4. Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół i przedszkoli z programem Nasz Wrocław [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: promocja programu Nasz Wrocław MAX fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu: promocja programu Nasz Wrocław MAX

Aktywując Status MAX w programie Nasz Wrocław będzie można uzyskać dodatkowe punkty w tegorocznej rekrutacji do wrocławskich szkół i przedszkoli. Takie zmiany planowane są we Wrocławiu. To ukłon w stronę rodziców, którzy płacą podatki we Wrocławiu i są zameldowani na stałe w naszym mieście. Zobaczcie szczegóły.

Dodatkowe punkty w rekrutacji z Nasz Wrocław MAX

Planowana zmiana w rekrutacji do wrocławskich szkół podstawowych, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (2023/2024) związana jest z rozszerzeniem kryterium o aktywny Status Nasz Wrocław MAX, za który będzie można otrzymać dodatkowe punkty.

Chcemy premiować w rekrutacji dzieci, których rodzice faktycznie uczestniczą w kosztach utrzymania miasta. Tzn. rozliczają podatek PIT we Wrocławiu oraz planują u nas zostać na dłużej, o czym świadczy zameldowanie na stałe. A właśnie te warunki należy spełnić, by móc aktywować Status w programie Nasz Wrocław MAX.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Dzieci osób, które posiadają aktywny Status Nasz Wrocław MAX, uzyskają dodatkowo 50 pkt. w rekrutacji do wrocławskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz 90 pkt. do szkół podstawowych (pozaobwodowych).

Jak uzyskać status Nasz Wrocław MAX?

Po pierwsze – trzeba zarejestrować się w programie Nasz Wrocław (podając imię, nazwisko, PESEL czy adres e-mail) i uzyskać aktywny Status Podatnika – czyli potwierdzić fakt rozliczenia podatku za ubiegły rok we Wrocławiu. Można to wykonać poprzez:

• elektroniczną aktywację statusu,
  • zdalną aktywację statusu poprzez czat wideo,
  • stacjonarną aktywację statusu.

Natomiast, by uzyskać status MAX – należy dodatkowo potwierdzić meldunek stały we Wrocławiu. Można to zrobić okazując informację o zameldowaniu z aplikacji mObywatel lub pobraną ze strony gov.pl albo zaświadczenie uzyskane w Centrum Obsługi Mieszkańca:

• za pośrednictwem platformy ePUAP (z dopiskiem „Nasz Wrocław MAX” w temacie),
  • w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Kotlarskiej 41,
  • poprzez czat wideo.

Dlaczego miasto premiuje meldunek stały?

Po liczbie osób na stałe zameldowanych w mieście (na określonych osiedlach) można m.in. precyzyjniej oszacować niezbędną liczbę miejsc w przedszkolach i szkołach na terenie danego osiedla.

Dane te pozwalają również dokładniej określać plany inwestycyjne czy zagospodarowania przestrzennego, jak i optymalną częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej na danym obszarze.

Punkty także za Nasz Wrocław

Dodatkowe punkty: 30 pkt. w rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz 80 pkt. do klas I szkół podstawowych (pozaobwodowych) będzie można otrzymać posiadając wyłącznie aktywny Status podatnika w programie Nasz Wrocław, czyli za rozliczenie podatku dochodowego we Wrocławiu. To kryterium obowiązywało również w ubiegłym roku i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W rekrutacji 2022/2023 z kryterium posiadania aktywnego Statusu Podatnika w programie Nasz Wrocław skorzystało:

• 80% kandydatów do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (pierwszy etap rekrutacji),
  • 49% kandydatów w rekrutacji do szkół podstawowych (drugi etap rekrutacji).

Wraz z przyznaniem dodatkowych punktów rekrutacyjnych za udział w programie Nasz Wrocław znacznie wzrosła liczba jego uczestników. Obecnie mamy 243 tys. osób w programie Nasz Wrocław, z czego 26 tys. aktywowało status Nasz Wrocław MAX.
Oskar Żurawiński z Działu Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości

Ostateczną decyzję o rozszerzeniu kryterium o aktywny Status Nasz Wrocław MAX podejmą miejscy radni – podczas styczniowej sesji.

Bardzo nam zależy, by zapewnić miejsca w wybranych przez wrocławian przedszkolach i szkołach. A jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy znamy liczbę osób, która faktycznie zamieszkuje dany rejon. Dlatego tak bardzo promujemy stałe zameldowanie.
Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Komisji Edukacji, Młodzieży i Sportu

Rekrutacja do wrocławskich szkół podstawowych na rok 2023/2024 planowana jest na 3 marca. Do przedszkoli 22 marca. Szczegółowy harmonogram opublikowany zostanie do 31 stycznia 2023 r.

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie