wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe szklarnie w Ogrodzie Botanicznym są prawie gotowe. Wkrótce kolejny etap prac

Remont szklarni w Ogrodzie Botanicznym jest na finiszu. Już niedługo rośliny zostaną przesadzone do nowego miejsca, w którym powinny się zregenerować i wzmocnić. Wkrótce nastąpi też odnowienie zabytkowej kaktusiarni. Sprawdź, jakie cenne okazy ma w swojej kolekcji wrocławski Ogród Botaniczny. Wśród nich jest „fotel teściowej”.

Reklama

Remont zabytkowej kaktusiarni i mniejszych szklarni

Obecnie trwa odbudowa szklarni, w których zamieszkają egzotyczne sukulenty. Kaktusiarnia jest następnym etapem remontu i niedługo będzie ogłoszony na nią przetarg. Jak mówi prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego - Już wkrótce będziemy mogli rozpocząć remont kaktusiarni, która będzie wyjątkowo piękna. Zlikwidujemy parapety, czyli misy, na których były uprawiane kaktusy. Wszystko będzie usadowione w gruncie, chcemy zbudować coś na zasadzie pustyni, na której będą różnego rodzaju sukulenty, głównie oczywiście kaktusy pochodzące z Ameryki.

Największe skarby Ogrodu Botanicznego

Najbardziej osobliwą rośliną, dla której specjalnie zostały stworzone siedliska, a nawet basen to Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis). Występuje naturalnie na pustyni Namib w Afryce.

Jest daleką kuzynką sosny bądź świerka, ale ma tylko dwa liście, które przez całe życie rozwijają się i wyrastają z pnia pogrążonego w piasku. Roślina wyjątkowa, bardzo trudna również w utrzymywaniu poza siedliskiem naturalnym.
prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Welwiczja przedziwna, nazywana najdziwniejszą rośliną na świecie fot. Paulina Falkiewicz
Welwiczja przedziwna, nazywana najdziwniejszą rośliną na świecie

Oprócz tego, w Ogrodzie Botanicznym zobaczymy wiele ciekawych Wilczomleczy, które swoim wyglądem przypominają kaktusy, a także wielkiego Echinokaktusa, czyli fotel teściowej (Echinocactus grusonii).

To dar z Ogrodu Botanicznego w Berlinie. Ma około 60 lat, więc jest już dostosowany do tego, aby na nim przysiąść w razie konieczności, a szczególnie posadzić na nie nasze ulubione teściowe.
prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Co nowego zobaczymy w Ogrodzie Botanicznym

Ta kolekcja będzie wyjątkowo bogata. - zapewnia prof. Zygmunt Kącki. Będziemy mieć sukulenty afrykańskie, bardzo dużo gatunków z Madagaskaru, tylko tam występujących. Będziemy mieć też część poświęconą roślinom z Wysp Kanaryjskich, m.in. Dracena Draco, czyli tzw. smocze drzewo, czy też piękną Euphorbię Canariensis, która będzie mogła bez problemu się rozwijać, ponieważ szklarnie są teraz wyższe i szersze.

Myślę, że na skalę Polski będziemy mogli pochwalić się kolekcją pelargonii sukulentowych. Pelargonie znamy z naszych doniczek na oknach, uprawiamy je bardzo chętnie, ale nie zdajemy sobie sprawy, że są to rośliny występujące na pustyniach. Pięknie pachną i przypominają maleńkie drzewka.
prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Szklarnie oraz kaktusiarnia będą otwarte dla zwiedzających na początku przyszłego roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama