Dzień Rodzicielstwa Zastępczego (30 maja) został ustanowiony w 2006 roku, by promować i rozwijać rodzinną pieczę zastępczą oraz podkreślać ważną rolę osób, które otwierają swoje domy i serca dla dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych.
Piknik w parku Grabiszyńskim zorganizowano po to, by im podziękować, a także po to, by zachęcić do podobnej decyzji innych.
Dmuchańce i inne atrakcje
Piknik był także okazją do świetnej zabawy. Dla najmłodszych przygotowano m.in. gry i zabawy, konkursy z nagrodami, strzelanie z łuku, dmuchańce, było oczywiście także malowanie buziek i uwielbiane przez maluchy warkoczyki.
Dużo ważnych informacji
Na pikniku były także stoiska informacyjne, na których można było zapytać o wszystko, co dotyczy rodzicielstwa zastępczego. Można było również porozmawiać z rodzinami zastępczymi oraz pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy je szkolą i wspierają.
Jak wygląda sytuacja dzieci potrzebujących opieki w naszym mieście?
We Wrocławiu jest obecnie niecałe 540 rodzin zastępczych, które mają pod swoją opieką ponad 700 dzieci. Niestety to wciąż za mało: w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal przebywa 420 dzieci. Jak informuje MOPS, bardzo brakuje rodzin zawodowych (także specjalistycznych oraz pełniących funkcję pogotowia rodzinnego) i rodzinnych domów dziecka – jest ich mniej niż 20.
Gdzie jeszcze można szukać informacji na temat rodzicielstwa zastępczego?
Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie w następujących miejscach:
- na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu w zakładce Piecza zastępcza.
- na profilu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu na Facebooku
- na profilu dotyczącym rodzicielstwa zastępczego na Facebooku
- w Dziale Wsparcia Rodzin Zastępczych, ul. Wysoka 6, tel. 71 782 24 11, email: rodzicielstwo.zastepcze(at)mops.wroclaw.pl