Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Niedziela Palmowa, nazywana Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej również „Kwietną” lub „Wierzbną”, wypada zawsze siedem dni przed Świętami Wielkanocnymi.
Kiedy wypada Niedziela Palmowa 2025?
Są to święta ruchome, co oznacza, że nie mają stałej daty. Określa się ją od terminu pierwszej pełni Księżyca po równonocy wiosennej. W tym roku Niedzielę Palmową będziemy obchodzić 13 kwietnia.
Procesje w Niedzielę Palmową
Częścią tradycji są procesje w czasie Niedzieli Palmowej, organizowane w w tym dniu w wielu kościołach. Ich początki sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa w Jerozolimie.
Co symbolizuje palma wielkanocna?
Zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej ma swoje początki w średniowieczu, a święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia do kościołów w całej Polsce zanosi się palmy, czyli ozdobne gałązki, które symbolizują początek nowego życia.
Gałązki kwitnącej wierzby, nazywane „baziami”, „kotkami” czy „kocankami”, w przekonaniu ludu wiejskiego posiadały dobroczynną siłę, ponieważ pojawiały się najwcześniej na wiosnę i niosły nadzieję na odrodzenie się życia. Dodatkową nadzwyczajną siłę zyskiwały przez pobłogosławienie ich w kościele.
Poświęcone przez kapłana palmy mają chronić nas przed nieszczęściem. W dawnych czasach wierzono także, że chronią przed burzą i chorobą (połykanie bazi miało uchronić od chorób gardła i bólów zębów). Oczywiście dziś się tego nie robi, a i my nie zalecamy.
Gdzie kupić palmę wielkanocną we Wrocławiu?
Palmę wielkanocną można zrobić własnoręcznie w domu. Jeśli jednak nie macie czasu albo pomysłu na jej wykonanie, można ją też oczywiście kupić gotową, m.in. w marketach, kwiaciarniach czy na przedświątecznych kiermaszach.
Jeden z nich odbędzie się w najbliższą sobotę (12 kwietnia), czyli dzień przed Niedzielą Palmową, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Traugutta we Wrocławiu w godz. 10:00-16:00. Wstęp wolny.