Na Kazimierza Wielkiego wszystko wróciło do normy. 25 sierpnia skończyły się utrudnienia i włączono standardową organizację ruchu na całej ulicy, która ponownie jest w pełni przejezdna.
Pod Kazimierza są nowe rury, którymi od kilku dni płynie ciepło do budynków. Przez dwa miesiące ciepłociąg wymieniała firma Fortum. – Zmodernizowany odcinek był ostatnim w obrębie Starego Miasta pracującym w starej technologii kanałowej. Sieć ciepłownicza w tym rejonie służyła wrocławianom przez ostatnich 60 lat – informuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.
Najważniejsze liczby to:
- 1140 metrów wymienionych rur,
- 4 zlikwidowane stare komory ciepłownicze,
- 2 zmodernizowane komory,
- 3200 metrów kwadratowych odtworzonej nawierzchni,
- 20 milionów złotych (około) – koszt inwestycji.
Wakacje to najlepszy moment na tego typu zadania. Latem czasowe wyłączenia ciepła nie stanowią tak dużego problemu, warunki pogodowe sprzyjają szybkiemu przeprowadzeniu prac, a natężenie ruchu jest znacząco mniejsze.
Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum
Inwestycja zakończona przed terminem
Wykonawcy dotrzymali terminu, a nawet skończyli wcześniej. – Byliśmy do tej inwestycji dobrze przygotowani, ale przy prowadzeniu prac w ścisłym centrum miasta zawsze trzeba się liczyć z niespodziankami – dostrzega Jacek Ławrecki. – Na szczęście, dzięki zaangażowaniu wykonawców oraz dobrej współpracy z instytucjami miejskimi, wszelkie problemy udało nam się sprawnie i szybko rozwiązywać.
Niespodzianką były mury dawnego miasta, o których pisaliśmy tutaj:
Inwestycja objęła przebudowę wysłużonej sieci ciepłowniczej z przełomu lat 50. i 60. Wykonanie tych prac było konieczne, aby zapewnić niezakłócone dostawy ciepła. Do przebudowywanego odcinka sieci przynależy 115 węzłów ciepłowniczych – to nie tylko bloki mieszkalne, ale również mali i średni przedsiębiorcy działający w rejonie Starego Miasta, hotele, restauracje i instytucje pożytku publicznego.
W trakcie prac i tuż po – galeria zdjęć
Pracownicy Fortum zapewniają, że przebudowa podniesie niezawodność oraz zapewni stabilne funkcjonowanie sieci ciepłowniczej przez kolejne dziesięciolecia. – Zastosowana nowoczesna technologia wpłynie na znaczne zmniejszenie strat ciepła na przesyle oraz zwiększy odporność sieci na czynniki zewnętrzne – dodaje Jacek Ławrecki.
Nowa sieć jest wyposażona w czujniki pozwalające na stałe monitorowanie stanu sieci, co wpłynie na szybkość wykrywania ewentualnych nieprawidłowości w jej działaniu.
W galerii zostawiamy zdjęcia pokazujące sytuację na Kazimierza w piątkowy poranek (25 sierpnia), a także widoki z dachu na ulicę, kiedy trwał na niej remont.
Źródło: materiały prasowe
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu.
Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!