Projekt Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pn. Program Rozwoju Kompetencji Osób Dorosłych – K(A)FE, otrzymał największą liczbę punków w konkursie „Rozwój kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych”, ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jako najwyżej oceniony spośród 133 złożonych projektów uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 7,1 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.
Nowa wiedza dla tysiąca osób
Program szkoleniowy ruszy 1 września 2025 r. i będzie kontynuowany przez cztery kolejne lata. W tym czasie 960 uczestników będzie mogło skorzystać z programu i podnieść swoje kompetencje zgodnie z potrzebami rynku pracy. Uczestnictwo w programie będzie bezpłatne. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Dolnośląskimi Pracodawcami.
Projekt K(A)FE – czyli krótkie formy edukacyjne – to innowacyjne metodycznie programy szkoleniowe, które doskonale odpowiadają na obecne potrzeby rynku pracy – pracownika i pracodawcy. To propozycja dla wszystkich osób dorosłych w wieku 18-65 lat, czynnych i biernych zawodowo, które poszukują nowatorskich możliwości podniesienia swoich kompetencji.
Program opiera się na autodiagnozie posiadanych kompetencji i wskazaniu konkretnej ścieżki rozwoju umiejętności. To program szyty na miarę każdego uczestnika.
Trzy ścieżki rozwoju
W celu dobrania najbardziej efektywnej ścieżki rozwoju, uczestnik programu przejdzie na wejściu diagnozę kompetencji, a następnie bazując na jej wynikach wybierze jedną z trzech ścieżek podstawowych:
- Akademię Specjalisty (poziom operacyjny),
- Akademię Menedżera (poziom taktyczny);
- Akademię Lidera (poziom strategiczny).
Każda ze ścieżek obejmuje nowatorski program szkoleniowy skoncentrowany na podnoszeniu i rozwijaniu kompetencji w określonym obszarze. Zajęcia będą prowadzone w formule blended learning, z wykorzystaniem nowoczesnych form edukacyjnych (jak np. podcasty), co pozwoli na większą elastyczność działań i umożliwi udział w projekcie osobom pracującym zawodowo.
Osoby, które zakończą udział w ścieżce uzupełniającej, wezmą udział w aktywności w postaci DT INNOVATHON. Będzie to unikalny warsztat oparty o metodykę Design Thinking, podczas którego uczestnicy programu zmierzą się z konkretnymi, rzeczywistymi case study z takich obszarów tematycznych, jak zielona i cyfrowa transformacja, zrównoważony rozwój, integracja społeczna/poprawa jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami czy edukacja inkluzyjna.
Po zakończeniu wsparcia, osoba uczestnicząca w projekcie ponownie przejdzie ocenę swoich kompetencji na wyjściu oraz otrzyma stosowne mikropoświadczenie.
Jak wziąć udział w projekcie? Szczegółowe informacje pojawią się na wiosnę - zapowiadają władze uczelni. By trzymać ręką na pulsie, zaglądajcie na stronę Uniwersytetu Ekonomicznego.
Źródło: materiały prasowe