Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek Nyska Kłodzka i Oława
Obie rzeki swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Zanim jednak woda z rzek trafi do kranów, jest uzdatniana w dwóch Zakładach Produkcji Wody: „Mokry Dwór” i „Na Grobli”.
Woda w obu zakładach jest oczyszczana przez nowoczesne filtry piaskowe i węglowe oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji. W ciągu roku laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu pobiera ponad 10 tys. próbek wody do badań i wykonuje blisko 100 tys. analiz. To, że wrocławska kranówka jest bezpieczna, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Ponad 60 proc. wrocławianek i wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o to, żeby mieli Państwo świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed 5 latMarcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Co czwarty mieszkaniec w naszym mieście pije kranówkę codziennie
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez MPWiK, co czwarty mieszkaniec w naszym mieście pije kranówkę codziennie, a kolejne 35 proc. deklaruje, że sięga po nią kilka razy w tygodniu. To nie tylko zdrowe, ale i tanie rozwiązanie, bo za litr kranówki zapłacimy mniej niż 1 grosz, tymczasem w sklepie litrowa butelka wody kosztuje od 1,50 do nawet 5 zł.
Galeria zdjęć
Na stronie www.pijkranowke.pl znajduje się kalkulator, gdzie każdy indywidualnie może sprawdzić, ile zaoszczędzi.
MPWiK od trzech lat prowadzi akcję #PijKranówkę. Podczas wielu miejskich wydarzeń – kulturalnych, sportowych czy społecznych – wodę do picia dostarczają specjalne beczkowozy, kranówki z dodatkiem warzyw (ogórek), owoców (cytryna, pomarańcza) i ziół (mięta) można skosztować w mobilnym barze. Prowadzone są też gry i zabawy edukacyjne.
Zdroje uliczne we Wrocławiu. Gdzie napijecie się wody?
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, kranówki można także napić się ze zdrojów ulicznych.
Działają już te na pl. Solnym, w parku Tołpy i na pl. Dominikańskim, pozostałe są czyszczone i przygotowywane do włączenia.
Pytania i odpowiedzi
Jak zacząć pić wodę z kranu?
Każdy, kto ma pewność, że instalacja wewnątrz budynku jest w dobrym stanie, może śmiało pić wodę z kranu.
Czy należy stosować filtry do wody?
Nie ma takiej potrzeby. Na końcowym etapie uzdatniania stosujemy filtry węglowe. Nie musisz ich używać w domu.
Czy wodę należy najpierw przegotować?
Najlepsza dla ludzkiego organizmu jest woda nieprzegotowana. Gotowanie wody z kranu pozbawia ją cennych składników mineralnych, jak magnez, wapń czy sód.
Czy wrocławska kranówka jest fluoryzowana?
MPWiK Wrocław nie fluoryzuje wody od lat 80. XX w.
Dlaczego w wodzie musi być chlor?
Zadaniem chloru jest unieszkodliwianie wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby wywoływać choroby. Ilość chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia i wynosi 0,3 g/m3. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.
Co to jest twardość wody?
Twardość wody wynika z zawartości jonów magnezu i wapnia w rzekach Oława i Nysa Kłodzka. Zbyt miękka woda może powodować wymywanie minerałów z naszego organizmu.
Czy kamień zawarty w wodzie jest szkodliwy?
Tzw. kamień to tylko wytrącone związki wapnia i magnezu. Są to pierwiastki ważne dla naszego organizmu. Nie ma więc powodów do obaw.
W kranie leci brązowa woda, co robić?
W takiej sytuacji warto zlać wodę, po chwili powinna lecieć już czysta. Zabarwioną wodą można np. podlać kwiaty.
Jeśli problem z wodą nie ustępuje, skontaktuj się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym pod 994. Ten numer jest bezpłatny i dostępny 24 godziny na dobę.