wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Edukacja
 4. Szkoły we Wrocławiu
 5. Uroczyste otwarcie żłobka nr 5 przy ulicy Dokerskiej we Wrocławiu po remoncie! Są wolne miejsca [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rodzice są zachwyceni, opiekunki bardzo zadowolone, kierowniczka zaprasza do najstarszej grupy. W żłobku pod adresem Dokerska 5 we Wrocławiu wszystko pozmieniało się na lepsze za sprawą remontu kapitalnego, który trwał kilkanaście miesięcy. Pokazujemy na zdjęciach i wideo, jak bardzo zmieniał się ten budynek na Kozanowie.

Reklama

Żłobek numer 5 mieści się w ponad 30-letnim budynku przy ulicy Dokerskiej, który dwa razy zalała woda. Wymagał więc remontu kapitalnego, a w zasadzie przebudowy.

– Prace trwały 15 miesięcy i pochłonęły 11 mln zł. Zastosowaliśmy tutaj wiele nowoczesnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań – powiedział na uroczystym otwarciu, w środę 18 stycznia, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kapitalny remont, termomodernizacja i udogodnienia

Na parterze i pierwszym piętrze są sale dla dzieci, bawialnie, jadalnie, szatnie i łazienki, a także inne pomieszczenia: kuchnia, pralnia, chłodnia, obieralnia, magazyny (np. warzyw i pościeli), pokoje gospodarcze i biura. Na zewnątrz są trzy place zabaw, posiadające specjalną, gumową nawierzchnię.

– Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko co je otacza – zacytowała Marię Kownacką kierowniczka żłobka, Danuta Owczarek. – Wiem, że te pięknie odremontowane sale sprawią, że nam będzie się dobrze pracowało, a dzieci będą czuły się szczęśliwe i bezpieczne.

W budynku żłobka przebudowano również wejście główne oraz tarasy. Przeprowadzono kapitalny remont z termomodernizacją. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (pochylnia przy wejściu głównym i tarasie, WC, miejsce postojowe przy budynku).

– Jedynie fundamenty i mury zostały po starym budynku. Jest wiele udogodnień dla dzieci i ich opiekunów, także na zewnątrz placówki. Pojawiły się nowe ławki, kosze na śmieci i ogrodzenie – wyliczała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMW.

Galeria zdjęć

Panele fotowoltaiczne, ogród deszczowy i ekrany akustyczne

Budynek żłobka przy Dokerskiej jest teraz wyposażony w nowoczesne technologie. Na dachu są panele fotowoltaiczne, jest oświetlenie LED, są rośliny odprowadzające wodę i ekrany akustyczne, żeby w środku było cicho.

– Tak chcemy rozwijać Wrocław, wprowadzając przy inwestycjach proekologiczne rozwiązania, które powodują oszczędności. Jesteśmy w żłobku z doskonale rozplanowanymi i pięknymi pomieszczeniami. Warto było czekać. Metamorfoza budynku daje wyobrażenie, ile pracy zostało włożone – mówił Sergiusz Kmiecik, przewodniczący rady miejskiej, patrząc na stare fotografie i rozglądając się po nowej sali dla dzieci.

Kierowniczka Danuta Owczarek przyznała, że wiele osób nie mogło doczekać się efektu końcowego. Ze spokojem może niedługo odejść na emeryturę (zastąpi ją Edyta Zarzeczna). Opowiada, że pracownicy, którzy na czas remontu pomagali w innych placówkach, zaglądali przez płot i dopytywali wykonawców, jak idą prace i kiedy się skończą. Zadowoleni z powrotu są nie tylko oni. Kierowniczka wspomina sobotni dzień otwarty dla rodziców, którzy byli zachwyceni tym, jak zmienił się żłobek.

Wolne miejsca w żłobku przy Dokerskiej, godziny otwarcia i koszt pobytu

O dzieci dba 18 opiekunek, trzy salowe, dwie kucharki i intendent–dietetyk. Maluchy są podzielone na trzy grupy:

 • od 20 tygodnia do 1. roku życia;
 • od 1. roku do 2 lat;
 • od 2 do 3 lat.

Miejsc jest 120. Nie wszystkie są zajęte. Wolne zostały w najstarszej grupie. Rekrutacja do wrocławskich żłobków trwa w trybie ciągłym. 18 stycznia do żłobka przy Dokerskiej było zapisanych około 70 dzieci.

Placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 17.00. Koszt to 628 złotych miesięcznie plus 8 złotych dziennie za wyżywienie. Rodzice z rodzin wielodzietnych nie płacą za pobyt dzieci (tylko za jedzenie). Zniżki mają także rodzeństwa: jedno dziecko bezpłatnie, za drugie płaci się połowę.

W sumie przez 4 ostatnie lata na budowę i remonty istniejących żłobków Wrocław wydał blisko 45 mln zł:

 • utworzenie 3 żłobków – Filia Żłobka nr 5 (WUWA), Żłobek 16 przy ul. Sygnałowej i Żłobek nr 17 na Sołtysowicach
 • przebudowa 2 żłobków – Żłobka nr 6 przy ul. Krowiej i Żłobka nr 5 przy ul. Dokerskiej,
 • zakup klimatyzatorów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl