wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. WAŻNE! Ile zapłacimy za prąd od stycznia 2023 [RACHUNKI, NOWE STAWKI, WYLICZENIA]

Od 1 stycznia 2023 r. są nowe stawki na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. Od stycznia obowiązuje nowy system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Ile zapłacimy za energię elektryczną w 2023 roku i co zrobić by skorzystać z niższej ceny za prąd? Zobaczcie szczegóły

Reklama

Od 1 stycznia 2023 r. są nowe stawki na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) oraz, w tym roku wyjątkowo, jednej z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu, która dotychczas była zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia – Tauron Sprzedaż GZE.

Zatwierdzono również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Taryfy dystrybucyjne są dla wszystkich odbiorców również dla biznesu i przemysłu.

Jak będą wyglądały rozliczenia za energię w 2023 roku?

Rafał Gawin, prezes UREW podkreśla, że związku z wyjątkową i niestabilną sytuacją na rynkach surowców (węgla i gazu), ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie szeregu rozwiązań, które mają chronić w 2023 roku odbiorców uprawnionych (w tym głównie gospodarstwa domowe) przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. 

Tegoroczne taryfy, kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym
 Rafał Gawin, prezes URE.

Stawki za prąd w 2023 roku. Limity zużycia energii 

W nadchodzącym roku ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh) zostały zamrożone na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 roku.

Co więcej, za zużycie energii ponad te wielkości, sprzedawca energii nie będzie mógł pobrać ceny wyższej niż 0,693 zł/kWh. Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do ww. limitów zużycia.

Jeżeli natomiast odbiorca w gospodarstwie domowym zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazane limity zużycia – za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad limit będą obowiązywały stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z zatwierdzonymi przez Prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok.

Zobaczcie jak będą wyglądały rozliczenia z odbiorcami w gospodarstwach domowych oraz jak mogą zmienić się rachunki za energię elektryczną w 2023 roku.

Operator Systemu Dystrybucyjnego/Sprzedawca z urzędu

Łączna zmiana rachunku za energię elektryczną na miesiąc

[%]

[zł/miesiąc]

ENEA Operator/ENEA

60

84,60

ENERGA Operator/ENERGA Obrót

56,7

88,30

PGE Dystrybucja/PGE Obrót

60,5-61

90,80

Tauron Dystrybucja/Tauron Sprzedaż/Tauron Sprzedaż GZE

59-61

83,10-85,40

źródło: URE

Cena energii elektrycznej zamrożona! Od stycznia 2023 r. zapłacimy mniej za prąd

Zgodnie z ustawą z 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

Rząd spodziewa się, że dzięki Tarczy Solidarnościowej ok. 8 mln gospodarstw domowych w ogóle nie odczuje wzrostu cen energii elektrycznej. Rozwiązanie przewiduje zagwarantowanie stałej ceny dla zużycia rocznego na poziomie:

  • 2000 kWh dla gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych.

Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2700 kWh/3100 kWh rocznie – skorzysta na zamrożeniu cen do właściwego dla swojego przypadku poziomu (2000, 2600 lub 3000 kWh).

W 2023 r. jedynie nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami, które będą określone na poziomie maksymalnym. Dzięki wprowadzonym przez rząd rozwiązaniom, nie zapłacisz za nadwyżkę więcej niż 693 zł/MWh.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

W tym wypadku warunkiem koniecznym by dostać dodatek ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zapłacisz mniej za prąd w 2023 r., jeżeli złożysz wniosek

Co ważne, by skorzystać z zamrożenia cen na energię elektryczna do limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, trzeba złożyć w spółce energetycznej dostarczającej prąd oświadczenie o spełnieniu warunków, np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak sprawdzić zużycie prądu? Tauron ma specjalną aplikację

Roczne zużycie prądu można łatwo sprawdzić u swojego dostawcy energii elektrycznej. Tauron ma specjalną aplikację Mój Tauron, czyli elektroniczne biuro obsługi klienta, na której można sprawdzić zużycie prądu, można to też zrobić dzwoniąc do Taurona pod numer tel. 32 606 0 616. 

Oszczędzanie energii czyli jak zmniejszyć rachunki za prąd

Rozwiązania osłonowe wprowadzone przez ustawodawcę - zarówno te dotyczące zamrożenia cen sprzedaży, jak i stawek dystrybucji – dotyczą określonych poziomów rocznego zużycia energii elektrycznej.

Wśród odbiorców indywidulanych najliczniejszą, bo blisko 87 proc. (ok 13,5 mln), stanowi Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym). W tej grupie średnie roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,8 tys. kWh.

Warto wiedzieć jak oszczędzać prąd, żeby nie przekroczyć ustawowych progów. W ten sposób możemy nie tylko obniżyć nasze rachunki, ale i działać proekologicznie. 

Wsparcie dla przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych

W 2023 roku z rządowego wsparcia skorzystają także:

  • podmioty użyteczności publicznej – np. szpitale i przychodnie, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i uczelnie;
  • samorządy;
  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Cena maksymalna dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh. Oznacza to ograniczenie podwyżki cen nawet o 70 proc. Na taryfie skorzysta aż 97 proc. wszystkich mikro oraz kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama