W związku z planowanym na sobotę, 26 kwietnia, pogrzebem papieża Franciszka prezydent Polski Andrzej Duda ustanowił w tym terminie dzień żałoby narodowej. Będzie ona obowiązywała od północy z piątku na sobotę, do północy z soboty na niedzielę.
Flagi do połowy masztu
W Polsce dzień żałoby narodowej ustanawia się najczęściej w związku ze śmiercią wybitnej osobistości lub tragedią, w wyniku której zginęło dużo osób.
Jest jeden zapis formalny dotyczący zasad obowiązujących w okresie żałoby narodowej zapisany w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej. Dotyczy on flag państwowych, które na masztach przed siedzibami urzędów (państwowych i samorządowych), instytucji państwowych (np. służb publicznych, szkół, uczelni) powinny zostać opuszczone do połowy.
W decyzji o ustanowieniu żałoby narodowej często pojawia się wskazanie dla mediów (prywatnych i publicznych), aby w swoich propozycjach uwzględniały potrzebę uczczenia osoby, którym poświęcona jest inicjatywa. Ma to formułę dobrowolności, a nie nakazu i nie ma żadnych kar za niedostosowanie się do decyzji o żałobie narodowej.
Koncerty, mecze, wesela w czasie żałoby narodowej
Organizatorzy wydarzeń: kulturalnych, sportowych, i innych imprez rozrywkowych, mogą je odwołać, lecz nie muszą. Decyzje podejmują na zasadzie dobrowolności. Jeśli nie odwołają imprezy, nie grożą im za to żadne konsekwencje.
Podobnie rzecz się ma z uroczystościami rodzinnymi i towarzyskimi, np. weselami, piknikami, festynami. Ich odwołanie lub odłożenie nie jest wymagane przez przepisy.
Źródło: materiały prasowe