wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Elif, Gniewosz, a może Ariel? Najrzadsze imiona dla dziewczynek i chłopców na Dolnym Śląsku i w Polsce
Kliknij, aby powiększyć
Kilkuletnia dziewczynka i chłopiec. Zobacz w galerii w podpisach pod zdjęciami oryginalne, rzadkie i nietypowe imiona nadawane dzieciom w 2022 r. pixabay.com/ilustracyjne
Kilkuletnia dziewczynka i chłopiec. Zobacz w galerii w podpisach pod zdjęciami oryginalne, rzadkie i nietypowe imiona nadawane dzieciom w 2022 r.

Zastanawiasz się, jakie imię wybrać dla swojego dziecka? Szukasz czegoś niepospolitego i oryginalnego? Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało listę imion nadawanych w Polsce w 2022 roku z podziałem na dziewczynki i chłopców oraz województwa. Dane zostały zebrane na podstawie rejestru PESEL. Jakie imiona były najczęściej i najrzadziej nadawane dzieciom w Polsce i na Dolnym Śląsku? Sprawdź w naszym artykule. 

Reklama

Ministerstwo Cyfryzacji co roku publikuje listę imion nadawanych dzieciom w Polsce i w poszczególnych województwach, z podziałem na chłopców i dziewczynki. Można tu znaleźć zarówno te najpopularniejsze i najchętniej wybierane, jak i te najrzadsze (tu granicą jest liczba 2).

Warto wiedzieć, że oświadczenie o wyborze imienia lub imion dla dziecka rodzice (matka lub ojciec – opiekunowie prawni) składają w zgłoszeniu urodzenia do urzędu stanu cywilnego lub drogą elektroniczną (za pośrednictwem profilu zaufanego) w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia.

„Przy wyborze imienia trzeba pamiętać, że będzie ono towarzyszyć naszemu dziecku przez całe życie. Warto zatem zwrócić uwagę na jego znaczenie, brzmienie zdrobnienia i zastanowić się, czy kierując się przemijającą modą nie narazimy dziecka na niemiłe komentarze rówieśników”
Ministerstwo Cyfryzacji na stronie www.dane.gov.pl

Jakie imię można nadać dziecku?

Maksymalnie można nadać dziecku dwa imiona. Ważne, żeby nie miały one charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Kierownik urzędu stanu cywilnego może się na dane imię nie zgodzić i poprosić o opinię Radę Języka Polskiego.

Warto dodać, że jest to tylko opinia. „W związku z licznymi nierzetelnymi informacjami, ukazującymi się na różnych portalach internetowych informuję, że Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczeniu o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4). Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę” - czytamy na stronie internetowej RJP.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><strong>Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci</strong>, najczęściej są to opinie dla USC. Na zdjęciu kilkuletnia dziewczynka.</p> pixabay.com
Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC. Na zdjęciu kilkuletnia dziewczynka.

Lista imion zakazanych? Nie ma takiej. To były imiona niezalecane

W mediach często pojawia się też tzw. lista imion zakazanych. Rada Języka Polskiego podkreśla, że po pierwsze chodzi o listę starą, bo z 2006 roku, a po drugie nie były to imiona zakazane, tylko takie, których wówczas RJP nie zalecała. Znalazły się wówczas na niej takie imiona, jak: Abbadon, Brian, Carmen, Emaus, Klea, Dajana, Montezuma, Andrzelika, Xymena czy Nikol (imię męskie i żeńskie).

„(...) Nie jest to żadna lista imion zakazanych, gdyż w gestii RJP nie leży, jak pisałem, zakazywanie nadawania jakichkolwiek imion bądź dopuszczania ich do używania. Artykuł przywołuje tylko listę tych imion niezalecanych” – napisał prof. dr hab. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego.

Kiedy można zmienić imię dziecku?

Jeśli rodzice z jakiegoś powodu zmienią zdanie i zechcą nadać dziecku inne imię niż na początku wybrali, mogą dokonać zmiany w terminie sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania aktu urodzenia. Później można to zrobić wyłącznie z ważnego powodu (np. naruszenie godności danej osoby). Gdy dziecko jest niepełnoletnie, o zmianę wnioskują rodzice. Później samo może to załatwić.

Najrzadziej nadawane imiona dla chłopców i dziewczynek 

Nie wszyscy rodzice wybierają imiona tradycyjne i powszechnie znane. Niektórzy wolą mniej oczywiste, oryginalne i nietypowe.

„W zestawieniu imion nadawanych dzieciom z roku na rok pojawia się coraz więcej imion dotąd niespotykanych, znanych często dzięki aktorom, czy gwiazdom estrady. Znajdziemy tu imiona żeńskie takie jak Adel (12 dziewczynek), Celine, Harper, Penelope, czy Chanel (po 2 dziewczynki) oraz męskie jak Brian, Lionel, Harry, czy Orlando (po 2 chłopców)”.
Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz w galerii najrzadziej nadawane imiona dzieciom w Polsce i na Dolnym Śląsku 2022. Może coś cię zainspiruje.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce 2022

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, to w pierwszej dziesiątce znalazły się:

  • Zofia
  • Zuzanna
  • Hanna
  • Julia
  • Maja
  • Laura
  • Oliwia
  • Alicja
  • Lena
  • Pola

Podobnie było zresztą na Dolnym Śląsku, gdzie w pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno: Zuzanna, Hanna, Zofia, Maja, Julia, Oliwia, Pola, Laura, Maria, Alicja.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Rodzice z niemowlęciem. Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2022 w Polsce była Zosia, a dla chłopca Antoni</p> pixabay.com
Rodzice z niemowlęciem. Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki w 2022 w Polsce była Zosia, a dla chłopca Antoni

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w Polsce 2022

  • Antoni
  • Jan
  • Nikodem
  • Jakub
  • Leon
  • Aleksander
  • Franciszek
  • Mikołaj
  • Filip
  • Stanisław

Jeżeli chodzi o Dolny Śląsk, to wśród chłopców najpopularniejsze były te same imiona, co w Polsce, z Antonim, Janem i Nikodem na czele.

Źródło: dane.gov.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl