wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pogrzeb papieża Franciszka w sobotę 26 kwietnia

Papież Franciszek zmarł 20 kwietnia, a w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 na placu św. Piotra rozpocznie się msza pogrzebowa, którą transmitować będą na żywo polskie stacje telewizyjne. Specjalnie dla wroclaw.pl ksiądz dr Mariusz Szypa - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu opowiada o szczegółach pogrzebu papieża Franciszka.

Reklama

W sobotę 26 kwietnia na placu św. Piotra w Rzymie spodziewanych jest ponad 200 tysięcy wiernych i 130 delegacji z całego świata.

Z chwilą śmierci papieża, 20 kwietnia rozpoczęły się rozłożone w czasie obrzędy pogrzebowe. Ich pierwsza część miała miejsce w prywatnej kaplicy zmarłego papieża, w której potwierdzono jego śmierć oraz włożono ciało Ojca Świętego do drewnianej trumny.

Druga część odbyła się w bazylice św. Piotra, gdzie ciało papieża było wystawione na kilka dni, aby wierni mogli oddać hołd zmarłemu.

Pogrzeb papieża Franciszka – co wkłada się do trumny Ojca Świętego 

W piątek 25 kwietnia odbyła się uroczystość zamknięcia trumny z ciałem papieża Franciszka. — Procedura wdrażana jest przy każdym papieskim pogrzebie. Do trumny wkładane są – w woreczku – monety, które wybija się w każdym roku pontyfikatu. To rodzaj kapsuły czasu, wskazującej na długość okresu sprawowania władzy przez danego papieża – wyjaśnia liturgista, ksiądz dr Mariusz Szypa, dyrektor wydziału katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Oprócz woreczka, do trumny papieża wkładany jest również akt notarialny, czyli życiorys papieża, laudacja z ukazaniem tego, czego papież nauczał, wyszczególnienie tych rzeczy, które uczynił i które okazały się najważniejsze w jego życiu.

To jeden z dwóch egzemplarzy podpisanego i zapieczętowanego aktu – drugi zostaje zatrzymany w biurze papieskim przez papieskiego ceremoniarza. 

W piątek 25 kwietnia, przed zamknięciem trumny z ciałem papieża, jego twarz została przykryta welonem. — Dziś to znak nadziei, że to, co na ziemi, się nie kończy, ale jest tylko momentem przejścia do tego, co zostało obiecane na chrzcie świętym — podkreśla ks. dr Mariusz Szypa.

Polski kardynał papieskim jałmużnikiem

Wśród najważniejszych osób obecnych podczas piątkowych uroczystości w bazylice św. Piotra znalazł się nie tylko nadzorujący przebieg pogrzebowego ceremoniału papieski kamerling, irlandzki kardynał Kevin Farrell, ale również polski kardynał Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

To duchowny, który w imieniu papieża działa charytatywnie, posyłany jest w różne miejsca, gdzie jest potrzebna pomoc – stąd kardynał Krajewski podróżował m.in. na Ukrainę, czy był na wyspie Lampedusa.

— Papież nie zawsze może być obecny fizycznie, dlatego ma osobę, która w jego imieniu pracuje i pokazuje, że głowa Kościoła jest zawsze blisko potrzebujących – tłumaczy ks. Szypa.

Pogrzeb papieża Franciszka w sobotę – szczegóły

Mszy św. pogrzebowej papieża Franciszka, która rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 na placu św. Piotra, będzie przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re. Jednak ważne role będą po nim przejmowali także inni watykańscy dostojnicy, m.in. wikariusz generalny dla diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina.

Kolorem szat będzie czerwień, a nie zwyczajowy pogrzebowy fiolet.— W ten sposób podkreśla się, że odchodzi kolejny następca św. Piotra, Księcia Apostołów – wyjaśnia ks. dr Mariusz Szypa. 

Czy pogrzeb papieża Franciszka będzie spektakularny? Sam papież był zawsze niezwykle skromną osobą.

— Pomimo tego, że papież Franciszek trochę uprościł obrzędy pogrzebowe miał świadomość, że cała ceremonia jest jednak oddaniem hołdu i czci kolejnemu następcy św. Piotra, dlatego obrzędy są tu bardziej spektakularne i rozbudowane niż podczas zwykłego pogrzebu - odpowiada duchowny.

Pałac Apostolski w Watykanie Dirk Pothen/pexels
Pałac Apostolski w Watykanie

Podczas uroczystości wybrzmi litania do wszystkich świętych, a w samej liturgii będą fragmenty zarówno w języku łacińskim, jak i po grecku. Po mszy odbędzie się procesja do bazyliki watykańskiej, a stamtąd do bazyliki Santa Maria Maggiore na rzymskim wzgórzu Esquilino, gdzie papież zostanie pochowany.

Do krypty zejdą tylko wyznaczeni dostojnicy, a przewodzić będzie papieski kamerling, kardynał Kevin Farrell. — Powinni też być obecni krewni zmarłego papieża i inne osoby upoważnione przez dokument biura papieskich ceremonii, ale o tym się dopiero przekonamy – mówi ks. dr Mariusz Szypa.

Podkreśla też, że ostatni element pogrzebu rozpocznie krótka modlitwa powszechna, w której będą prośby za zmarłego papieża, następnie trumna z ciałem Ojca Świętego zostanie umieszczona w grobie. Na samym końcu odśpiewana będzie antyfona.

Obecny na miejscu notariusz sporządzi oficjalne sprawozdanie zaświadczające o pochówku i odczyta je wobec wszystkich zgromadzonych. Potem dokument zostanie podpisany.

Grób papieża w bazylice Santa Maria Maggiore

Na płycie nagrobnej papieża Franciszka wykonanej z marmuru z Ligurii znalazł się tylko napis „Francisus”. Skromny, taki, jaki był sam papież z Argentyny.

— Franciszek odchodził od wszelkich elementów pompatycznych, pokazując wielką pokorę, skromność. Nie odgradzał się od innych, chciał pokazać, że jest skromnym pracownikiem winnicy pańskiej – podsumowuje ks. dr Mariusz Szypa.  

Konklawe w Watykanie – już 5 maja?

Konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów, które wybierze nowego papieża może się rozpocząć się najwcześniej 5 maja.

Data nie jest przypadkowa, właśnie do 5 maja, odbywają się jeszcze trwające 9 dni obrzędy pogrzebowe zmarłego papieża Franciszka.

— Każdy dzień ma przypisaną grupę osób, która modli się za Ojca Świętego – wyjaśnia ks. dr Mariusz Szypa. – Pierwszego dnia w mszy pogrzebowej uczestniczą wszyscy, drugiego dnia – pracownicy państwa watykańskiego, trzeciego – Kościół rzymski, czwartego – kapituła bazyliki papieskiej, piątego – Capella Papale, szóstego – kuria rzymska, siódmego – Kościoły wschodnie, ósmego – członkowie życia konsekrowanego i dziewiątego – członkowie Capella Papale.

Nie wiemy, ile potrwa konklawe, to zawsze wielka niewiadoma. – Papież Franciszek swoimi nominacjami kardynalskimi zmienił znacząco kolegium kardynalskie, które jest obecnie bardzo międzynarodowe, więc wybór nowego Ojca Świętego będzie ciekawy. Dajmy się zaskoczyć – zwraca uwagę ks. Szypa, ale od razu zaznacza, że choć często spoglądamy na czynnik ludzki konklawe, zapominamy, że to powiew Ducha Świętego i to Pan Bóg wybiera sobie papieża.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama