wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tablica dla Pawła Adamowicza z Deklaracją Wrocławską

Tablica dla Pawła Adamowicza z Deklaracją Wrocławską

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i prezydent Rybnika Piotr Kuczera UM
Od lewej: prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i prezydent Rybnika Piotr Kuczera

W 2016 r. przedstawiciele polskich miast podpisali Deklarację Wrocławską, wyrażając w niej sprzeciw wobec braku tolerancji i szacunku dla odmienności kultur i poglądów. 12 czerwca 2019 r. prezydenci Gdańska i Wrocławia, w obecności innych polskich samorządowców, odsłonili tablicę z treścią tej deklaracji – w hołdzie dla jednego z jej sygnatariuszy, tragicznie zmarłego w styczniu br. prezydenta Pawła Adamowicza.

Reklama

Słowom, zapisanym na tablicy, które poniżej przywołujemy, Paweł Adamowicz był wierny, wierzył w swoje idee i wprowadzał je konsekwentnie w życie we własnym mieście. Był jednocześnie drogowskazem dla inny samorządów, które teraz coraz częściej podejmują wspólne wyzwania, realizując rozmaite projekty.

O takich wyzwaniach i współpracy jest właśnie teraz mowa na odbywającym się we Wrocławiu Kongresie Regionów, co podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w czasie uroczystości odsłonięcie tablicy tolerancji przy ul. Świdnickiej, na budynku BarBary.

– Cieszę się, że jesteśmy tu dzisiaj razem razem z polskmi samorządowcami i mieszkańcami Wrocławia – mówił Jacek Sutryk. – To spotkanie wpisuje się w to, o czym rozmawialiśmy na obecnym Kongresie Regionów – czyli czym są miasta otwarte i jakie wyzwania przed nimi stoją. Paweł Adamowicz wiedział doskonale, czym takie miasto jest, on je budował na co dzień – Gdańsk tolerancyjny, solidarny i Gdańsk dla każdego, w którym wszyscy mają się czuć tak samo dobrze. 

Prezydent Surtyk przypomniał także powód, dla którego przed trzema laty we Wrocławiu konstruowano Deklarację Wrocławską

– W 2016 r. spotkaliśmy się we Wrocławiu, aby zadeklarować coś, co wydaje się dla nas tu zebranych absolutnie oczywiste. Wtedy rozmawialiśmy o potrzebie budowania miast otwartrych i tolerancyjnych i o potrzebie walki z ksenofobią i całym tym złem, które dzieli nas w społecznościach lokalnych. Chcemy poprzez tę tablicę w sposób szczególny zaznaczyć, by był to również swego rodzaju testament, który stale i kżzdego dnia w naszych miastach będziemy wypełniać. 

Głos zabrała także Aleksandra Dulkiewicz, która zastąpiła na stanowisku zmarłego tragicznie Pawła Adamowicza:

– Wzruszający moment. My, jako miasto Gdańsk, ubiegaliśmy się o miano Europejskiej Stolicy Kultury, wygrał lepszy. Wygrał Wrocław i pięknie to wtedy zrobliliście. Łączy nas wiele. Dziś szalenie potrzebujemy we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Nowej Soli, Sosnowcu w Sopocie, w każdej naszej lokalnej społęczności, otwartości na drugiego. Tak mówił mój szef, Paweł Adamowicz. I to wszystko dzisiaj, jutro, pojutrze musimy przekuwać nie tylko w tablice, ale w nasze codzienne życie – w domu, w pracy, w szkole. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, miejmy wyciągnietą rękę, uśmiech i zobaczycie, że Polska wtedy będzie lepszym krajem. Bo myślę, że o tym tak naprawdę wszyscy marzymy. 

Deklaracja Wrocławska na rzecz Otwartości i Dialogu Międzykulturowego

Wierni zasadzie tolerancji i wzajemnego szacunku deklarujemy gotowość do podjęcia działań, zmierzających do zbudowania w naszych miastach życzliwej interakcji różnych kultur poprzez:

  1. Wpisanie do wieloletnich strategii miast programów dotyczących promocji tolerancji, otwartości i społeczeństwa wielokulturowego (np. w szkołach i na stadionach).
  2. Stałą wymianę doświadczeń i dobrych praktyk przeciwdziałających wszelkim przejawom nietolerancji oraz współpracę z organizacjami zajmującym się zwalczaniem dyskryminacji.
  3. Monitorowanie i przygotowywanie raportów dotyczących przypadków dyskryminacji.
  4. Reagowanie na wszelkiego rodzaju wydarzenia o charakterze rasistowskim, atakującym przedstawicieli innych kultur, wyznań i religii poprzez zawiadamianie o nich organów ścigania oraz publicznego potępiania takich wydarzeń.

Oświadczamy również, że sprzeciwiamy się atakom przemocy z nienawiści, chcemy, aby nasze miasta były atrakcyjne i życzliwe dla swoich i dla przyjezdnych, atmosferą gościnności i poszukiwań twórczych przyciągały ludzi i sprzyjały ich porozumieniu. Wierzymy, że nie ma rozwoju gospodarczego bez rozwoju społecznego, a rozwoju społecznego – bez rozwoju osobistego.

Chcemy umożliwić mieszkańcom pozyskanie kompetencji międzykulturowych, tak aby świadomi własnej tożsamości i dumni z niej – byli gotowi do spotkania z osobami odmiennymi kulturowo. Potrzeba spotkania ma bowiem wymiar ponadczasowy i wymaga stałej troski kolejnych pokoleń.

Świadomi tego wyzwania, zapraszamy do współdziałania mieszkańców poprzez różnorodne instytucje, zwłaszcza kultury i oświaty, oraz organizacje pozarządowe i religijne.

Zdjęcia: UM, www.wroclaw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl