Prezydent Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dzień wcześniej, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został zaatakowany przez nożownika i ciężko ranny.
Tragedia poruszyła tysiące Polaków. Spontanicznie gromadzili się w centrach miast, by oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi. – Nie powinno być zgody nas, polityków, ale też obywateli i obywatelek, na mowę nienawiści, która buduje złe emocje, jakie następnie przeradzają się w tragedię – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. W Starym Ratuszu wyłożona została księga kondolencyjna, można do niej wpisywać do 19 stycznia (do godz. 18.00), do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza.
Sobota, 19 stycznia. Transmisja uroczystości
Pogrzeb i złożenie urny z prochami Pawła Adamowicza w krypcie w gdańskiej Bazylice Mariackiej zaplanowano na sobotę 19 stycznia na godz. 12.00.
- Wrocławianie mogą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych dzięki transmisji na żywo (od godz. 12.00). Telebim będzie ustawiony na wrocławskim Rynku przed Starym Ratuszem.
- W południe we Wrocławiu zabrzmią syreny alarmowe na znak pamięci o prezydencie Gdańska.
- Do księgi kondolencyjnej wyłożonej na parterze Starego Ratusza (Muzeum Miejskie) będzie się można wpisywać do godz. 18.00 w sobotę, a w piątek od godz. 9.00 do godz. 22.00.
Miejskie instytucje kultury odwołują zaplanowane na piątek i sobotę wydarzenia lub przekładają je na inne terminy.
Czytaj też: Żałoba narodowa: odwołane imprezy we Wrocławiu
W ciszy i skupieniu wrocławianie oglądali pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przed telebimem przed Starym Ratuszem stało kilkaset osób. Niektórzy tylko na chwilę, niektórzy na całą uroczystość. Były flagi Polski, flagi Wrocławia z kirem, zdjęcia Pawła Adamowicza i znicze. Były też łzy i wzruszenie.
Uroczystości pogrzebowe zaczęły się w Gdańsku o godz. 12.00 We Wrocławiu o godz. 10.00 ponownie opuszczono flagi przed ratuszem do połowy masztu.
W samo południa miały zawyć syreny.
Decyzją Wojewody Dolnośląskiego w południe nie zostały uruchomione syreny, które we Wrocławiu miały upamiętnić tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. pic.twitter.com/Ds076SGSj6
— bpUMW (@BiuroPrasoweUMW) January 19, 2019
Przed telebimem przed Starym Ratuszem w Rynku zebrało się kilkaset osób. – Chciałam w ten smutny czas być z innymi wrocławianami, poczuć wspólnotę – mówi pani Anna, która na Rynek przyszła z kuzynką.
Długa kolejka ustawiła się również w Starym Ratuszu, gdzie jeszcze do godz. 18.00 wyłożona jest księga kondolencyjna.
Do księgi kondolencyjnej #PawelAdamowicz w Starym Ratuszu można wpisywać się jeszcze dzisiaj do godz. 18.00. pic.twitter.com/njN5hrSzvF
— Portal wroclaw.pl (@PortalWroclawpl) January 19, 2019
Piątek, 18 stycznia. Marsz ku pamięci prezydenta Gdańska
W piątek około dwóch tysięcy wrocławian przeszło ulicami miasta w marszu pod hasłem „Światełko Pamięci dla Pawła Adamowicza”.
„Żegnamy Prezydenta Pawła Adamowicza. Każdy z nas nosi w swoim sercu smutek, a obok smutku przerażenie tym, do jak tragicznych wydarzeń doszło w Polsce. Przejdźmy wspólnie drogę z placu Wolności na plac Solny w ciszy i zadumie, myśląc o człowieku, który budował miasto bez barier i nie bał się mówić o tym, co ważne. My, wrocławianie i wrocławianki, żegnamy, ale będziemy pamiętać. Wrocław nie da wygrać nienawiści, która odebrała Pawła rodzinie, przyjaciołom oraz całemu społeczeństwu” – napisali w związku z piątkowym wydarzeniem organizatorzy marszu na swoim profilu FB.
Przejmujący „The Sound of Silence” i tysiące światełek nad pl. Solnym zakończyły tę niezwykłą i smutną uroczystość na kilka minut przed godz. 20.00.
Czytaj: Marsz wrocławian w hołdzie prezydentowi Gdańska
Wrocław żegna Pawła Adamowicza
Na czas uroczystości pogrzebowych, które rozpoczną się w piątek i potrwają do soboty wieczorem, prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Przed wrocławskim Ratuszem nastąpi ponowne opuszczenie flag w asyście Straży Miejskiej Wrocławia i z udziałem wiceprezydenta Jakuba Mazura.
Jacek Sutryk od piątku jest w Gdańsku, wraz z prezydentami innych miast, samorządowcami, weźmie udział w uroczystościach żałobnych.
W ostatnim pożegnaniu Pawła Adamowicza uczestniczy także były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który był również wśród prezydentów polskich miast wnoszących trumnę z ciałem prezydenta Gdańska do bazyliki Mariackiej.
Księga kondolencyjna w Ratuszu
W księdze kondolencyjnej w Starym Ratuszu jako pierwszy wpis złożył prezydent Wrocławia.
– Łączę się myślami z rodziną Pawła Adamowicza i z wszystkimi gdańszczanami. To wielka tragedia, ale nie można się zatrzymać na milczeniu i żałobie, trzeba o tym bardzo głośno mówić – mówi prezydent Jacek Sutryk.
W księdze kondolencyjnej prezydent Wrocławia zapisał: „Łączę się w wielkiej żałobie z rodziną i najbliższymi Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wraz z jego odejściem tracimy wybitnego samorządowca, męża, ojca, przyjaciela. Człowieka, który stał się ofiarą nienawiści rodzącej się w ludzkich sercach. Z niewysłowionym smutkiem żegnam Pana, Panie Prezydencie.”
Czytaj też: We wrocławskich szkołach mają odbywać się specjalne lekcje wychowawcze.
Pogrążamy się w żałobie. Od dziś miejskie iluminacje świąteczne zostaną wyłączone. Wszystkich, którzy czują taką potrzebę zapraszam do Ratusza, dziś do 22:00, a 15.01 i 16.01 w g. 9:00-18:00 można wpisać się do księgi pamięci Pawła Adamowicza. O 20:00 bądźmy razem na Nowym Targu. pic.twitter.com/phyPi8ty1n
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) 14 stycznia 2019
– Została przekroczona kolejna granica, za którą znajduje się śmierć. To wielka tragedia, która powinna zadziałać jak kubeł zimnej wody na głowy polityków, powinni z niej wreszcie wyciągnąć lekcję. Nie może być tak, że za każdym razem musi dojść do wielkiej tragedii, abyśmy dokonali rewizji naszego myślenia i zachowań – dodał Jacek Sutryk.
Flagi na pl. Gołębim przed Ratuszem zostały opuszczone do połowy masztu, a we wtorek wygaszono też wszystkie iluminacje świąteczne.
Pawle Kochany! Zawsze będę Ci towarzyszyć przyjaźnią i modlitwą. Panie Boże!
— Rafał Dutkiewicz (@dutkiewiczrafal) 14 stycznia 2019
Wrocław w żałobie. Flagi przed ratuszem opuszczone do połowy po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.https://t.co/LtiuouHiOg pic.twitter.com/CF9AMOwPEs
— Portal wroclaw.pl (@PortalWroclawpl) 14 stycznia 2019
Światełko dla Pawła Adamowicza
Ponad tysiąc osób przyszło w poniedziałek wieczorem na Nowy Targ, aby oddać hołd zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi. We wzruszającym spotkaniu na wyciemnionym placu, przy świetle zniczy, wzięły udział osoby starsze, studenci.
Więcej czytaj tutaj.
Prawnik, samorządowiec, prezydent
Paweł Adamowicz miał 53 lata. Już w liceum zaangażował się w działania opozycji, zajmował się drukiem i kolportażem prasy podziemnej. W trakcie studiów – był absolwentem prawa – organizował strajki studenckie na Uniwersytecie Gdańskim.
Na początku lat 90. brał aktywny udział w życiu politycznym Gdańska, zasiadał we władzach Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a w 2002 r. był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej. Od 1990 r. pełnił obowiązki radnego gdańskiego. W 1998 r. został po raz pierwszy wybrany na prezydenta Gdańska. W listopadzie 2018 r. gdańszczanie opowiedzieli się za tym, aby rządził miastem przez kolejną, szóstą kadencję.
– Zawsze miło się z nim było spotkać, posłuchać, skorzystać z jego doświadczenia, bo Paweł równa się historia polskiego samorządu, w którym pracował od 1990, a od 1998 r. w roli prezydenta Gdańska – to miasto zmienił w sposób niezwykły – wspomina prezydent Jacek Sutryk. – Zdobył uznanie wśród gdańszczan jako kandydat niezależny, nie popierany przez żadną większą siłę polityczną w ostatnich wyborach samorządowych. Po raz kolejny gdańszczanie mu zaufali, dali wyraz wdzięczności za to, co zrobił dla miasta. Będzie go brakowało Polsce – podkreśla prezydent Wrocławia.
Paweł Adamowicz osierocił dwie córki: 15-letnią Antoninę i ośmioletnią Tereskę.
WOŚP: wsparcie dla Jurka
W obliczu gdańskiej tragedii Jurek Owsiak, pomysłodawca i charyzmatyczny organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zrezygnował z kierowania fundacją. Jego decyzja wywołała protesty, o cofnięcie postanowienia apelują do Owsiaka tysiące osób, aktorzy, politycy, społecznicy. W niedzielę 20 stycznia na pl. Nowy Targ organizowany jest koncert pod szyldem WOŚP, który będzie wyrazem uznania dla dokonań szef Orkiestry.

Koncert: Ten Jeden Dzień Dłużej – Dzięki, Jurek
Koncert / Akcje społeczne Plac Nowy Targ
fot. UM Wrocław