![Plakat Pisanki i palmy wielkanocne [wystawa czasowa i kiermasz]](https://www.wroclaw.pl/cdn-cgi/image/w=1200,h=640,fit=crop,f=avif/https://go.wroclaw.pl/api/download/img-f8234a3dac11000204598d4300446cf0/487998905-1219135920006196-453209585963015459-n.jpg)
- TERMINY: Zakończyło się 12.04.2025 (102 dni temu)
- Miejsce: Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
- BILETY: Wstęp wolny
FILTRUJ
Od blisko 60 lat Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przygotowuje w okresie Świąt Wielkiej Nocy wystawę poświęconą ozdobom i rekwizytom wielkanocnym. Będzie można zobaczyć różnorodność pisanek, palm i stroików świątecznych, gliniane baranki i ceramiczne ptaki, kwiaty z papieru i ozdobne pająki. Ekspozycję wzbogacą archiwalne fotografie i współczesne nagranie z obrzędu święcenia pokarmów.
Odbędzie się także tradycyjny kiermasz wielkanocny, zaplanowany na sobotę 12 kwietnia.
Zdobienie jaj to element sztuki ludowej, a zarazem jedna z najbardziej żywotnych dziedzin plastyki obrzędowej, w której pielęgnowana jest tradycyjna stylistyka. Na wystawie będzie można zobaczyć różne techniki zdobnicze na przykładzie prac kilkudziesięciu twórców z terenu głównie Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Pokazane zostaną pisanki precyzyjnie zdobione technikami batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane rdzeniem sitowia, słomą czy miniaturowymi wycinankami. Widzów zachwycą opolskie „kroszonki” i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich i kaszubskich. Nie zabraknie także zdobniczych motywów orawskich, petrykowskich, krymsko-tatarskich i naddnieprzańskich.
Na ekspozycji będą także palmy, które w Niedzielę Palmową, zwaną też Kwietną lub Wierzbną niesione są w uroczystych procesjach. Palmie przypisywano właściwości ochronne, życiodajne, zdrowotne i dobroczynne, a moce te potęgowało poświęcenie jej w kościele. Na Dolnym Śląsku dominowały palmy wykonywane wg wzorów wileńskich, których współczesne wariacje będą mogli zobaczyć widzowie. Wyplatane z suszonych i barwionych traw, ziół i kwiatów oraz ułożone w misterne wzory, zachwycą zwiedzających.
Tegoroczną ekspozycję wzbogaci współczesne nagranie z obrzędu święcenia pokarmów, które zostanie zestawione z archiwalnymi fotografiami z badań terenowych z zakresu obrzędowości wielkanocnej, prowadzonych na Dolnym Śląsku przez wrocławskie Muzeum Etnograficzne w latach 60. XX w. Poza tym nie zabraknie barwnych stroików, kwiatów z bibuły, ptaszków z ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu.
Tradycyjny kiermasz wielkanocny z udziałem kilkudziesięciu wystawców zaplanowano na 12 kwietnia – sobotę przed Niedzielą Palmową. To niepowtarzalna szansa do osobistego spotkania z twórcami pisanek, palm i pająków, a także sposobność kupienia oryginalnych prezentów świątecznych – ludowych zabawek, wyrobów ceramicznych i porcelanowych – artystycznych i użytkowych, koszyków wiklinowych i papierowych, rzeźby ludowej.
Kuratorka wystawy: Agnieszka Szepetiuk-Barańska
Romualda Traugutta 111/113, Wrocław 50-420