4. Pałace pod Wrocławiem, do których dojedziesz na rowerze

Wyprawa do gminy Kobierzyce nie musi kończyć się w jednym z największych centrów handlowych w Polsce. Są tu przepiękne pałace, średniowieczne kościoły, muzeum zabytkowych samochodów i zaskakująco wiele miejsc do odwiedzenia. Z Wrocławia można wygodnie dotrzeć na rowerze.

Dzięki centrom handlowym i wyrastającym, jak grzyby po deszczu centrom logistyki, gmina należy do najbogatszych w Polsce. Co widać choćby po siedzibie jej władz – urzędują w pięknie wyremontowanym XVIII-wiecznym pałacu.

Spacer w stylu francuskim

Urząd gminy mieści się w dawnej rezydencji Carla von Ratha, prekursora powstania przemysłu cukierniczego na Dolnym Śląsku. Barokowy pałac z ok. 1730 r. wzniosła rodzina von Koenigsdorff. W XIX w. został on przebudowany w stylu neorenesansowym i neobarokowym przez nowych właścicieli – rodzinę von Rath.

Urząd Gminy Kobierzyce fot. M. Mazurkiewicz

Urząd Gminy Kobierzyce, fot. M. Mazurkiewicz

Za władzy ludowej rezydencja była obiektem socjalnym stacji hodowli roślin i popadła w kompletną ruinę. Odrestaurowano ją w latach 90. XX w. Położona jest w zabytkowym parku. Ten wypielęgnowany 50-hektarowy ogród w stylu francuskim jest dostępny w weekendy. Pałac od wewnątrz można zwiedzać w godzinach pracy urzędu.

Ekskluzywne samochody

W miejscowości Ślęza, za rogatkami Wrocławia, pyszni się średniowieczny Zamek Topacz. Powstał dzięki zakonowi templariuszy. Renesansowy fragment to z kolei dzieło świeckich właścicieli, którzy dobudowali je w XVI w.

Odwiedź Muzeum Motoryzacji Zamek Topacz

Dziś to hotel z centrum konferencyjnym, butikowym spa i Muzeum Motoryzacji, gdzie jest ponad setka pojazdów, między innymi z pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 i 600 czy Fiata 508, powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls-Royce & Bentley.

Zamek Topacz fot. G. Gołębiowski

Zamek Topacz fot. Grzegorz Gołębiowski

Pałace i urokliwe ogrody

Imponujący jest również dwór w Królikowicach, początkowo barokowy, ale w XIX wieku przebudowany na neorenesansowy.

Ta rezydencja odrestaurowana została przez prywatnych właścicieli na początku lat 90. XX wieku. Zaś pałac w Wierzbicach pierwotnie był średniowieczną wieżą mieszkalną, następnie dworem renesansowym, a w XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym.

dwór w Królikowicach fot. M. Mazurkiewicz

Dwór w Królikowicach, fot. M. Mazurkiewicz

Obecnie znajduje się w nim ośrodek wychowawczy dla dzieci. W Biskupicach Podgórnych traficie na wypielęgnowany, barokowy pałac z parkiem z 1870 r., z zachowanym starodrzewiem i malowniczym stawem, wokół którego zaprojektowano w dolnej części ogród angielski, a w górnej – francuski.

Pamiątki po joannitach

Wytyczony w 2011 roku, oznaczony symbolem rowerzysty, szlak rowerowy tworzy pętlę, której początek i koniec znajduje się w Kobierzycach przy alei Pałacowej. Wiedzie przez miejscowości: Wysoka, Ślęza, Bielany Wrocławskie, Tyniec Mały i Biskupice Podgórne.

W ostatnim czasie powstała sieć ścieżek rowerowych, łączących Wrocław z gminą Kobierzyce. Na trasach spotkacie wiele wspomnianych wcześniej obiektów, ale nie tylko.

W Tyńcu nad Ślęzą znajdziemy odrestaurowany, zbudowany przez Joannitów kościół z XIII wieku z zaskakująco bogatym barokowym wnętrzem i krzyżem maltańskim, wieńczącym kopułę wieży. Figura znajdująca się niedaleko wejścia do kościoła przedstawia św. Jana Nepomucena. Jej autorstwo przypisuje się znanemu rzeźbiarzowi Johannowi Georgowi Urbansky’emu. Niedawno zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy tym pomniku.Autor: Jarosław Kałucki