Historia Dnia Życzliwości sięga 1973 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych został ustanowiony World Hello Day, czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się właśnie Wrocław.
– To wyjątkowe wydarzenie i doskonała okazja, by promować dobroć, empatię, szacunek i wzajemną życzliwość wśród wszystkich mieszkańców Wrocławia. Dlatego mamy dla Was wiele niespodzianek – zaprasza do uczestnictwa w obchodach Monika Mazur, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.
21 listopada na ulice Wrocławia wyjdą Klauni, maskotki Rekin, Ośmiornica i Gucio oraz osoby, które będą wręczały drobne życzliwe upominki. Szukajcie ich rano koło Dworca Głównego, placu Dominikańskiego, placu Grunwaldzkiego oraz od godz. 13 na Rynku. Partnerzy wydarzenia to: Zrzutka.pl, Hydropolis, MPK Wrocław, Fundacja Czerwone Noski.
Co już się dzieje?
Życzliwe akcje trwają już od 12 listopada. Te, w których wciąż jeszcze można wziąć udział to:
15-24.11 Życzliwa wystawa na ulicy Świdnickiej. Tam zobaczycie wszystkie plakaty Dnia Życzliwości z poprzednich lat wykonane przez znanego, wrocławskiego grafika Andrzeja Tylkowskiego.
12-24.11 Życzliwa biblioteka
- Kartki życzliwości – od 12 do 23 listopada w godzinach otwarcia biblioteki, filia nr 46, ul. Tarnogórska 1 możecie obejrzeć wystawę kartek wykonanych przez przedszkolaki, które pokazują, czym jest dla nich życzliwość.
- Życzliwość ma moc – od 12 do 23 listopada w godzinach otwarcia biblioteki, filia nr 63, pl. Wyzwolenia 4 możecie wylosować kartkę z życzliwym zadaniem i podjąć wyzwanie. Uśmiech gwarantowany.
- Życzliwe regały – od 12 do 23 listopada w godzinach otwarcia biblioteki, w filiach nr nr 1, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 23, 37, 40, 44 i 58, przy wejściu znajdziecie półkę z życzliwymi książkami. Są to specjalnie wybrane pozycje mówiące o serdeczności, tolerancji, współczuciu i życzliwości, które pomogą pogłębić wiedzę na temat uczuć.
- Życzliwa tablica – od 18 do 23 listopada w godzinach otwarcia biblioteki, filia nr 11, ul. Krzywoustego 286, możecie umieścić na specjalnej tablicy kolorową kartkę z miłymi słowami, życzeniami lub pozytywnymi myślami dla innych. Podzielcie się dobrem.
20.11 Koncert „Trąbka życzliwości” w Operze Wrocławskiej, godz. 18 – wydarzenie dla młodych melomanów, podczas którego będą wspólnie celebrowali pozytywne emocje, myśli i zachowania wyśpiewane i zagrane na scenie. Bilety do nabycia na stronie: www.opera.wroclaw.pl.
20.11 Życzliwe rozmowy na Uniwersytecie SWPS, godz. 17 – spotkanie na temat komunikacji NVC – Porozumienie Bez Przemocy, sala nr 107. Wstęp wolny, zapisy na: university.swps.pl/dzien-zyczliwosci.
Największe atrakcje 21 listopada
Na główne obchody organizatorzy zapraszają oczywiście na czwartek 21 listopada. Co w programie? Spotkanie z nietuzinkowymi kobietami, koncerty dla małych i dużych, a także mnóstwo atrakcji dla dzieci.
21.11 (czwartek) - Dzień Życzliwości
Godz. 10–17 Wyślij życzliwą pocztówkę w Centrum Historii Zajezdnia.
Godz. 10 i 12 Koncert „Trąbka życzliwości” w Operze Wrocławskiej. Bilety do nabycia na stronie: www.opera.wroclaw.pl.
Godz. 16–18.30 Życzliwa biblioteka w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Życzliwe poczytanki w filii 44, ul. Powstańców Śląskich 210, dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, godz. 16 – podczas spotkania dzieci porozmawiają o książce o pozytywnych emocjach. Na uczestników czekać będą również warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.
- Breloczki pełne życzliwości w filii 44, ul. Powstańców Śląskich 210, godz. 17 – zabawy z długopisem 3D (dla dzieci od 7 lat) – dzieci poznają zasady działania długopisu 3D i samodzielnie lub z pomocą opiekunów wykonają breloczki bądź zawieszki. Od godz. 17.45 w ramach warsztatów odbędzie się budowanie życzliwych mostów z klocków K’nex. Wstęp wolny, zapisy: zapisymulticentrum[at]biblioteka.wroc.pl.
- Joga śmiechu w filii nr 6, ul. Lwowska 21, godz. 17 – warsztat z jogi śmiechu mający na celu uwolnienie emocji, które nam nie służą, poprawę relacji ze sobą i innymi, nabranie pewności siebie i wyjście ze schematu smutku i blokad. Wstęp wolny, zapisy: mbp06[at]biblioteka.wroc.pl.
- Życzliwy czwartek w bibliotece w filii nr 19, ul. Sołtysowicka 29h, godz. 17.30 – podczas zajęć przeczytamy książkę „Dzień fajności” Agaty Widzowskiej i zrobimy razem życzliwe rybki. Wstęp wolny, bez zapisów.
Godz. 18 Rozmowa mówczyni i aktorki Marianny Gierszewskiej z wrocławską piosenkarką, zwyciężczynią pierwszej edycji programu „Idol” Alicją Janosz o roli życzliwości w naszym życiu w Concordia Design Wrocław. Wstęp wolny, bez zapisów*.
*Liczba miejsc jest ograniczona. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na wrocławskich mediach społecznościowych.
Godz. 20 Koncert Happy New Girls w Vertigo Jazz Club & Restaurant. Bilety do nabycia na stronie: vertigojazz.pl.
Przez cały dzień trwa akcja Życzliwe Muzeum – Muzeum Pana Tadeusza na hasło „Dzień Życzliwości” można odwiedzać całkowicie za darmo! Bez zapisów.
Życzliwy weekend
Ale to nie koniec wydarzeń! Bo z życzliwych atrakcji będzie można skorzystać także w weekend 23-24 listopada. W swoje progi zapraszają wrocławskie muzea, klub z planszówkami, a na wielki finał – gra miejska!
23.11 (sobota)
Godz. 12–16 Jakie zwierzaki zamieszkały w Ratuszu? – muzealna gra rodzinna w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz, Rynek. Wstęp wolny, bez zapisów.
Godz. 12 Spotkanie z Aniołem. Barokowe aniołki z papieru – warsztaty rodzinne w Muzeum Historycznym, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35. Wstęp wolny, zapisy: kmikosz[at]mmw.pl.
Godz. 16 i 18 Dzień Życzliwości z planszówkami – zagracie w wiele ciekawych i życzliwych tytułów w przyjaznej atmosferze. Jeśli nie macie doświadczenia – nie ma strachu! Na miejscu chętnie pomoże wam Ekipa przy Planszy, Awaria Prądu, ul. Szczytnicka 28. Wstęp wolny, prezent w postaci kuponu do wykorzystania. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Zapisy: kontakt[at]awariapradu.games.
24.11 (niedziela)
Godz. 10 Gra miejska „Życzliwość – to jest to!” – podczas zabawy uczestnicy będą mieli do wykonania 7 zadań, rozlokowanych na 7 stacjach w centrum miasta. W każdym punkcie będą na nich czekać animatorzy, którzy reprezentują różne aspekty i sposoby okazywania życzliwości. Zaproszą uczestników do zadań, w których będą mogli wykazać się życzliwością w stosunku do siebie, do innych, a nawet siebie samych. Start w Rynku przy krasnalu Życzliwku. Finał zabawy w Magnolia Park. Na zwycięzców czekają nagrody! Wstęp wolny, zapisy: tiny.pl/zvgpbqbx.
Rok 2024 nie był najłatwiejszy dla Dolnego Śląska, dlatego tematem przewodnim Dnia Życzliwości jest okazanie jej tym, którzy najbardziej ucierpieli w czasie wrześniowej powodzi. Żaden akt dobroci nie jest bez znaczenia. Dołącz do nas i dziel się uśmiechem.