wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zazieleniły beton we Wrocławiu, teraz zabrały się za Luwr w Paryżu [ZOBACZ PROJKETY]
Kliknij, aby powiększyć
Projektantki z Wrocławia stworzyły projekt ogrodu przy paryskim muzeum Luwr mossmoss
Projektantki z Wrocławia stworzyły projekt ogrodu przy paryskim muzeum Luwr

Projektantki z wrocławskiego studia projektowego Mossmoss zasłynęły z projektów zielonych skwerów w miejscach, które ich zdaniem mogłyby poprawić klimat w mieście. Zabrały się teraz za inne miejsca na świecie i na początek zaprojektowały ogrody w paryskim muzeum Luwr. To projekt edukacyjny, który ma na celu pokazać, że miasta mogą być bardziej ekologiczne i przyjazne naturze oraz człowiekowi. Co o tym sądzicie?

Reklama

Projektantki z wrocławskiej pracowni mossmoss od lat prowadzą, jak to nazywają - ekskluzywny butik z roślinami. Zajmują się projektowaniem zielonych przestrzeni we wnętrzach budynków, zewnętrznych ogrodów, ale też działają edukacyjnie. Prowadzą warsztaty i przede wszystkim tworzą propozycje zielonych skwerów w miejscach, które w miastach tego najbardziej potrzebują. 

Ostatnio, zajęły się paryskim muzeum Luwr 

Projektantki dostrzegły czego tam brak. Zauważają, że miejsce to znane jest na całym świecie i co roku pojawia się tu nawet kilka milionów turystów.

- Aby wejść do muzeum niejednokrotnie trzeba odstać w kolejce kilka godzin. Czy nie przyjemniej byłoby schronić się w cieniu drzew lub odpocząć blisko natury? - zwracają uwagę projektantki w mossmoss. 

Według projektantek, plac przed Luwrem stał się symbolem jednego z najpoważniejszych problemów naszej planety – szybko postępujących zmian klimatu. Coraz częściej doświadczamy tam ekstremalnych temperatur, które utrudniają funkcjonowanie. Brakuje cienia, który chroniłby przed słońcem i zieleni, która w naturalny sposób reguluje temperaturę i poprawia jakość powietrza.

- Jako projektanci chcemy zwrócić uwagę na te problemy i zachęcić do debaty. - zapowiadają projektantki w mossmoss. 

We Wrocławiu też znalazły takie miejsca

W ubiegłym roku stworzyły projekty zielonych ogrodów w miejscach, które ich zdaniem, wymagają we Wrocławiu zmiany. Na wizualizacjach zielone ogrody pojawiły się m.in. na ul. Kazimierza Wielkiego, zaprojektowały zieloną ścianę na Barbarze, zielony przystanek przy ul. Oławskiej i  ogrody w Rynku.
Nasze wizualizacje nie są gotowymi projektami, a punktem wyjścia do dyskusji na temat zieleni w mieście i zmian klimatu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, konieczne jest podjęcie działań na wszystkich poziomach, od biznesu i inwestycji po władze miejskie i krajowe. Te projekty mają na celu rozpoczęcie rozmowy i wywarcie wpływu na tych, którym zależy na planecie. Chcemy, aby miasta były zielone i przyjemne do życia.
mossmoss

Projektantki mossmoss - Katarzyna Biała oraz Edyta Jakowska-Picchiotti otrzymały tytuł Wrocławianki roku 2022 w kategorii: Działalność pro-ekologiczna. Angażują się w akcje, które mają uświadomić i zniwelować skutki zmian klimatycznych. Stworzyły miejsce edukacji ekologicznej, działań i spotkań. Tworzą projekty ogrodów i zielonych skwerów w opuszczonych i zabetonowanych miejscach. Zaprojektowały m.in. system miejskich, kieszonkowych ogrodów deszczowych. 

Uruchomiły także platformę internetową o profilu informacyjno-edukacyjnym, której celem jest nauka nawyków ekologicznych.

Czy we Wrocławiu takie projekty mogą być zrealizowane? Ależ są!

Od koncepcji do realizacji jest daleka droga. Nie da się wszędzie ich zrealizować. Przy projektowaniu sprawdzane jest podłoże, to co biegnie pod chodnikiem (instalacje, rury ciepłownicze), własność terenu czy nawodnienie. We Wrocławiu zielonych inwestycji powstaje coraz więcej. Na przykład na ulicy Łokietka rozszczelniono chodniki i posadzono krzewy, a na Chrobrego pojawiło się sporo drzew.

- Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna i nam też zależy, aby w mieście pojawiało się jak najwięcej zielonych projektów. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy dwa etapy programu „Zielono-niebieski plac Orląt Lwowskich”, wydzierając część betonowej przestrzeni poprzez urządzenie ogrodów deszczowych i wprowadzenie dodatkowej zieleni, przy równoczesnym ukształtowaniu na te potrzeby spływów wody opadowej. - powiedział Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl