wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Aktywiści protestują przeciwko sprzedaży działki ze stawem obok stadionu Tarczyński Arena

„Nie dla sprzedaży stawu pod stadionem” – takie hasło wypisali na tekturze i pokazali przed ratuszem aktywiści klimatyczni z koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. W środę, 4 stycznia, przed południem protestowali przeciwko planom związanym z działką przy granicy Pilczyc i Maślic. Uważają, że należy ją zachować dla dobra ludzi i przyrody. Miasto zapowiedziało wcześniej, że poszuka na nią kupca w tym roku.

Reklama

Działka przy stadionie Tarczyński Arena, na której w naturalny sposób powstał staw, może być uznawana przez inwestorów za atrakcyjną. Po pierwsze znajduje się w pobliżu terenów zabudowywanych blokami, po drugie jest tam pętla tramwajowa, a niedaleko niej przebiega Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Po trzecie działka leży przy granicy Pilczyc (al. Śląska 3) z Maślicami, na które za kilka lat dojedzie tramwaj. Jej powierzchnia to 5,5 hektara, a przeznaczenie – zapisane w planie miejscowym – to m.in.

 • handel detaliczny,
 • gastronomia,
 • usługi i rozrywki,
 • hotele,
 • obiekty sportowe, kulturalne czy wystawiennicze.

Tzw. dziura Solorza za 66,5 mln zł. Kupiec poszukiwany

Działka jest własnością miasta, które już kilkukrotnie próbowało znaleźć na nią kupca (ostatni raz w roku 2013). Nie udało się. Po około dziesięciu latach, w ciągu których wartość i atrakcyjność terenu niewątpliwie wrosła, będzie kolejna próba. O planie ponownego wystawienia go na sprzedaż, oraz o tym, dlaczego nazywany jest "dziurą Solorza", który zapowiadał tam galerię handlową, pisaliśmy pod koniec listopada.

Teraz wiadomo, że miasto ogłosi przetarg w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Z ceną wywoławczą 66,5 mln zł. — Działka przy stadionie od pierwszych założeń była  terenem inwestycyjnym. Okolica autostradowej obwodnicy stanowi cenną rezerwę pod rozwój szerokiej oferty usługowej — tłumaczy Przemysław Gałecki, szef biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. — Co ważne, będzie to przetarg ofertowy, ponieważ chcemy z góry wiedzieć, co przyszły inwestor zamierza wybudować przy stadionie — dodaje.

Aktywiści protestowali przed ratuszem

Zamiar sprzedaży działki ze stawem nie podoba się aktywistom klimatycznym, którzy 4 stycznia stawili się przed ratuszem. Przynieśli baner i transparenty. Jeden z nich z napisem: „nie dla sprzedaży stawu przy stadionie”. Uważają oni, że to bardzo cenne przyrodniczo miejsce, które równoważy efekt wyspy ciepła, jaką jest Tarczyński Arena i jej najbliższe betonowe otoczenie. — Staw chłodzi i jest miejscem retencji wody, zamieszkują go rzadkie gatunki płazów, ptaków, traszki i bobry. Chcemy go zachować dla dobra ludzi i przyrody — powiedział Robert Suligowski, aktywista z koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu, radny osiedla Leśnica.

Przeciwnicy sprzedaży działki nie chcą w tym miejscu „kolejnego betonowego klocka” również dlatego, że duża budowla przyczyniłaby się do zwiększenia ruchu samochodowego. Mówią, że od kiedy wybudowano stadion, w dniach wydarzeń są duże problemy z parkowaniem na okolicznych osiedlach. Widzą wtedy auta stojące na terenach zielonych. Obawiają się, że będzie gorzej.  

Aktywiści chcą inwentaryzacji terenu, na którym znajduje się działka i analizy jego przeznaczenia oraz rozmowy z urzędnikami na temat ewentualnej zmiany planu miejscowego, która miałaby zapobiec sprzedaży działki ze stawem.

Projekty zielone i rozwój inwestycyjny

Urzędnicy deklarują, że spotkają się ze społecznikami z Wrocławskiej Ochrony Klimatu. Zapowiadając kolejne rozmowy, przypominają, że latem przychylili się do ich wniosków dotyczących ochrony 26 obszarów na terenie miasta. — Odpowiedzieliśmy pozytywnie, ponieważ w zdecydowanej większości te tereny już są chronione albo trwają kolejne badania przyrodnicze, które pozwolą nam złożyć odpowiednie wnioski i dokumenty, tworząc rezerwaty przyrody i użytki ekologiczne. Najlepszym przykładem są pola irygacyjne. Specjalistyczne badania trwały dwa lata i dzięki nim mogliśmy zawnioskować o utworzenie rezerwatu przyrody na 750 hektarach — informuje Przemysław Gałecki.

Na potwierdzenie działań miasta w zakresie dbania o przyrodę i tworzenia zielonych obszarów Gałecki przytacza liczby:

 • „od początku obecnej kadencji samorządu posadziliśmy tysiące nowych drzew i 200 tys. nowych krzewów i pnączy;
 • dzięki temu powstało kilkadziesiąt nowych albo kompleksowo zrewitalizowanych parków, skwerów i zieleńców o łącznej powierzchni ponad 100 hektarów;
 • dzięki miejskim inwestycjom zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie już ponad 10 tys. hektarów, czyli 41 procent powierzchni miasta."

Przemysław Gałecki wspomina, że w bezpośrednim sąsiedztwie działki koło stadionu Tarczyński Arena na sprzedaż znajduje się inny teren, który pierwotnie miał być przeznaczony na cele inwestycyjne. — Jednak ostatecznie został trwale zabezpieczony na zieleń — podkreśla Gałecki. — Powstał tam park Maślicki. Wszystko dlatego, że tworzenie nowych, zielonych obszarów miasta jest dla nas ważne — zapewnia.

Urząd przekonuje, że Wrocław już od dawna kroczy zieloną ścieżką i nie zatrzymuje się. Przygotowuje i planuje następne przyrodnicze projekty, tak aby chronić maksymalnie dużo cennych przyrodniczo terenów. W tym samym czasie stara się dbać o to, by Wrocław rozwijał się gospodarczo i inwestycyjnie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl