4. Brakuje nauczycieli. Tysiąc wakatów w szkołach. Jaki jest plan ratunkowy?
Z powodu niskich płac nauczyciele rezygnują z pracy w szkołach publicznych, zdjęcie ilustracyjne freepik

Magistrat szacuje, że we wrocławskich szkołach i przedszkolach brakuje około tysiąca nauczycieli. Braki mogą być większe, bo dokładną liczbę poznamy we wrześniu, po rozpoczęciu roku szkolnego. Z tego powodu wielu uczniów pod koniec wakacji wciąż nie mogło poznać aktualnego planu zajęć na wrzesień – w poprzednich latach, szkoły dość często publikowały plany pod koniec sierpnia.

Brak nauczycieli – duży problem dla miasta

We Wrocławiu brakuje nauczycieli. Na liście wakatów w szkołach są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, matematyki, języków obcych, fizyki, chemii, informatyki i przedmiotów zawodowych. Powód?

– Wielu nauczycieli decyduje się odejść na emeryturę lub przekwalifikuje się i odchodzi z zawodu. Zainteresowanie zawodem wśród młodych jest małe – a to ze względu na niskie pensje – na co samorząd nie ma wpływu, bo o zarobkach nauczycieli decyduje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dlatego nie ukrywany, że jest dla nas to duży problem i duże wyzwanie – Monika Dubec, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Z powodu niskich płac nauczyciele rezygnują z pracy w szkołach publicznych i wybierają lepiej płatne szkoły prywatne. Niektórzy w ogóle rezygnują z pracy, zakładają działalność i na „pełen etat” zarabiają na korepetycjach. Szczególnie dotyczy to nauczycieli języków obcych. Ci ostatni nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia w międzynarodowych firmach i korporacjach, gdzie często doskonała znajomość języka angielskiego, francuskiego, włoskiego czy niemieckiego jest jednym z zasadniczych kryteriów zatrudnienia.

Aktualne oferty pracy dla nauczycieli we wrocławskich szkołach i przedszkolach dostępne są online na stronie miejskich.

Co robi miasto ws. braku nauczycieli?

– Do tej pory problem wakatów rozwiązywany jest w ten sposób, że wielu nauczycieli pracuje w godzinach ponadwymiarowych, organizowane są zastępstwa doraźne. Ale jeżeli skala problemu będzie rosła, czego nie wykluczamy, to jako samorząd możemy sobie z tym nie poradzić. Dlatego liczymy na działania ministerstwa – dodaje Monika Dubec.

Czy z powodu braku nauczycieli będą odwoływane lekcje? O takim scenariuszu we wrocławskim magistracie nikt nawet nie myśli.

Szef ZNP: minister Czarnek bagatelizuje fakt, że brakuje nauczycieli

Zdaniem szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza – minister edukacji Przemysław Czarnek bagatelizuje fakt, że brakuje nauczycieli. – Pan minister Czarnek bagatelizuje, ironizuje fakt, że brakuje nauczycieli – mówił PAP w sobotę prezes ZNP. Wskazał, że w zawodzie nauczyciela luka pokoleniowa jest bardzo istotnym problemem, a jednym z głównych powodów, dla których młodzi ludzie nie chcą pracować w szkole są niskie zarobki.

Prezes ZNP zaznaczył, że zaczynający dzisiaj pracę jako nauczyciel, absolwent uniwersytetu, zarobi w szkole 3400 złotych brutto miesięcznie, a z 20-letnim stażem 4200 złotych.

Brakuje ukraińskich nauczycieli i pracowników obsługi

We wrocławskich szkołach i przedszkolach brakuje także ukraińskich nauczycieli i pracowników obsługi.

Przed wakacjami we wrocławskich szkołach uczyło się kilka tysięcy ukraińskich dzieci. Najwięcej dzieci pochodzących z Ukrainy przyjęły szkoły podstawowe (4070 uczniów), następnie przedszkola (1360) i szkoły ponadpodstawowe (600).

Obecnie trwa poszukiwanie nauczycieli. Wrocław wspólnie z UNICEF uruchomiło kampanię pozwalającą nawiązać kontakt pomiędzy potencjalnymi pracownikami, również z Ukrainy, a dyrektorami placówek oświatowych.

Baza ukraińskich nauczycieli i pracowników obsługi we Wrocławiu. Instrukcja

Uruchomiony przez miasto i UNICEF projekt ma na celu zebranie informacji o osobachposiadających uprawnienia pedagogiczne a także innych chcących podjąć pracę wplacówkach na stanowiskach pomocy nauczyciela lub asystenta i przekazanie ich do szkół.

Jeżeli chcesz wziąć udział w projekcie, wystarczy że wykonasz kilka prostych kroków:

1. Wypełnij znajdującą się na dole strony ankietę.
  2. Twoje zgłoszenie zostanie udostępnione dyrektorom wrocławskich szkół i placówekoświatowych.
  3. Jeśli Twoje zgłoszenie spotka się z zainteresowaniem któregoś z dyrektorów,skontaktuje się on z Tobą, aby zaprosić Cię na rozmowę.
  4. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, rozpoczniesz pracę we wrocławskiej szkole.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety i przekazania informacji znajomym ukraińskimnauczycielom.

Powodzenia!