4. #PiJKranówkę: Z kranu woda zdrowia doda, jest bezpieczna, tańsza, idealna nie tylko na upały
Wrocławska kranówka jest podawana na wielu imprezach miejskich fot. MPWiK
Wrocławska kranówka jest podawana na wielu imprezach miejskich

Wrocławska kranówka jest czysta, zdrowa i zdecydowanie tańsza niż woda butelkowana. Codziennie pije ją co czwarty mieszkaniec naszego miasta. To nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne rozwiązanie, bo wybierając wodę z miejskich wodociągów, ograniczasz zużycie plastiku. Jak widać, z kranu lecą same plusy.

Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek Nyska Kłodzka i Oława

Obie rzeki swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Zanim jednak woda z rzek trafi do kranów, jest uzdatniana w dwóch Zakładach Produkcji Wody: „Mokry Dwór” i „Na Grobli”.

Woda w obu zakładach jest oczyszczana przez nowoczesne filtry piaskowe i węglowe oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji.  W ciągu roku laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu pobiera ponad 10 tys. próbek wody do badań i wykonuje blisko 100 tys. analiz. To, że wrocławska kranówka jest bezpieczna, potwierdzają także niezależne kontrole Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Ponad 60 proc. wrocławianek i wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o to, żeby mieli Państwo świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed 5 lat
Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Co czwarty mieszkaniec w naszym mieście pije kranówkę codziennie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez MPWiK, co czwarty mieszkaniec w naszym mieście pije kranówkę codziennie, a kolejne 35 proc. deklaruje, że sięga po nią kilka razy w tygodniu. To nie tylko zdrowe, ale i tanie rozwiązanie, bo za litr kranówki zapłacimy mniej niż 1 grosz, tymczasem w sklepie litrowa butelka wody kosztuje od 1,50 do nawet 5 zł.

Na stronie www.pijkranowke.pl znajduje się kalkulator, gdzie każdy indywidualnie może sprawdzić, ile zaoszczędzi.

MPWiK od trzech lat prowadzi akcję #PijKranówkę. Podczas wielu miejskich wydarzeń – kulturalnych, sportowych czy społecznych – wodę do picia dostarczają specjalne beczkowozy, kranówki z dodatkiem warzyw (ogórek), owoców (cytryna, pomarańcza) i ziół (mięta) można skosztować w mobilnym barze. Prowadzone są też gry i zabawy edukacyjne.

Zdroje uliczne we Wrocławiu. Gdzie napijecie się wody?

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, kranówki można także napić się ze zdrojów ulicznych.

Powiększ obraz: mapa zdrojów ulicznych we Wrocławiu materiały własne
mapa zdrojów ulicznych we Wrocławiu

Działają już te na pl. Solnym, w parku Tołpy i na pl. Dominikańskim, pozostałe są czyszczone i przygotowywane do włączenia.

Powiększ obraz: Akcja #PijKrankwkę. Wrocławska kranówka jest czysta, zdrowa i zdecydowanie tańsza niż woda butelkowana. fot. MPWiK Wrocław

Pytania i odpowiedzi

Jak zacząć pić wodę z kranu?

Każdy, kto ma pewność, że instalacja wewnątrz budynku jest w dobrym stanie, może śmiało pić wodę z kranu.

Czy należy stosować filtry do wody?

Nie ma takiej potrzeby. Na końcowym etapie uzdatniania stosujemy filtry węglowe. Nie musisz ich używać w domu.

Czy wodę należy najpierw przegotować?

Najlepsza dla ludzkiego organizmu jest woda nieprzegotowana. Gotowanie wody z kranu pozbawia ją cennych składników mineralnych, jak magnez, wapń czy sód.

Czy wrocławska kranówka jest fluoryzowana?

MPWiK Wrocław nie fluoryzuje wody od lat 80. XX w.

Dlaczego w wodzie musi być chlor?

Zadaniem chloru jest unieszkodliwianie wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby wywoływać choroby. Ilość chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia i wynosi 0,3 g/m3. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Co to jest twardość wody?

Twardość wody wynika z zawartości jonów magnezu i wapnia w rzekach Oława i Nysa Kłodzka. Zbyt miękka woda może powodować wymywanie minerałów z naszego organizmu.

Czy kamień zawarty w wodzie jest szkodliwy?

Tzw. kamień to tylko wytrącone związki wapnia i magnezu. Są to pierwiastki ważne dla naszego organizmu. Nie ma więc powodów do obaw.

W kranie leci brązowa woda, co robić?

W takiej sytuacji warto zlać wodę, po chwili powinna lecieć już czysta. Zabarwioną wodą można np. podlać kwiaty.

Jeśli problem z wodą nie ustępuje, skontaktuj się z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym pod 994. Ten numer jest bezpłatny i dostępny 24 godziny na dobę.