wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Obchody 44. rocznicy strajku w 1980 roku [ZDJĘCIA]

Gdańsk ma stocznię, Wrocław ma zajezdnię. Obchody 44. rocznicy strajku w 1980 r. [ZDJĘCIA]

Data publikacji: Autor:

Uroczystości na cmentarzu Grabiszyńskim, msza święta, złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą „Solidarności” przy Centrum Historii Zajezdnia oraz podpisanie porozumienia między prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem a przewodniczącym dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierzem Kimso. Tak we Wrocławiu upamiętniono Sierpień '80. Zobaczcie zdjęcia z obchodów.

Reklama

Wrocławskie obchody Sierpnia '80 - galeria zdjęć

Gdy 1 lipca 1980 r. władze PRL podniosły ceny na mięso i jego wyroby, w całej Polsce wybuchły strajki. Również we Wrocławiu. Bunt był jednak krótki. Wszystko zmieniło się 26 sierpnia, gdy strajk rozpoczęła załoga zajezdni autobusowej nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej. Tu dziś znajduje się Centrum Historii Zajezdnia.

Właśnie to wydarzenie upamiętniali w niedzielę 25 sierpnia przedstawiciele władz samorządowych oraz działacze NSZZ „Solidarność”. Główne obchody, związane z upamiętnieniem Sierpnia ’80, zorganizowano przed Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej.

Zobacz zdjęcia z obchodów Sierpnia '80 we Wrocławiu:

W sierpniu 1980 roku rodziła się „Solidarność”

Gości przywitali Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski, Paweł Gancarz marszałek województwa dolnośląskiego oraz Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia:

Tutaj rodziła się wrocławska „Solidarność”. W tym miejscu rozpoczęła się wrocławska droga o wolność, suwerenność i prawa pracownicze. Zrodziło się coś wyjątkowego.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Głos zabrał też Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”:

– Podczas Strajku '80 toczyła się walka o wartości. I nie chodziło w niej tylko o godną pensję, dobre wyposażenie stołówek zakładowych, a nawet, aby system działał lepiej. Ale o godność, możliwość zrzeszania się, o wolność słowa i wolność sumienia. Nie tylko dla siebie, ale też dla tych, którzy myślą inaczej i mają inny system wartości niż my – zaznaczył Andrzej Jerie.

<p>Składanie kwiat&oacute;w pod pomnikiem "Solidarności"</p> Marek Księżarek
Składanie kwiatów pod pomnikiem "Solidarności"

O tych wydarzeniach musimy pamiętać

Zebrani podkreślali, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach:

– Dla nas, dla Centrum Historii Zajezdnia, Strajk ’80 jest mitem założycielskim. Zajmujemy się nim od strony naukowej. Chcemy dowiedzieć się, co się wówczas działo, godzina po godzinie. Chcemy opisać ludzi, którzy brali w nim udział – powiedział Andrzej Jerie.

Na marginesie, dyrektor Zajezdni wspomniał, że historycy nie mogą ustalić tożsamości dwóch strajkujących, którzy jechali z Wrocławia do Gdańska: mechanika i kierowcy dużego fiata. Może ktoś ich zna?

Porozumienie pomiędzy prezydentem Wrocławia a przewodniczącym dolnośląskiej „Solidarności”

Ważnym elementem uroczystości było potwierdzenie kontynuacji dialogu, który z założenia ma służyć polepszeniu warunków płacy i pracy wszystkim zatrudnionym w jednostkach i spółkach miejskich Wrocławia. W tym współpracę w kwestii ustalania podwyżek i poprawy bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

<p>Podpisanie porozumienia: przewodniczący dolnośląskiej &bdquo;Solidarności&rdquo; Kazimierz Kimso i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk</p> Marek Księżarek
Podpisanie porozumienia: przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama