wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Port Lotniczy Wrocław będzie jeszcze większy. Wkrótce rusza przebudowa

Port Lotniczy Wrocław będzie jeszcze większy. Wkrótce rusza przebudowa

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
Pasażerowie siedzący w Porcie Lotniczym Wrocław spoglądający na samolot stojący w pasie startowym, obok znajduje się wizualizacja koncepcji przebudowy Portu Lotniczego Wrocław mat. prasowe
Pasażerowie siedzący w Porcie Lotniczym Wrocław spoglądający na samolot stojący w pasie startowym, obok znajduje się wizualizacja koncepcji przebudowy Portu Lotniczego Wrocław

Rozbudowa Portu Lotniczego Wrocław to projekt długoterminowy i etapami realizowany będzie przez wiele lat. Dofinansowanie ze środków UE zapewni rozbudowę w celach obsługi wojskowej i pasażerskiej. Zostaną dobudowane dodatkowe elementy infrastruktury, co zwiększy przepustowość lotów i lądować. Rozbudowa powiększy też halę odbioru bagażu i liczbę gate'ów, czyli bramek prowadzących do konkretnych samolotów. Na tę ogromną rozbudowę poczekamy do 2026 roku, ale lotnisko już się rozbudowuje - pierwsze prace rozpoczną się na przełomie 2023 i 2024 roku.

Reklama

Port Lotniczy Wrocław z większą przepustowością i krótszym czasem operacji lotniczych

Długoterminowa rozbudowa wrocławskiego lotniska możliwa będzie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w kwocie 175 mln zł, co stanowić będzie około 50 proc. całej inwestycji. Szacowany koszt to 350 mln zł. Nowa infrastruktura przygotowana będzie dla samolotów pasażerskich i wojskowych. 

Inwestycja dotyczy przede wszystkim tego, żeby trasy dla samolotów, czy miejsca postojowe, mogły równolegle realizować różne zadania: do obsługi ruchu pasażerskiego, jak i do obsługi ruchu cargo lub ruchu związanego z obecnością wojsk amerykańskich na terenie Dolnego Śląska.
Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław

Karol Przywara zaznaczył również, że wrocławskie lotnisko pobiło w czerwcu rekord obsłużonych klientów, a opinie świetnie oceniające jego usługi pojawiają się już od dawna. 

- Jesteśmy dobrze ocenianym lotniskiem, rozbudowujemy siatkę połączeń i to powoduje, że musimy ten poziom utrzymywać i modernizować port - powiedział Karol Przywara. 

Istniejący terminal zaprojektowany został z uwzględnieniem możliwości rozbudowy terminala od strony zachodniej i wschodniej o dodatkowe 75 metrów i ta przebudowa realizowana będzie w pierwszej kolejności.

To olbrzymi proces inwestycyjny, wzmacniający naszą pozycję. Oprócz tego, planujemy także rozbudowywać czy polepszać infrastrukturę, którą już posiadamy. Zbliżamy się pomału do krańca naszej wytrzymałości. Będzie to więc rozbudowa terminala i hotelu, który znajdzie w pobliżu lotniska.
Karol Przywara

Rozbudowa – terminy

- Proces inwestycyjny już się rozpoczął, ale pierwsze prace zaczną się na początku przyszłego roku. Staramy się tak to wszystko zorganizować, żeby to miało minimalny wpływ na ograniczenie czy zmianę sposobu funkcjonowania lotniska, jesteśmy przygotowani na to, żeby operacji nie zawieszać - podkreślał Karol Przywara.

Rozbudowa lotniska zajmie ponad 10 lat. Pierwsze prace już trwają.

Przetarg na projektowanie został ogłoszony w czerwcu 2022 r., a w wyniku postępowania wybrano wykonawcę: WLC Inżynierowie sp. z o.o. sp. k. z Krakowa. Zgodnie z planem, pod koniec 2023 roku rozpocznie się budowa płyty postojowej, w II kw. 2024 budowa drogi szybkiego zjazdu oraz równoległej drogi kołowania, a rok później przebudowaistniejącej drogi kołowania i budowa nowej płyty do odladzania. Ta przebudowa możliwa będzie dzięki unijnemu dofinansowaniu CEF.

I etap przebudowy terminala - więcej gate'ów

W pierwszym etapie rozbudowy lotniska na potrzeby pasażerskie przewiduje się modularną rozbudowę terminala, co umożliwi obsługę około 8 mln pasażerów korzystających z odlotów i przylotów. Rozpoczęcie tego etapu planowane jest na 2026 rok. 

- Etap ten polegać będzie na symetrycznej rozbudowie kubatury terminala od strony zachodniej oraz wschodniej o dodatkowe 75 metrów (5 modułów po 15 metrów). Rozwiązanie to umożliwia budowę dodatkowych 3 mostów wraz z rękawami od strony płyty lotniska -wyjaśnia Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury Portu Lotniczego Wrocław. 

Na parterze budynku, podczas tego etapu, zwiększona zostanie strefa kontroli bezpieczeństwa oraz liczba stanowisk Check-in. Przesunięte będą schody prowadzące do hali odlotów co ułatwi dostęp do nowej strefy komercyjnej Walk-Through (strefa przejściowa) na pierwszym piętrze. Więcej miejsca będzie w hali odbioru bagażu oraz połączonej z nią strefie kontroli paszportowej Non-Schengen. W okolicy wyjścia z hali odbioru bagażu planowany jest też bar dla osób oczekujących. 

Podczas I etapu, pojawi się na pierwszym piętrze więcej gatów w strefie Schengen oraz Non-Schengen. 10 gate'ów (bram odlotu) przypisanych zostanie na stałe do strefy Schengen, a 4 do strefy Non-Schengen. Natomiast 6 gate'ów przewiduje się jako elastyczne Schengen/Non-Schengen. Port Lotniczy Wrocław ma obecnie tylko 12 gate'ów. 

Więcej przestrzeni dla oczekujących i system informacyjny

W miejscu kontroli bezpieczeństwa powstanie strefa komercyjna typu Walk-Through z placem wyposażonym w tablice informacyjne poprawiające orientację w przestrzeni hali odlotów. Przewidziano też strefy gastronomiczne, które zlokalizowane zostaną na krańcach terminala. Zaś na drugim piętrze zaplanowano powierzchnie biurowe, które mogą być rezerwą na dalszą rozbudowę. 

- Dodatkowo, w kierunku zachodnim, planowana jest budowa „wieży” kontroli ruchu statków powietrznych na płytach postojowych. Wieża zaprojektowana na kondygnacji +2 stanowić będzie strefę biurową ze stanowiskiem kontroli ustawiania samolotów. Lokalizacja oraz sposób realizacji tej funkcji zapewni dobrą widoczność płyty lotniska dzięki niewielkiemu wysunięciu kubatury przed fasadę budynku - dodał Przemysław Marcinkowski.

Element ten byłby również łącznikiem pomiędzy rozbudowanym terminalem na pierwszym etapie z planowaną rozbudową w etapie drugim, czyli budową Pirsu (przestrzeń obsługi pasażerów). 

Powierzchnia rozbudowy terminala w pierwszym etapie zwiększy przestrzeń lotniska o około 30 tys m.kw.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Port Lotniczy Wrocław - wizualizacje mat. prasowe
Port Lotniczy Wrocław - wizualizacje

W II etapie - rozbudowa Pirsu na 10 mln pasażerów

Pirs o długości 165 metrów realizowany byłby w formie dwukondygnacyjnego budynku z czterema dodatkowymi mostami wraz z czterema rękawami. Ten etap ma zwiększyć funkcjonalność terminala, będzie rozszerzeniem i kontynuacją poprzednich etapów.

W parterze Pirsu zaplanowano wstępnie strefę trzech Bus Gate'ów, które mają ułatwić komunikację odlatującym pasażerom. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Port Lotniczy Wrocław - wizualizacje Mat. prasowe
Port Lotniczy Wrocław - wizualizacje

- Do strefy tej prowadzić będą schody z pierwszego piętra, aby droga pasażera prowadziła z kontroli bezpieczeństwa przez strefę komercyjną zlokalizowaną na poziomie pierwszym. W części północnej umiejscowione zostaną bloki toalet, pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz gastronomia - wymienia Przemysław Marcinkowski.

Pierwsze piętro lotniska utrzyma podział na: strefę odlotów na południowej stronie oraz strefę komercyjną po stronie północnej. 

Pirs rozszerzy dodatkowo liczbę gate'ów do 26 oraz zwiększy powierzchnię strefy komercyjnej o około 970 m.kw. Zakłada się też możliwość wprowadzenia kontroli paszportowej w celu zapewniania funkcjonowania części gate'ów jako Non-Schengen. 

Według koncepcji wieloletniej przebudowy założono także zrekompensowanie straty miejsc parkingowych, w miejscu których rozbudowane będzie lotnisko. Miejsca parkingowe zostaną pasażerom zwrócone w postaci 5-poziomowego parkingu na około 600 aut.

Planowane terminy realizacji:

Etap I: lata 2026-2028

Etap II: lata 2033-2035

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl