O wydarzeniach sprzed 44 lat przypomniał Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia oraz Jarosław Krauze, członek Rady Programowej Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (prowadzącego Centrum Historii Zajezdnia). A potem Adam Andrzej Ostrowski, czyli O.S.T.R., porwał publiczność do wspólnej zabawy, przypominając swoje najlepsze kawałki, by po chwili wzbudzić ogromny entuzjazm publiczności, śpiewając rymy o wrocławskiej zajezdni i Ogórku, czyli zabytkowym Jelczu 043, którym można przyjechać do Centrum Historii Zajezdnia.
Czytaj także: Tu zaczął się Wrocław – strajk w sierpniu 1980 roku w stolicy Dolnego Śląska [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Mistrzowie jazzu w Zajezdni
Po kilkunastominutowej przerwie na zmianę instrumentów, zaprezentowali się wszystkim Wojciech Waglewski i Leszek Możdżer z zespołem. Tych mistrzów nie trzeba przedstawiać. Jazzowa nutka z rockowym pazurem okazała się ucztą i dla ducha, i dla ucha.
Radosne upamiętnianie historii
W Centrum Historii Zajezdnia pokazali, że można w radosny sposób świętować ważne wydarzenia z naszej historii, pamiętając o tym, co ważne, ale w formie, która wyzwala same pozytywne emocje, łącząc wszystkich i nikogo nie wykluczając z naszej wspólnoty.
Taki przekaz popłynął z miasta nad Odrą do całej Polski w rocznicę rozpoczęcia strajku w sierpniu 1980 roku w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.