3. Wiadomości z regionu
  4. Pomysł na weekend: Błędne Skały

Mieszkańcom Radkowa jest czego zazdrościć. Miasteczko z interesującą historią jest otoczone wieloma wielkiej urody miejscami, a z wyprawy na Szczeliniec wraca się z mocnym postanowieniem: Muszę tam wrócić. Poznajcie kolejny pomysł na weekend z Wrocławia!

Nieco ponad dwutysięczny Radków ma średniowieczny rodowód i kronikę wypełnioną perypetiami typowymi dla pogranicza. W jego architekturze przenikają się wpływy pruskie, czeskie, austriackie.

Ozdobą miasteczka jest Ratusz – wybudowany w okresie renesansu, lecz później kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Na szczęście zachował wyjątkowy charakter. Podczas spaceru po centrum warto obejrzeć zachowane mury miejskie, zajrzeć do kościoła pw. św. Doroty (tak, jak ratusz był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany).

Bezcenny widok ze Szczelińca

Walorem Radkowa jest jego położenie – na pograniczu Gór Stołowych. Ich najwyższym wzniesieniem jest Szczeliniec Wielki. Z platformy rozciąga się panorama na polską i czeską część Sudetów. Na miejscu działa schronisko „Pod Szczelińcem”. Na górę prowadzi szlak, podczas wejścia należy pokonać ponad 600 kamiennych schodów.

Naturalnie pięknych miejsc w okolicy Radkowa jest znacznie więcej. Punktem obowiązkowym jest spacer w Błędne Skały. To fantazyjnie sformowane przez naturę grupy skalne, między którymi prowadzą klimatyczne przejścia, tunele i labirynty.

Warto obejrzeć także widowiskowe Radkowskie Skały – i tu przyroda dała upust fantazji układając z kamieni oryginalne baszty, filary i inne formy, w których odwiedzający dopatrują się tych znanych z architektury.

W okolicy Radkowa warto także poznać:

• Wambierzyce – znajduje się tu jedna z najciekawszych świątyń na Dolnym Śląsku. Monumentalny obiekt powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Dzisiaj znajduje się w nim m.in. figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W pobliżu świątyni biegnie kalwaria wambierzycka ze 150 kaplicami i stacjami nawiązującymi do drogi krzyżowej. Dla młodszych interesujące mogą być odwiedziny w ruchomej szopce – powstałe w XIX wieku dzieło miejscowego ślusarza i stolarza Longinusa Wittiga imponuje rozmachem. Umieszczono w nim 800 postaci, w tym 300 ruchomych;

• Fort Karola – z wybudowanej pod koniec XVIII wieku fortecy na granicy ówczesnych Prus i Austrii zostały mury, mimo to fort jest interesującym przykładem architektury.

Jak dojechać z Wrocławia do Radkowa?

Dojazd samochodem z Wrocławia do Radkowa zajmuje nieco ponad dwie godziny, to ok. 108 km. Należy jechać w kierunku Łagiewnik, Dzierżoniowa i Ścinawki Średniej.

Uwaga, droga nr 387 między Radkowem a Kudową (oraz Karłowem i Szczelińcem) jest nieprzejezdna. Objazd prowadzi przez Duszniki i Kudowę-Zdrój.

Źródło: materiały prasowe