3. Wiadomości z regionu
  4. Pomysł na wycieczkę za Wrocław. Poznaj Krainę Wygasłych Wulkanów. Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Kraina Wygasłych Wulkanów to jeden z najciekawszych obszarów w skali Polski. Interesujący pod względem geograficznym, bogaty w zabytki, warty odwiedzenia ze względu na atrakcje dla całych rodzin. Jej poznawanie warto zacząć od Ostrzycy.

Charakterystyczna sylwetka Ostrzycy robi wrażenie przede wszystkim swoim kształtem i pochodzeniem. Jest najwyższym (501 m n.p.pm.) wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. - Jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego – informuje Piotr Migoń na stronie serwisu poświęconego Krainie Wygasłych Wulkanów.

Wzgórze to pozostałość najpóźniejszego (zaledwie sprzed ok 20 mln lat) z trzech okresów wulkanicznych, których ślady można obserwować na obszarze między Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Najdawniejsze z nich mają nawet pół miliarda lat.

Na Ostrzycę prowadzi szlak ułożony z kamiennych schodów. Wejście na górę z parkingu w Proboszczowie zajmuje około 45 minut.

Walory regionu (nie tylko pozostałości procesów wulkanicznych, ale i setki innych miejsc godnych odwiedzenia ze względu na budowę i pochodzenie) stały się pretekstem do powołania Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów, którego celem jest promocja wiedzy na temat geologii, przyrody, zabytków i innych atrakcji okolicy.

Powiększ obraz: Warsztaty mineralogiczne w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie Marcin Jaskiewicz
Warsztaty mineralogiczne w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie

Centrum wiedzy o Geoparku jest Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie, gdzie prowadzone są różnego typu warsztaty edukacyjne, szkolenia, organizowane są konferencje i prelekcje dotyczące zjawisk i procesów występujących w rejonie Krainie Wygasłych Wulkanów.

Skarby przyrody i historii

Duża część Krainy Wygasłych Wulkanów podlega ochronie w ramach programu Natura 2000. Istnieje tu dziesięć rezerwatów przyrody, a wschodnia cześć Pogórza Kaczawskiego obejmuje Park Krajobrazowy „Chełmy”.

To region nasycony arcyciekawymi zabytkami. Obok tych bardzo znanych, np. zamków Grodziec i Bolkowie, kościoła w Jaworze, są niemniej interesujące wielowiekowe budowle w Świnach, Wleniu, czy Płoninie.

W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziemy także imponujące średniowieczne zamki, pozostałości dawnych kopalni, tajemnicze kamienne krzyże, pamiątki toczonych tu bitew i liczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego, z charakterystycznymi konstrukcjami szachulcowymi.
Piotr Migoń

Źródło: materiały prasowe