wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nagroda Rycerz Prawego Serca dla wybitnego kardiochirurga Ryszarda Przybylskiego

Dr Roman Przybylski, szef Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, został laureatem prestiżowej nagrody Rycerza Prawego Serca. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia w leczeniu zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego.

Galę z udziałem dr. Przybylskiego zorganizowano podczas Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Zabrzu.  Statuetkę Rycerza Prawego Serca przyznaje sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Trzeba pamiętać, że siłą tego co robimy, jak działamy i jakie odnosimy sukcesy jest zespół, z którym pracuję. Szczególnie mowa o anestezjologach, kardiologach, pielęgniarkach, rehabilitantach i wszystkich osobach, które pracują z pacjentami przeszczepowymi lub zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. To nie jest tak, że tylko jeden chirurg pracuje na sali operacyjnej. To jest cały szlak, indywidualna droga pacjenta, a żeby mu skutecznie pomóc, potrzebny jest cały zespół.
Dr Ryszard Przybylski, kardiochirurg, transplantolog z USK we Wrocławiu

Ponad trzysta serc w złotych dłoniach

Dr Roman Przybylski od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym serca. Przez wiele lat pracował jako zastępca prof. Mariana Zembali w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był odpowiedzialny za program przeszczepów serca u dzieci i dorosłych.

Z USK jest związany od października 2019 r., pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiochirurgii. We Wrocławiu rozpoczął razem z zespołem program przeszczepiania serca - od 2021 r. przeprowadzono do dziś 125 transplantacji. W sumie dr Przybylski brał udział w ponad trzystu operacjach transplantacji serca.

Wybitny lekarz specjalizuje się m.in. w leczeniu wad zastawkowych (plastyki), chirurgii aorty, chirurgii wieńcowej, przewlekłej zatorowości płucnej oraz leczeniu wad wrodzonych serca u dorosłych.Wraz z zespołem przeprowadził w USK spektakularny i pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”). Rozpoczął także na Dolnym Śląsku programy operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym a także mechanicznego wspomagania krążenia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama