wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zimny Księżyc nad miastem. Pełnia Długiej Nocy (zdjęcia)

Nad Wrocławiem możemy podziwiać Pełnię Zimnego Księżyca, zwaną też Pełnią Długiej Nocy albo Dębową. W nocy 27 grudnia o godz. 01:33 Srebrny Glob osiągnął swoje maksimum, ale wciąż pięknie prezentuje się na niebie. Zobaczcie ostatnią pełnię tego roku na zdjęciach naszego fotoreportera.

Reklama

To już ostatnia pełnia Księżyca w tym roku, trzynasta, bo w sierpniu mieliśmy dwie. Kolejną - Wilczą - będziemy mogli podziwiać w styczniu 2024.

Zimny Księżyc w grudniu nad Wrocławiem

Zimny Księżyc swoje maksimum osiągnął w nocy 27 grudnia o 01:33, ale wciąż możemy obserwować go na niebie. Pełnia Zimnego Księżyca, nazywana też Pełnią Długiej Nocy to ewidentny znak, że nadeszła zima - noce są długie, a dni krótkie.

Jeśli ostatniej nocy pogoda nie pozwoliła Wam podziwiać tego widoku - nie przejmujcie się! Najbliższej nocy Księżyc będzie oświetlony praktycznie w takim samym stopniu co wczoraj, a wzejdzie na niecały 1 stopień niżej. Gołym okiem różnica będzie niezauważalna. Dlatego jeśli tylko możecie, wybierzcie się dziś na późno-wieczorny spacer. Jeśli znajdziecie miejsce bez sztucznych świateł, będzie towarzyszył Wam cień od światła księżycowego. 
Karol Wójcicki na profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku
Pełnię Księżyca najlepiej obserwować poza zasięgiem miejskich świateł i latarni. Ale w mieście też jest widoczna, choć mniej wyraźnie. Nasz fotoreporter Oleksandr Poliakovsky "złapał" ją w okolicy mostu i placu Grunwaldzkiego.Zobacz Pełnię Zimnego Księżyca na zdjęciach
Pochwalcie się zdjęciami Pełni Zimnego Księżyca na naszym Facebooku.W tym okresie warto też wypatrywać na niebie Kwadrantyd, czyli rojów meteorów. Można je obserwować od 28 grudnia do 12 stycznia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl