, z czego 68 191,20 zł to zakres MPWiK. I właśnie ta firma będzie odpowiedzialna za stworzenie projektu. 

Najdroższą ofertę przedstawiła firma PROGREG z Sieprawia (2 901 570,00 zł brutto, zakres MPWiK 222 384,00 zł). Pozostałe złożyły: Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o. (2,59 mln zł brutto, zakres MPWiK 85,5 tys. zł), SAFEGE S.A.S. z Francji (2,56 mln zł brutto, zakres MPWiK 157 tys. zł), LPW Sp. z o.o. z Katowic (2,27 mln zł brutto, zakres MPWiK 164 tys. zł), CONE AMG Spółka z o.o. z Warszawy (2,39 mln zł brutto, zakres MPWiK 179 tys. zł), Biuro Projektów Dróg i Mostów „BBKS-PROJEKT” Sp. z o.o. z Wrocławia (2,72 mln zł brutto, 88,8 tys. zł), Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem Sp. z o.o. z Wrocławia (2,13 mln zł brutto, zakres MPWiK 170,8 tys. zł). 

Wrocławskie Inwestycje planowały przeznaczyć na projekt 2 mln zł, a MPWiK 413,2 tys. zł brutto.

Tramwaj na Swojczyce. Dane techniczne:

• Ok 2140 metrów nowego dwukierunkowego torowiska (razem z modernizacją pętli Sępolno i budową nowej pętli Swojczyce), które będzie jednocześnie wydzieloną jezdnią autobusową (buspasem)

• Przebudowa pętli Sępolno, z „odwróceniem” kierunku jazdy na pętli – aby umożliwić łączenie przystanków autobusowych i tramwajowych.

• W ramach budowy nowej linii tramwajowej zostanie kompleksowo wyremontowana ulica Swojczycka na odcinku 1620 metrów (jezdnia o szerokości 6,5-7,5 m z lokalnymi poszerzeniami w obrębie skrzyżowań -wydzielone pasy do skrętów)

• 5 nowych przystanków tramwajowo-autobusowych + 2 pętle

• 28 nowych przejść dla pieszych

• Nowe ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych

• Dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

• Odległość z przystanku tramwajowego do przystanku PKP – 286 m

 Zgłoś uwagę