Nekropolia u zbiegu dzisiejszych ulic Krzyckiej i Polarnej ma nieco ponad pół hektara. Cmentarz powstał na przełomie XIX i XX wieku, grzebano tu wiernych ewangelickiej parafii Zbawiciela i św. Jana. Po II wojnie był miejscem pochówku Polaków, którzy przybyli do Wrocławia, na wielu pomnikach jako miejsce urodzenia wskazany jest np. Lwów. Ostatnie pogrzeby miały miejsce w 1958 r.
Na szczęście cmentarza nie zlikwidowano, co spotkało wiele przedwojennych nekropolii w latach 60.Alan Weiss, inicjatywa Spod ziemi patrzy Breslau
Cmentarz od lat jest nieczynny, lecz na wielu grobach nadal ustawiane są znicze i kwiaty.
Nagrobki tutejszych mieszkańców
Między nagrobkami Polaków są groby breslauerów. Jednak niewiele steli stoi, kilkanaście płyt nagrobnych jest poprzewracanych, zarośniętych trawą lub porozbijanych. Elementy starszych grobów (krzyże, fragmenty z kamienia) wykorzystano do ozdobienia powojennych miejsc pochówku.
Galeria zdjęć
- Chcielibyśmy się zająć renowacją polskich i niemieckich nagrobków, stworzyć w tym miejscu ekumeniczne miejsce spoczynku dawnych mieszkańców Wrocławia i Breslau – mówi Alan Weiss.
Weź udział w porządkowaniu cmentarza
Na początek na sobotę, 6 maja, godz. 10, zaplanowano prace porządkowe na cmentarzyku przy ul. Krzyckiej 45. To wspólny pomysł parafii pw. Trójcy Św., Rady Osiedla Krzyki-Partynice oraz inicjatywy „Spod ziemi patrzy Breslau”.