wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Majówka 2024. Co dokładnie świętujemy na początku maja?

Pierwsze dni maja to święta państwowe. Wyjątkowość świątecznych dni warto podkreślić biało-czerwonymi flagami na własnych domach. Co świętujemy 1 maja, co 2 maja, a jakie święto przypada na 3 maja? Poznajcie historie tych świąt!

Reklama

Kiedy jest majówka 2024? 

W 2024 roku 1, 2 i 3 maja wypada w środę, czwartek i piątek. Warto przygotować sobie dni wolne w pracy na 29 i 30 kwietnia. Dzięki temu zdobędziemy aż 9 dni wolnego. Taki urlop może trwać 27 kwietnia do 5 maja.

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowe święto pracy obchodzone jest co roku 1 maja, a jego historia sięga końca XIX wieku. W 1884 roku w Chicago miała miejsce wielka manifestacja robotników, którzy domagali się skrócenia dnia pracy do 8 godzin. Demonstracja ta zakończyła się brutalnymi represjami ze strony policji, która otworzyła ogień do tłumu, zabijając kilku protestujących.

W odpowiedzi na to wydarzenie w 1889 roku zorganizowano w Paryżu Kongres Międzynarodówki II, podczas którego uchwalono rezolucję wzywającą do ustanowienia międzynarodowego święta pracy, które miałoby upamiętniać walkę robotników o prawa pracownicze.

Święto Pracy w Polsce jest obchodzone od 1890 r., jednak świętem państwowym stało się w roku 1950. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi „szturmówkami”.

Wiele osób pojawiało się 1 maja na tych oficjalnych marszach tylko po to, żeby skorzystać z darmowego poczęstunku, którego symbolem była bułka z pieczoną kiełbasą. A kiełbasa była w „komunie″ towarem deficytowym, więc taka możliwość pierwszomajowej konsumpcji miała rzeczywiście świąteczny charakter.

Ostatni pochód pierwszomajowy w uroczystej PRL-owskiej oprawie odbył się w 1988 r. 

1 Maja był najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Polski Ludowej i najbardziej okazałym źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
1 Maja był najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Polski Ludowej i najbardziej okazałym

W latach 80., w kontrze do oficjalnych obchodów pierwszomajowych, odbywały się manifestacje organizowane przez podziemną Solidarność. Największą siłę pokazały w okresie stanu wojennego, tj. w latach 1982 i 1983. 

Dziś 1 Maja to czas spędzany bardziej na wiosennym relaksie, choć środowiska lewicowe urządzają lokalnie obchody tego święta podczas wieców, a także symbolicznych pochodów.

Czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy?

W Polsce 1 maja jest dniem wolnym od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dzień Flagi 2 maja to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowiono je bowiem w roku 2004, a upamiętnia historię polskich barw narodowych, symboli i tradycji patriotycznych. Święto przypomina również o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. 

Polskie barwy narodowe mają swoje źródło w herbie Królestwa Polskiego i herbie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel polskiej flagi pochodzi od bieli orła stanowiącego godło Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, czyli godła Litwy. Oba godła widnieją na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Na polskiej fladze biel znajduje się u góry, gdyż w naszej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Specjalną ustawę, dotyczącą barw polskiej flagi, podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 r.

Zazwyczaj tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne, choć nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w tym roku przypada na poniedziałek. 

Jak prawidłowo wieszać polską flagę?

Wywieszenie flagi przez mieszkańców miasta jest dobrowolne, trzeba pamiętać jednak o pewnych zasadach. Taki obowiązek 1, 2 i 3 maja mają natomiast instytucje państwowe oraz administracja publiczna. 

Czy 2 maja jest dniem roboczym?

Niestety, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Mimo to wiele osób decyduje się wziąć urlop, ale przedłużyć weekend majowy. 

3 maja – święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

Oficjalna nazwa brzmi: Święto Narodowe Trzeciego Maja (zgodnie z  ustawą sejmową z 6 kwietnia 1990 r.). Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Na jej podstawie doszło do wielu zmian w ustroju politycznym i społecznym kraju. Konstytucja wprowadziła zasadę równości przed prawem, wolności osobistej i prawo do własności, a także wprowadzała system trójpodziału władzy.

Była ona pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. 11 artykułów tego dokumentu wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. 

We Wrocławiu uroczystości związane ze świętem Konstytucji mają swoją kulminację pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w parku Słowackiego fot. UM Wrocławia
We Wrocławiu uroczystości związane ze świętem Konstytucji mają swoją kulminację pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w parku Słowackiego

Mimo że obowiązywała tylko przez rok (po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej unieważnili ją armia rosyjska i magnaci z konfederacji targowickiej), pamięć o niej i jej znaczeniu pozwalała kolejnym pokoleniom podtrzymywać dążenia polskiego społeczeństwa do niepodległości. Stała się ukoronowaniem tego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 roku święto Konstytucji 3 maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe.

Podczas II wojny światowej 3 maja został zdelegalizowany, a władze komunistyczne po wojnie go nie uznawały, zastępując substytutem w postaci Święta Pracy 1 maja, by w 1951 r. oficjalnie święto Konstytucji zlikwidować.

Przełom nastąpił wraz z powstaniem Solidarności, która o 3 maja głośno się upomniała, choć nie obyło się przy tym bez dramatycznych momentów. 3-majowa manifestacja opozycji w 1982 r. na skutek brutalności milicji pociągnęła za sobą nawet śmierć dwóch osób. 

Po zmianie w Polsce ustroju od 1990 r. święto Konstytucji 3 maja należy ponownie do najbardziej uroczyście obchodzonych świąt państwowych. To dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku jest to wtorek.

Czy 3 maja jest dniem wolnym od pracy 2023?

3 maja jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że większość instytucji publicznych i prywatnych jest zamknięta.

Czy 3 maja to święto kościelne?

Tego dnia obchodzone jest także święto religijne. 3 maja w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to zostało ustanowione w Polsce w 1923 roku przez papieża Piusa XI.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama