Zwolnieni z Teorii to program, w ramach którego młodzi ludzie realizują własne projekty na rzecz rozwiązania wybranego problemu społecznego.
Uśmiech Mony Lisy
Drugoklasistki Nadia Domagała i Magda Bielańska z I LO przy ul. Poniatowskiego realizują projekt „Mona Lisa’s Smile”, czyli Uśmiech Mony Lisy.
– Naszym celem jest uśmiech! Organizujemy małe akcje, które mają wywołać uśmiech na twarzach naszych rówieśników – opowiada Nadia. – W dzisiejszych czasach ludzie są przebodźcowani. Ci, którzy szukają rozwiązania, coraz bardziej się gubią, słysząc od każdego nową, inną radę. A to oni mają podjąć decyzję i znaleźć rozwiązanie. Potrzebują do tego dobrego samopoczucia.
Dziewczyny zwracają uwagę, że młodzi ludzie, szukając ucieczki od problemów, często znikają w swoim świecie w głowie, a jeszcze częściej w mediach społecznościowych.
– Chcemy, aby ludzie nie musieli uciekać od rzeczywistości. Żeby zrozumieli, że dobre i złe dni są równie ważne jak czas dla siebie lub odskocznia od szarej rzeczywistości, ale też żeby nie był to skok w komórkę – mówią uczennice I LO. – Chcemy, aby ludzie otworzyli się na fakt, że nikt nie jest sam ze swoim problemem. I że proszenie o pomoc jest normalne.
Dlatego Magda i Nadia na swoich kanałach na Instagramie i TikToku podają numery telefonów pomocy. Informują, do kogo w jakiej sprawie można zadzwonić. Zamieszczają też posty poprawiające humor. Przygotowują drobne niespodzianki. Rozrzucają kolorowe kamyki z optymistycznymi hasłami. Rozklejają kartki z podobizną Sherlocka Holmesa i przekonują, że każdy może znaleźć swojego Watsona. Zostawiają kartki z napisem „Twój uśmiech jest piękny”.
Mamy nadzieję, że każdy, kto to przeczyta, przyjmie komplement, na jaki zasługuje. Małe akcje, duży uśmiech. To nasz cel.Nadia Domagała
Czym Chata Bogata
Wiktoria Kłossowicz, Aleksandra Sobkowiak, Emilia Bogaczewicz, Mateusz Piotrowski, Tymon Stefańczak i Rafał Gardziej to autorzy międzyszkolnego projektu z III LO przy ul. Sładowej i VI LO przy ul. Hutniczej.
– Tworzymy darmowe plany wycieczek, które umożliwiają odkrywanie najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku – opowiadają. – Plany te, wraz z informacjami o atrakcjach turystycznych, są dostępne na naszej stronie www.chatabogata.turystyka.pl i w mediach społecznościowych.
Licealiści przekonują, że każda wyprawa może być przygodą, w dodatku łatwą do zorganizowania. Dlatego na stronie zamieścili szczegółowe trasy, praktyczne wskazówki, dużo zdjęć i propozycje atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań. Jakie to wycieczki? Na przykład: Ślęża od nieznanej strony, Złotoryja – najstarsze miasto w Polsce, Co kryją Rudawy Janowickie lub Odkryj tajemnice Wrocławia!
Autorzy projektu Czym Chata Bogata stworzyli też grę. Grając w nią, można sprawdzić swoją znajomość powiatów Dolnego Śląska.
Jeżeli macie ochotę na wycieczkę, a brakuje Wam pomysłu, gdzie pojechać, skorzystajcie z podpowiedzi Wiktorii, Aleksandry, Emilii, Mateusza, Tymona i Rafała. Sprawdzili wszystkie opisane trasy i świetnie je opisali.
Program Zwolnieni z Teorii prowadzi fundacja o tej samej nazwie.