Dr Roman Przybylski, szef Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca Uniwersytetu Medycznego oraz Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, został laureatem prestiżowej nagrody Rycerza Prawego Serca. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne osiągnięcia w leczeniu zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego.
Galę z udziałem dr. Przybylskiego zorganizowano podczas Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Zabrzu. Statuetkę Rycerza Prawego Serca przyznaje sekcja Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Trzeba pamiętać, że siłą tego co robimy, jak działamy i jakie odnosimy sukcesy jest zespół, z którym pracuję. Szczególnie mowa o anestezjologach, kardiologach, pielęgniarkach, rehabilitantach i wszystkich osobach, które pracują z pacjentami przeszczepowymi lub zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. To nie jest tak, że tylko jeden chirurg pracuje na sali operacyjnej. To jest cały szlak, indywidualna droga pacjenta, a żeby mu skutecznie pomóc, potrzebny jest cały zespół.Dr Ryszard Przybylski, kardiochirurg, transplantolog z USK we Wrocławiu
Ponad trzysta serc w złotych dłoniach
Dr Roman Przybylski od ponad 20 lat zajmuje się leczeniem operacyjnym serca. Przez wiele lat pracował jako zastępca prof. Mariana Zembali w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był odpowiedzialny za program przeszczepów serca u dzieci i dorosłych.
Z USK jest związany od października 2019 r., pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiochirurgii. We Wrocławiu rozpoczął razem z zespołem program przeszczepiania serca - od 2021 r. przeprowadzono do dziś 125 transplantacji. W sumie dr Przybylski brał udział w ponad trzystu operacjach transplantacji serca.
Wybitny lekarz specjalizuje się m.in. w leczeniu wad zastawkowych (plastyki), chirurgii aorty, chirurgii wieńcowej, przewlekłej zatorowości płucnej oraz leczeniu wad wrodzonych serca u dorosłych.Wraz z zespołem przeprowadził w USK spektakularny i pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg autotransplantacji serca (wycięcie i wyjęcie serca z klatki piersiowej, usunięcie mas nowotworowych, wszczepienie serca „na miejsce”). Rozpoczął także na Dolnym Śląsku programy operacyjnego leczenia chorych z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym a także mechanicznego wspomagania krążenia.
Źródło: materiały prasowe