wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kolejne odkrycie podczas rewitalizacji Wzgórza Partyzantów. Tym razem znaleziono kafle ze znanego zakładu ceramicznego
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: remontowany pawilon perystylowy na Wzgórzu Partyzantów Tomasz Hołod
Na zdjęciu: remontowany pawilon perystylowy na Wzgórzu Partyzantów

Niespodzianka jest gorąca, ponieważ chodzi o fragmenty pieca kaflowego. Znaleziono je w pawilonie perystylowym – tam gdzie niedawno odkryto nieckę fontanny. Kafle, które najprawdopodobniej pochodzą z zakładu w Leśnicy, mają być wyeksponowane. Miejsce i sposób wskaże konserwator, zaś archeolodzy mają twardszy orzech do zgryzienia.

Reklama

Na rewitalizowanym Wzgórzu Partyzantów odkrycie goni odkrycie. Nie minął tydzień, od kiedy pisaliśmy o niecce starej fontanny (artykuł z filmem), a już słyszymy o kaflach.

Podczas prac w pawilonie perystylowym robotnicy wykopali kilkadziesiąt wyjątkowych elementów. To kafle. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie. Można dostrzec na nich między innymi orły, lwa czy fragmenty korony.
FB Prezydent Wrocławia Jacek Sytryk

Zadania dla archeologów i konserwatora zabytków

Na wzgórzu są pewni, że część kafli pochodzi z pieca. Dowodem jest tabliczka z nazwą producenta.

Jest to jedna z najsłynniejszych firm zajmujących się wytwarzaniem wyrobów ceramicznych na świecie, Villeroy & Boch. Ten koncern kupił po I wojnie światowej zakład w Leśnicy i wszystko wskazuje na to, że właśnie z tego miejsca pochodzą piękne kafle.
FB Prezydent Wrocławia Jacek Sytryk

Archeolodzy podejrzewają, że pozostałe tworzyły kiedyś herb Wrocławia. Do tej hipotezy skłania ich data umieszczona pod jednym z orłów – 1760. Nic jednak nie wskazuje na to, że jest to rok produkcji kafli. Co zatem oznacza? Archeolodzy spróbują ustalić.

Z kolei projektant i konserwator zabytków wskażą miejsce i sposób ekspozycji historycznych kafli.

O pozostałych odkryciach na wzgórzu pisaliśmy tutaj, natomiast ten link odsyła do tekstu o rewaloryzacji i historii Wzgórza Partyzantów oraz dawnego bastionu Sakwowego.

Pierwszy etap rewaloryzacji wzgórza powinien zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku. Całkowita wartość projektu to 26,7 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków gminy Wrocław i funduszu rządowego Polski Ład.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl