wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Plany wrocławskiej edukacji na rok szkolny 2022/2023. Co nowego czeka na uczniów i nauczycieli?
Kliknij, aby powiększyć
Inauguracja roku szkolnego dla nauczycieli fot. Tomasz Hołod
Inauguracja roku szkolnego dla nauczycieli

W środę, 31 sierpnia, czyli tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego odbyło się tradycyjne spotkanie przedstawicieli magistratu z dyrektorami szkół i przedszkoli. Miasto przedstawiło priorytety wrocławskiej edukacji na najbliższy rok szkolny. Jak zapowiedział Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu – ten rok będzie absolutnie wyjątkowy. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Reklama

Plany edukacyjne 2022/2023 we Wrocławiu

Na spotkaniu z dyrektorami szkół i przedszkoli, inaugurującym rok szkolny 2022/2023, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu przedstawił trzy główne filary edukacyjne: wspieranie dobrostanu w szkole, przeciwdziałania uzależnieniom, zwłaszcza cyfrowym i odpowiedź na wyzwania współczesnego świata.

– Chciałbym zapewnić, że będziemy kontynuować to, co rozpoczęliśmy. Poza warstwą programową, będziemy kontynuować remonty i ulepszać infrastrukturę naszych szkół – powiedział podczas spotkania Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Po pierwsze: wspieranie dobrostanu w szkole

  • Utworzenie Specjalnego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w SOSW nr 10

Projekt ma na celu wsparcie nauczycieli poprzez szkolenia i doradztwo, a także poprawę dostępności usług edukacyjnych dla dzieci, uczniów, słuchaczy ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

  • Szkolenia i doradztwo dla kadr poradnictwa poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w województwie dolnośląskim

Wrocławskie poradnie uczestniczące w projekcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 9 przy ul. Krakowskiej, nr 5 przy ul. Piotra Czajkowskiego i nr 4 przy ul. Jemiołowej. Projekt powstanie przy ul. Parkowej. 

  • Modernizacja programów nauczania - zrównoważony rozwój w nauczaniu zawodowym w Polsce i Norwegii

Projekt dotyczy szkolnictwa zawodowego. Powstanie 5 zespołów branżowych, składających się z nauczycieli przedsiębiorców i ekspertów szkolenia zawodowego.

  • Szkoły Dialogu - pilotaż holenderskiego projektu Szkoły Pokoju

Program pilotażowy w 4 wrocławskich szkołach podstawowych: nr 63, 81, 84, 109. Ma za zadanie tworzenie w szkole demokratycznej wspólnoty, która konstruktywnie rozwiązuje problemy i ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie społeczności. Nauka rozwiązywania konfliktów i budowania relacji.

  • Program Cash for Work

Wspieranie uczniów z Ukrainy w pokonywaniu trudności edukacyjnych. Od 1 września powstaną interwencyjne miejsca pracy dla uchodźców na wszystkich poziomach edukacyjnych, na stanowiskach nauczycieli wspomagających, psychologów, pedagogów.

  • III Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole

Tegoroczne hasło: Dbajmy o dobre relacje. Inauguracja akcji: 19 września br. w Gdańsku. Warsztaty dla nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców - odbędą się 21 września w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Podsumowanie akcji - 26 września - konferencja w LO nr XIV we Wrocławiu.

  • Dojazd do szkoły - zmiana nawyków w zakresie aktywności ruchowej w ciągu dnia

Dotyczy szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zachęcanie uczniów do pokonywania drogi do szkoły pieszo lub rowerem. Program pilotażowy dla 3 szkół.

  • Projekt Akademia Krokieta i Lamy

Projekt przeznaczony dla edukacji wszesnoszkolnej. Współpraca CKZ z Liderami Edukacji w zakresie połączenia edukacji, ruchu i rozrywki. Ma umożliwić dzieciom wyjście z ławek podczas zajęć.

  • Projekt Do kroku gotowi - START!

Program pilotażowy w ZSP nr 1. Ma za zadanie zwiększyć aktywność fizyczną wśród uczniów szkół podstawowych. Aplikacja Movello, która łączy technologię, zabawę i zdrową rywalizację.

Po drugie: przeciwdziałania uzależnieniom, zwłaszcza cyfrowym

  • Uatrakcyjnienie oferty zajęć z wychowania fizycznego

Zajęcia z rolkarstwa, łyżwiarstwa i nauki pływania organizowane przez Wrocławskie Centrum Treningowe oraz Aquapark. Udział w zajęciach wszystkich szkół podstawowych. Kontynuacja programu Nauka pływania klas III szkoły podstawowej na basenach szkolnych i basenach komercyjnych.

  • Kształtowanie nowych umiejętności w zakresie higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci

Realizacja w ZSP nr 21 i SP nr 63, w październiku 2022 r. dołączą kolejne szkoły.

  • Jeszcze się uczę - relacje NIL - ODRA, czyli od Nudy i Lęku (NIL) do Otwartości, Dobrostanu, Relacji i Autonomii (ODRA) 

Projekt prowadzony przez WCDN. Wyeliminowanie oceny niedostatecznej w trakcie semestru. Skierowany jest to nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma zachęcić dzieci do nauki i kształtować odpowiedzialność za uczenie się.

Po trzecie: odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

  • Porwani przez ekonomię

Innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i klas VII i Viii szkół podstawowych zbudowany na podstawie książki W. Orłowskiego - Ekonomia dla ciekawych. Celem jest podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej i rozumienia gospodarki przez uczniów.

  • Akademia Przyjaciół Wody (kontynuacja) i Akademia H20 (nowy)

Projekt edukacyjny MPWiK. Kierowany jest do przedszkolaków i uczniów wczesnych klas szkół podstawowych. Ma uczyć dzieci ekologii. Dostaną przygotowane materiały i plansze edukacyjne.

  • Projekt BioCanteens#2 w ramach międzynarodowego programu Urbact III (2014-2020)

Skierowany do przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących zbiorowe żywienie. Promocja zdrowego i zrównoważonego jedzenia w placówkach oświatowych, lokalne i ekologiczne produkty, redukcja marnotrawienia jedzenia.

  • Wrocławska Koncepcja Edukacyjna

Program Akademia Twórczych Inicjatyw Obywatelskich, Program Razem, Zespół dialogu międzynarodowego (konferencje, materiały informacyjne, przewodniki dla obcokrajowców)

  • Szkolenia i warsztaty organizowane przez WCDN

Wśród nich m.in. bezpłatne ekowarsztaty dla uczniów klas V-VII wrocławskich szkół podstawowych czy realizacja podstawy programowej z biologii i chemii podczas zajęć terenowych.

  • Radosne obchody Święta Niepodległości 2022 r.

XIX edycja Radosnej Parady Niepodległości. 11 listopada - z placu Wolności do Centrum Historii Zajezdnia ruszy barwny korowód. Udział wrocławskich szkół.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl