To już trzecia odsłona tego popularnego cyklu. Podczas tegorocznej edycji przewodnikami po osiedlu będą jego mieszkańcy i mieszkanki.
Oddajemy głos osobom związanym z Placem Grunwaldzkim - wieloletnim mieszkańcom i mieszkankom, lokalnym aktywistom i osobom, które znają Grunwald lepiej niż własną kieszeń. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają osiedle, te niecodzienne i całkiem zwyczajne historie oraz miejsca z perspektywy lokalnej społeczności. Odkryjmy Plac Grunwaldzki OD NOWA!Organizatorzy wydarzenia
Harmonogram spacerów
Na wiosnę zaplanowano cztery spacery. Żeby się na nie zapisać, trzeba wypełnić formularz.
- 20 kwietnia w godz. 17.30 – 19.30 odbędzie się spacer pod hasłem „Było sobie życie — wspomnienia z kwartału”, zbiórka przy Moście Grunwaldzkim. Uczestników oprowadzi po osiedlu Joanna Suchorzewska, która mieszka tu od kilkudziesięciu lat. Jako dziecko poznawała to miejsce na własną rękę, a gdy dorosła, szukała materiałów dotyczących okolicy w Archiwum Państwowym. Podczas spaceru podzieli się wspomnieniami (swoimi i swoich rozmówców), a także tym, czego dowiedziała się z materiałów archiwalnych.
- 27 kwietnia w godz. 17.30 – 19.30 odbędzie się spacer pod hasłem „Kto, gdzie i kiedy — usługi i ważne osobistości na Grunwaldzie”. Zbiórka przy Rondzie Reagana tuż przy przejściu podziemnym przy Marii Skłodowskiej-Curie. Ten spacer także poprowadzi Joanna Suchorzewska. Będzie mowa o punktach usługowych, które zapisały się w historii osiedla, a także ważnych osobistościach (naukowcach, medykach, przedsiębiorcach), które je kształtowały.
- 11 maja w godz. 17.30 – 19.30 odbędzie się spacer pod hasłem „Odra i Grunwald - zaskakujący spacer po miejscach, które niby znamy”. Zbiórka przed głównym budynkiem Politechniki Wrocławskiej, od strony Odry, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27. Spacer poprowadzi Krzysztof Zaremba – członek ekipy tworzącej to Odrę Centrum. Będzie mowa m.in. o rzece jako ekosystemie, jej wpływie na życie mieszkańców i roli w kontekście zmian klimatu.
- 18 maja, w godz. 17.30 – 19.30, odbędzie się spacer pod hasłem „Śladem drzew i grzybów na Grunwaldzie”, zbiórka przy Moście Zwierzynieckim. Spacer poprowadzi Włodzimierz Kita, fitopatolog i mykolog. W trakcie spaceru będzie mowa o unikatowych drzewach Grunwaldu, o ich przyszłości, wpływie zanieczyszczenia powietrza na ich stan oraz o grzybach (tzw. hubach), które je niszczą.