Działająca od ponad dekady Uniwersytecka Poradnia Prawna przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego wróciła do regularnych dyżurów stacjonarnych, podczas których studenci ostatnich lat przyjmują sprawy do opracowania.
Zgodnie z regulaminem poradnia zajmuje się udzielaniem bezpłatnych porad prawnych osobom niezamożnym, których nie stać na wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika.Paulina Stachera, prezes Uniwersyteckiej Poradni Prawnej
Możesz przyjść albo napisać
O udzielenie porady prawnej można poprosić na 3 sposoby:
- osobiście podczas dyżurów, które odbywają się we wtorki oraz środy na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Więzienna 8/12, Wrocław, pokój 102). Najbliższe dyżury: wtorki 10 i 17 grudnia oraz 7, 14 stycznia w godz. 15.00-18.00, środy 11 grudnia, 8 i 15 stycznia w godz. 13.00-16.00
- listownie, pisząc na adres: ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław.
- mailowo, pisząc na adres upp[at]uwr.edu.pl.
Regulamin można znaleźć na stronie uczelni.
2 tygodnie na odpowiedź
Na odpowiedź trzeba poczekać 2 tygodnie. Będzie w pełni profesjonalna: nawet gdyby student zrobił jakiś błąd, skoryguje to pracownik naukowy, który tę odpowiedź sprawdzi przed przekazaniem jej klientowi.
O co najczęściej pytają klienci, którzy decydują się na kontakt z Uniwersytecką Poradnią Prawną?
– O wszystko – mówi Paulina Stachera – Pytania dotyczą zarówno spraw cywilnych, jak i karnych, administracyjnych itd. Nasi klienci pytają np. o to, czy przysługują im alimenty albo czy umowa, która chcą podpisać jest właściwie napisana. Nie zajmujemy się natomiast m.in. sprawami z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej ani tymi, które są już w toku.
Warto skorzystać z pomocy. W Ogólnopolskim Rankingu Studenckich Poradni Prawnych "Rzeczpospolitej" z 2024 r. wrocławska poradnia zajęła 2 miejsce w Polsce.