wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Musical? Mural? A może astrofotografia? Trwa nabór do ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura
Kliknij, aby powiększyć
Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku. Na zdjęciu cztery młode osoby. materiały organizatorów
Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku. Na zdjęciu cztery młode osoby.

Centrum Kultury Agora uruchamia na Dolnym Śląsku nabór do ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Cel BMK: tworzenie wraz z młodzieżą z małych miejscowości najróżniejszych inicjatyw kulturalno-społecznych: warsztatów (np. teatralnych, scenograficznych, plastycznych etc.), spotkań, musicali, koncertów, malowania murali i innych wydarzeń, w które warto się angażować. W ubiegłym roku młodzi dolnoślązacy zajmowali się nawet astrofotografią!

Reklama

Bardzo Młoda Kultura - o co tu chodzi? 

Bardzo Młoda Kultura (BMK) to program Narodowego Centrum Kultury, natomiast Wrocławska CK Agora jest od ubiegłego roku jego dolnośląskim operatorem i to właśnie ona organizuje nabór do BMK w naszym regionie.

Po co to wszystko? Celem programu jest budowanie i wzmacnianie sieci współpracy regionalnej poprzez warsztaty, szkolenia i wsparcie w realizacji inicjatyw tworzonych przez młodzież i z jej udziałem. Każdego roku co najmniej osiem najlepszych inicjatyw w czterech gminach do 50 tys. mieszkańców otrzymuje grant w wysokości do 10 tys. zł oraz wsparcie CK Agora na wszystkich etapach realizacji.

Kto może wziąć udział w naborze do programu Bardzo Młoda Kultura?

Nabór dotyczy instytucji i organizacji z Dolnego Śląska – np. gminnych ośrodków kultury i bibliotek, fundacji – z gmin, w których mieszka nie więcej niż 50 tys. mieszkańców. Ważne jest to, by miały one własną siedzibę, chciały pracować z młodymi ludźmi i były gotowe kształcić swoich pracowników i lokalnych liderów.

Dlaczego warto się w to zaangażować?

W niedużych miejscowościach nie musi być nudno, a dzięki BMK można zdziałać więcej. 

To okazja do współtworzenia prestiżowego programu o zasięgu ogólnopolskim, a także poznania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców własnej gminy oraz przekształcenia ich pomysłów w realne działania, a wszystko to przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.
Anna Borowska, koordynatorka BMK na Dolnym Śląsku

Instytucje i organizacje, które dołączą do programu mogą zyskać:

  • Możliwość realizacji cyklu szkoleń Laboratorium Lidera w swojej siedzibie. Ich uczestnicy wypracują ciekawe i wartościowe inicjatywy społeczno-kulturalne (przykłady poniżej);
  • Możliwość rozpoznania potrzeb i oczekiwań kulturalnych, a także problemów młodych ludzi w swojej gminie. Pomogą w tym realizowane podczas Laboratorium Lidera diagnozy;
  • Wsparcie kompetencyjne swoich pracowników oraz współpracowników z zakresu przeprowadzania diagnoz potrzeb i zasobów lokalnych oraz realizacji inicjatyw społeczno-kulturalnych;
  • Wsparcie finansowe najlepszych inicjatyw realizowanych z młodzieżą w wysokości do 10 tys. każda, wyłonionych w drodze konkursu.

Jakie projekty zrealizowano na Dolnym Śląsku w ramach Bardzo Młodej Kultury?

Projekty zrealizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku to m .in.:

  • Sudecki Art. Inicjatywa polegała na zaangażowaniu młodych osób ze wsi Bolesławów (gmina Stronie Śląskie) w zorganizowanie i zrealizowanie cyklu artystycznych zajęć malarskich, rzeźbiarskich oraz z zakresu projektowania i realizacji muralu, który został wykonany we wsi Bolesławów.
  • WTF-oto! W(sparcie) T(alent) F(otografia). Inicjatywa polegała na przeprowadzeniu spotkań i warsztatów fotograficzno-uważnościowych z młodzieżą z zaburzeniami autyzmu i zespołu Aspergera z miasta i gminy Ścinawa. Uczestnicy mieli okazję wyrazić się poprzez fotografię natychmiastową, m.in. portretową, reportażową i architektoniczną.
  • WidziSztukę - Projekt Międzypokoleniowy o Tworzeniu Działań dla Młodzieży. Zrealizowana w Jaworze inicjatywa to cykl warsztatów choreograficznych, teatralnych, scenograficznych, promocyjnych, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, ale też i przez samą młodzież, która spróbowała swoich sił w roli edukatorów. Młodzi ludzie działający w Jaworskim Ośrodku Kultury stworzyli prawdziwy musical na bardzo wysokim poziomie artystycznym.
  • Tworzymy NieboKRĄG. Astronomia | Astrografia | Cyjanotypia. W ramach tej inicjatywy powstał cykl warsztatów fotograficzno-astronomicznych, który pokazał młodzieży, że nocne życie na wsi może mieć dużo zalet -  obserwacja gwiazd i astrofotografia nie jest możliwa w dużych miastach. Miejscem realizacji działania była Gmina Mściwojów. Założeniem całego projektu było stworzenie swego rodzaju ścieżki – nieboKRĄGu. Młodzi ludzie po zrealizowanych warsztatach wykonali specjalny żagiel, na którym namalowali konstelację gwiazd z uchwyconego wcześniej na zdjęciach nieba.

Zdjęcia z tych wydarzeń możesz zobaczyć w naszej galerii.

Szczegóły współpracy i zasady aplikacji można znaleźć na stronie programu.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl