wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie wrocławskie osiedla. Co nowego na Klecinie?
Kliknij, aby powiększyć
Z prawej wizualizacja parku przy Wałbrzyskiej, obok plac zabaw w parku Migdałowym. ZZM/ZIM
Z prawej wizualizacja parku przy Wałbrzyskiej, obok plac zabaw w parku Migdałowym.

Skatepark przy ul. Wałbrzyskiej, 2 km sieci wodociągowej i pompownia III stopnia, łącznik między Kleciną a Oporowem – sprawdź, co nowego na osiedlu.

Reklama

„Quarter pipe”, „bank ramp”, „grindbox” – znacie takie słowa? Skaterzy doskonale wiedzą, o co chodzi: to przeszkody, dzięki którym można szlifować wymyślne triki. Już niedługo będą to mogli robić na Klecinie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej.

Płyta skateparku już jest, dojścia do niej i przeszkody także, pozostały formalności, których trzeba dokonać przed odbiorem. Skatepark będzie rozbudowywany, zadanie jest realizowane w ramach Funduszu Osiedlowego, a prowadzi je Zarząd Inwestycji Miejskich.

„Zróbmy sobie park na Klecinie”

Zarząd Inwestycji Miejskich przygotowuje także przetarg na zagospodarowanie terenu przy ul. Wałbrzyskiej i Zabrodzkiej w ramach projektu WBO „Zróbmy sobie park na Klecinie”.  

Przybędzie tam 78 drzew, ponad tysiąc krzewów i bylin. Planowany jest także plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Będą oczywiście także ścieżki, ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZIM

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Tak będzie wyglądał park przy ul. Walbrzyskiej</p> Wizualizacja ZIM
Tak będzie wyglądał park przy ul. Walbrzyskiej

Przetarg zostanie ogłoszony za kilka tygodni, a gdy już zostanie rozstrzygnięty, wykonawca będzie miał na realizację prac 4 miesiące od momentu podpisania umowy.

Południowa część parku Klecińskińskiego i park Migdałowy

A skoro już jesteśmy przy parkach i WBO: w 2021 roku park Kleciński, który wbrew nazwie mieści się głównie na obszarze osiedla Krzyki-Partynice, powiększył się o nowe tereny po stronie drugiej stronie Ślęzy, a więc w granicach Kleciny. ZZM utworzył tam alejki, ustawił 14 ławek, urządzenia do aktywności dla młodszych i starszych. Park wzbogacił się także o nowe drzewa (ponad 20), blisko tysiąc krzewów, łąki kwietne i nowe trawniki, ale tajemniczy, nieco dziki charakter tego miejsca został zachowany.

Na Klecinie, pomiędzy ul. Migdałową, Cukrową oraz Józefa Supińskiego,  jest także zagospodarowany w 2019 roku Migdałowy z ciekawym placem zabaw z drewnianymi urządzeniami oraz z młodymi drzewami, m.in. lipami i klonami, zrealizowany ze środków Programu Inicjatyw Rad Osiedli.

Magistrala i pompowania

W 2021 roku zakończyła się budowa 2 km sieci wodociągowej i pompowni III stopnia przy ul. Czekoladowej,  dzięki czemu możliwe jest zaopatrzenie w wodę południowych osiedli Wrocławia oraz gminy Kobierzyce i LG Chem. Koszt inwestycji 24 mln, z czego  23,8 mln po stronie MPWiK.

Łącznik i nie tylko

Zakończył się I etap budowy łącznika między dwoma osiedlami: Oporowem (ul. Kupiecka i Stefki) z Kleciną (Buraczana i Jutrzenki). Wszystko dlatego, że postępująca rozbudowa osiedli wymaga lepszego skomunikowania tych obszarów, a droga, którą wydeptali mieszkańcy nie była wygodna. Na razie powstała licząca 230 m droga z oświetleniem, chodnikami, ścieżką rowerową i nasadzeniami. Koszt całości przedsięwzięcia: 4,5 mln, część tej kwoty pokryje deweloper.

W grudniu ubiegłego roku w obrębie skrzyżowania ul. Wałbrzyskiej z ul. Buraczaną pojawiło się przejście z azylem oraz wyniesiona zebra z dodatkowym oświetleniem, co ułatwia bezpieczne i komfortowe przechodzenie przez jezdnię do pobliskich sklepików, apteki, na przystanek itd. Jak się ma wyniesiona zebra do bezpieczeństwa? Ano tak, że dzięki niej piesi są lepiej widoczni dla kierowców.

Z kolei w 2019 roku zakończyła się przebudowa ul. Jutrzenki i Buraczanej oraz doświetlanie kilku przejść dla pieszych na ul. Wałbrzyskiej, w 2021 – przebudowa chodnika wzdłuż ul. Zabrodzkiej od Walflowej do Polabian, a w 2023 – budowa poprawiających bezpieczeństwo progów i azyli m.in. przy ul. Jutrzenki. Doświetlone zostały także przejścia dla pieszych przy rondzie Cukrowników przy ul. Czekoladowej.

Zmiany w budynku przy Czekoladowej

W 2020 roku zakończył się remont bardzo zniszczonego budynku przy ul. Czekoladowej 53, gdzie ma siedzibę Rada Osiedla Klecina. Stare piece zostały zastąpione przez kotły gazowe, wyremontowano dach, strych, klatkę schodową, kamienica ma nową elewację. Teraz co tydzień spotyka się tu Klub Seniora, odbywają się tam różne wydarzenia, np. warsztaty tworzenia rzeźb roślinnych.

Warto dodać, że RO organizuje również wigilie osiedlowe, Mikołaja oraz  Kleciński Festyn Osiedlowy. Na ostatnim, w czerwcu ubiegłego roku, bawiły się tysiące wrocławian, były dmuchańce, animacje dla dzieci, zawody biegowe, loteria, gry terenowe, pokazy taneczne i mnóstwo innych atrakcji.

Aktualne informacje na temat tego, co dzieje się na osiedlu, można znaleźć na profilu Rady Osiedla Klecina na Facebooku. 

Osiedle w skrócie

Ponad siedem wieków historii. W 2013 roku Klecina (Clettindorf, potem Klettendorf, krótko po II wojnie światowej Kłotno) uroczyście obchodziła swoje 700. urodziny, co upamiętnia 2-metrowy granitowy głaz na rondzie Cukrowników u zbiegu Wałbrzyskiej i Czekoladowej.  Wieś przez stulecia przechodziła różne koleje losu,  np. kiedyś hodowano tu owce, po nich krowy, a po wybudowaniu cukrowni zaczęła się przeobrażać w podmiejskie osiedle fabryczne.

W 1951 roku Klecina została włączona w granice Wrocławia, ale jeszcze w latach 70 ubiegłego roku uprawiano nad rzeką chmiel.

Cukrozetka i rondo Cukrowników. Nazwy, które znają wszyscy mieszkańcy Kleciny, odnoszą się do wspomnianej wyżej cukrowni. Zbudowany w XIX wieku zakład działał do lat 90. Budynki produkcyjno-magazynowe już nie istnieją, ale pamięć o tym miejscu wciąż jest żywa. Cukrozetka, nazywana tak najpierw zwyczajowo, a potem na wniosek RO Klecina po decyzji Rady Miejskiej Wrocławia w 2022 roku już oficjalnie, prowadziła do bramy na tyłach zakładu i wożono nią buraki cukrowe.

Będzie jaśniej. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozpoczyna  wieloletni program wymiany blisko 4 tys. starych opraw oświetleniowych na nowocześniejsze, tańsze w eksploatacji, zużywające mniej prądu i świecące jaśniej  LED-owe z systemem sterowania, a zacznie od południa miasta, w tym od osiedla Klecina.

Lodówka społeczna. Na Klecinie przy ul. Kościelnej 19 (przy sklepie mięsno-spożywczym „Po schodkach”) działa klecińska lodówka społeczna, w której można zostawić jedzenie dla innych albo wziąć to, czego się potrzebuje. Można w niej znaleźć m.in. warzywa, owoce, pieczywo itd. Lodówka istnieje dzięki firmie Cukier Królewski oraz Fundacji Weź Pomóż i jest dostępna dla każdego. „Korzystajmy, ratujmy, dzielmy się” – zachęca w mediach społecznościowych Rada Osiedla.

Rada Osiedla

Joanna Launer-Kubik, przewodnicząca Zarządu Osiedla Klecina, zaprasza  mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godz. 18.30 – 19.30 w siedzibie RO przy ul. Czekoladowej 53. Z RO można skontaktować się także telefonicznie (tel. 512 133 412) i za pomocą poczty elektronicznej (e-mail: klecina[at]osiedla.wroclaw.pl).

Straż Miejska

Na Klecinie nie ma strażnika osiedlowego. Wszelkie sprawy, którymi powinna zająć się Straż Miejska (np. źle zaparkowany samochód, pomoc osobie w kryzysie bezdomności), w tym sprawy wymagające pilnej interwencji, należy zgłaszać do dyżurnego Staży Miejskiej, dzwoniąc pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.

Dzielnicowy

Osiedle Klecina to rejon działania komisariatu Wrocław-Krzyki. Dzielnicowym tego osiedla jest:

  • sierż. Ariel Górski, tel. 601 816 074, e-mail: dzielnicowy.krzyki4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Uwaga! Podany adres e-mailowy ma za zadanie ułatwić kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomień o przestępstwie albo wykroczeniu ani wniosków czy skarg. Dzielnicowy odbiera pocztę i telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer 997 lub 112.

Komunikacja

Autobusy dzienne: D, 107, 133, 319, 607

Autobusy nocne: 247

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl