wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przebudowa wału przeciwpowodziowego przy Ślęzoujściu na Maślicach. Ogromny trencher przekopuje tony błotnistej ziemi
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu trencher kopie rów w wale przeciwpowodziowym przy ul. Ślęzoujście. Maszyna przebija się przez błotnistą ziemię. fot. Janusz Krzeszowski
Na zdjęciu trencher kopie rów w wale przeciwpowodziowym przy ul. Ślęzoujście. Maszyna przebija się przez błotnistą ziemię.

Trwa przebudowa wału przeciwpowodziowego przy ul. Ślęzoujście na Maślicach. Ta niezwykle ważna inwestycja ma zabezpieczyć osiedla Maślice i Pracze Odrzańskie przed powodzią. Obecnie trwają tam intensywne prace. Ekipy budowlane przy pomocy wielkiej maszyny - trenchera - przekopują wał do głębokości pięciu metrów. Zobaczcie!

Reklama

Trench po angielsku znaczy rów. A trencher to wielka maszyna do kopania rowów. Właśnie taki ogromny trencher kopie długi i głęboki na pięć metrów rów w wale przeciwpowodziowym przy ul. Ślęzoujście na Maślicach.

Wykopany przez trenchera rów posłuży do tego, aby wstawić do niego przesłonę przeciwfiltracyjną. Jej zadaniem będzie to, żeby wał w przyszłości nie przesiąkał. Chodzi o sytuację, gdy wysoka woda dotrze do wału i będzie się tam utrzymywać przez dłuższy czas, np. przez tydzień.

Osiedle Maślice oblane rzekami z trzech stron

Wysoka woda zagrażająca wałowi i leżącym za nim osiedlom Maślice i Pracze Odrzańskie może pochodzić z jednej z trzech przepływających obok ul. Ślęzoujście rzek. Największa z nich to Odra, mniejsza to Ślęza, a najmniejsza to Ługowina. 

Umowę na prowadzenie inwestycji podpisał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Oprócz samego wału zmodernizowana zostanie także biegnąca po nim ul. Ślęzoujście. 

Prowadzona przy ul. Ślęzoujście inwestycja jest bardzo ważna dla Wrocławia, ponieważ wał przeciwpowodziowy w tym miejscu jest najsłabszym elementem ochrony przeciwpowodziowej w naszym mieście. Wał powstał w 1903 roku i jest obecnie mocno wysłużony, wyeksploatowany.
Klaudia Piątek, z biura prasowego ZDiUM

Wykonawcą prac jest firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Koszt inwestycji to ok. 12,5 mln zł, z czego ok. 4 mln zł pokryją Wody Polskie. Prace mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Zakończenie przebudowy Ślęzoujścia powinno nastąpić w trzecim kwartale 2023 r.

W trosce o przyrodę posadzą młode drzewa i krzewy

Tereny wokół ul. Ślęzoujście, gdzie prowadzone są prace, posiadają dogodne warunki dla kształtowania się siedlisk przyrodniczych, dlatego wszelkie prace wykonywane są w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na środowisko naturalne. Zmianie nie ulegnie również możliwość migracji zwierząt na tym terenie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa okolic ul. Ślęzoujście na osiedlu Maślice fot. ZDiUM Wrocław
Mapa okolic ul. Ślęzoujście na osiedlu Maślice

W ramach inwestycji powstaną specjalne wygrodzenia dla płazów, uniemożliwiające ich wchodzenie na drogę. Nadzór nad inwestycją pełni interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony m.in. z botanika, dendrologa i zoologów. Chronione będą drzewa i krzewy, nieprzewidziane do wycinki.

Miasto planuje także nasadzenia kompensacyjne. Posadzone zostaną 273 drzewa i ponad 7 tysięcy sztuk krzewów. Zasiane zostanie również 6 tys. metrów kwadratowych trawników.

Co zyskają mieszkańcy dzięki przebudowie Ślęzoujścia?

  • nową nawierzchnię;
  • chodnik dla pieszych;
  • elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • oświetlenie drogowe;
  • ulica nie straci charakteru rekreacyjnego (budowa chodnika) a znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników, a w szczególności: rowerzystów, osoby starsze, rodziców z dziećmi czy osoby z niepełnosprawnościami;
  • inwestor, aby zachować historyczny charakter ulicy przewiduje wykorzystanie kostki kamiennej poprzez jej wbudowanie w możliwe obszary.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl