W niedzielę 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu, któremu towarzyszy akcja „Na niebiesko dla Autyzmu" (Light It Up Blue). W tym dniu wiele firm i instytucji na całym świecie włącza niebieską iluminację na swoich budynkach czy witrynach. We Wrocławiu na niebiesko „zaświecą” m.in. stadion Tarczyński Arena Wrocław czy Narodowe Forum Muzyki.
Obecnie autyzm definiuje się jako zaburzenie neurorozwojowe, które może w istotny sposób wpływać na życie społeczne i rodzinne osoby nim dotkniętej.
O ile o temat zaburzeń wśród dzieci jest znany i najmłodsi są systemowo zaopiekowani, o tyle osoby neuroróżnorodne po 18. roku życia znikają z radarów systemu opieki, mają też małe szanse na podjęcie pracy.Agata Daczewska, liderka projektu Respektrum
Warsztaty pomogą zrozumieć
Celem projektu Respektrum jest wsparcie przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu. Jak stworzyć przyjazne miejsce pracy? Pomogą w tym warsztaty realizowane w ramach projektu.
Na bezpłatnych warsztatach można dowiedzieć się, jakie cechy może posiadać osoba z autyzmem, w jaki sposób przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może pomóc w selekcji tych cech, które byłyby najbardziej przydatne dla pracodawcy z uwzględnieniem ewentualnych trudności komunikacyjnych.
U nas osoby w spektrum mogłyby pracować przy pomocy na stanowisku monitoringu wizyjnego.Irena Hilczer-Rogowska, kierownik ds. szkoleń we wrocławskiej straży miejskiej, która brała udział w warsztatach Respektrum
Dlaczego akurat monitoring? Bo pracownik w spektrum autyzmu jest z reguły skrupulatny i skupiony, obowiązkowy, nastawiony na realizację zadania.
W innych zawodach świetnie nadają się do prac wymagających precyzji, zadaniowego myślenia, segregowania towarów, klasyfikowania informacji itp.
Problemem może być jednak komunikacja z otoczeniem, rozumienie komunikatów niewerbalnych, metafor, sarkazmu, czasem skupienie uwagi na rozmówcy ze względu na wiele bodźców rozpraszających.
Kluczem jest zrozumienie
Projekt ma też zachęcać osoby ze spektrum autyzmu do szukania pracy.
Choć pracodawca nie może pytać kandydata wprost o jego problemy zdrowotne, to może mu pokazać, że jest przyjaźnie nastawiony wobec osób neuroróżnorodnych.Agata Daczewska, liderka projektu Respektrum
Jak? Na przykład umieszczając w widocznym miejscu plakat informacyjny. To drobny sygnał, ale może ośmielić osobę w spektrum autyzmu i ułatwić jej rozmowę rekrutacyjną.
Od początku realizacji projektu przeprowadzono już warsztaty dla rekruterów w urzędach i biurach karier uczelni. Obecnie planowane są cykliczne szkolenia dla wrocławskich przedsiębiorców; każda z zainteresowanych firm może się zgłosić do organizatorów. Warsztaty są bezpłatne.
Projekt Respektrum realizowany jest W Departamencie Finansów Publicznych, w dziale Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia (dział realizuje również program Nasz Wrocław).
Więcej na stronie projektu Respektrum.