wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trzy lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Trzy lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Przed trzema laty, w styczniu 2019, Pawła Adamowicza (1965-2019) żegnały też tłumy wrocławianek i wrocławian UM Wrocławia
Przed trzema laty, w styczniu 2019, Pawła Adamowicza (1965-2019) żegnały też tłumy wrocławianek i wrocławian

13 stycznia br., w trzecią rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, samorządowcy z całej Polski uczcili jego pamięć, składając na tablicy mu dedykowanej białe róże. Śmiertelnie zraniony prezydent Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia 2019 r. w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Reklama

Na tablicy przy gdańskiej Złotej Bramie, nieopodal miejsca gdzie w 2019 r. ze sceny podczas Finału WOŚP padły ostatnie słowa Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, widnieje taki napis:

Pamięci Pawła Adamowicza

Prezydenta Gdańska 1998-2019

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem

Gdańsk chce być miastem solidarności

Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie

Dziękuję Wam!”

W tym miejscu Paweł Adamowicz mówił te słowa 13 stycznia 2019 roku.

Chwilę później, na naszych oczach, został brutalnie zamordowany.

Pamiętamy!

GDAŃSZCZANKI I GDAŃSZCZANIE

 

Uroczystości upamiętniające 3. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Aleksandra Dulkiewicz Miasto Gdańsk

Opublikowany przez Prezydenta Wrocławię Jacka Sutryka Czwartek, 13 stycznia 2022

 

W uroczystościach w Gdańsku, w tym w złożeniu kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej, wziął udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wrocław nie zapomina

W 2019 r. Wrocław solidarny z Gdańskiem również żegnał zamordowanego prezydenta Adamowicza. Wrocławianie śledzili za pośrednictwem telebimu ustawionego na wrocławskim Rynku uroczystości pogrzebowe odbywające się w Gdańsku 18 stycznia 2019 r. W południe tego dnia w naszym mieście zabrzmiały syreny alarmowe na znak pamięci o prezydencie Gdańska, flagi przed ratuszem zostały opuszczone do połowy masztu i oznaczone kirem. Wrocławianki i wrocławianie wpisywali się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w Starym Ratuszu. Wieczorem na Nowym Targu ułożyli serce ze zniczy i licznie wzięli udział w marszu milczenia z pl. Wolności na pl. Solny, wyrażając swój sprzeciw wobec przemocy, nienawiści, zła i okrucieństwa.

Czytaj: 

Trzy miesiące po gdańskiej tragedii, w kwietniu 2019 r., prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i wrocławscy radni posadzili na skwerze przy ul. Pomorskiej (który później został nazwany imieniem Pawła Adamowicza) czerwony buk, upamiętniający prezydenta Gdańska, przy którym widnieje okolicznościowy napis. Co roku, w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, prezydent Wrocławia składa w tym miejscu kwiaty.

Czytaj: 

– Dziś również złożyłem kwiaty oraz symboliczny znicz pod tablicą Pawła na tymże skwerze – napisał 13 stycznia 2022 r. Jacek Sutryk w mediach społecznościowych. – Drogi Pawle: wiedz, że pamiętamy o Tobie. Wiedz, że nie zapomnimy nigdy i że będziemy stale troszczyć się o to, o co Ty sam zabiegałeś przez lata: o szacunek, mądrą demokrację, o otwartość. (fot. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk/Facebook)
 
Czytaj: Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Po trzech latach zabójstwo prezydenta Adamowicza nadal niewyjaśnione

Dopiero niedawno, w grudniu ub.r., prokuratura złożyła w Sądzie Okręgowym w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko zabójcy Pawła Adamowicza – Stefanowi W., który zranił nożem gdańskiego prezydenta podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2019 r. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, jednak zmarł tam następnego dnia.

Jeśli dojdzie w końcu do procesu, to sprawa sądowa może ciągnąć się jeszcze latami, zwłaszcza że zebrany materiał dowodowy liczy ok. 50 tomów akt. Na przewlekłość procesu może również wpłynąć według ostatnich doniesień „Rzeczpospolitej” to, że w powołanym składzie orzekającym znalazła się sędzia z wadliwie powołanej tzw. neo-KRS. Dlatego też wyrok, który kiedyś zapadnie (zabójcy grozi dożywocie), w przyszłości może z tego ostatniego powodu zostać po prostu podważony.

Oskarżycielem posiłkowym w procesie ma być starszy brat zamordowanego prezydenta Piotr Adamowicz, który na zwołanej 10 grudnia ub.r. w Gdańsku konferencji prasowej powiedział m.in. (podajemy za portalem miasta Gdańska):

– Zbrodnia, która dokonała się niemal trzy lata temu, miała charakter publiczny, dlatego, że świadkami zabójstwa było wiele tysięcy osób, a setki tysięcy widziały tę tragedię za pośrednictwem telewizji. Powinniśmy poznać prawdę. Powinniśmy poznać poglądy, idee, autorytety, idoli mordercy, bo nic nie jest bez przyczyny. Z tych też dwóch powodów proces, bez wątpienia – ponieważ zbrodnia miała charakter publiczny, także sam proces powinien mieć charakter publiczny, używając języka procesowego: „bez wyłączenia jawności”.

Serce świateł dla Pawła Adamowicza 

14 stycznia 2022 r. o godz. 18.00 na Świdnickiej przy Barbarze będzie można zapalić znicze, z których podobnie jak trzy lata temu na Nowym Targu – powstanie kształt serca.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie ma charakteru zgromadzenia. To odruch serca, pamięci i solidarności.

Przyjdź i dołóż swój znicz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl