3. Wiadomości z regionu
  4. Musical? Mural? A może astrofotografia? Trwa nabór do ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura

Centrum Kultury Agora uruchamia na Dolnym Śląsku nabór do ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Cel BMK: tworzenie wraz z młodzieżą z małych miejscowości najróżniejszych inicjatyw kulturalno-społecznych: warsztatów (np. teatralnych, scenograficznych, plastycznych etc.), spotkań, musicali, koncertów, malowania murali i innych wydarzeń, w które warto się angażować. W ubiegłym roku młodzi dolnoślązacy zajmowali się nawet astrofotografią!

Bardzo Młoda Kultura - o co tu chodzi?

Bardzo Młoda Kultura (BMK) to program Narodowego Centrum Kultury, natomiast Wrocławska CK Agora jest od ubiegłego roku jego dolnośląskim operatorem i to właśnie ona organizuje nabór do BMK w naszym regionie.

Po co to wszystko? Celem programu jest budowanie i wzmacnianie sieci współpracy regionalnej poprzez warsztaty, szkolenia i wsparcie w realizacji inicjatyw tworzonych przez młodzież i z jej udziałem. Każdego roku co najmniej osiem najlepszych inicjatyw w czterech gminach do 50 tys. mieszkańców otrzymuje grant w wysokości do 10 tys. zł oraz wsparcie CK Agora na wszystkich etapach realizacji.

Kto może wziąć udział w naborze do programu Bardzo Młoda Kultura?

Nabór dotyczy instytucji i organizacji z Dolnego Śląska – np. gminnych ośrodków kultury i bibliotek, fundacji – z gmin, w których mieszka nie więcej niż 50 tys. mieszkańców. Ważne jest to, by miały one własną siedzibę, chciały pracować z młodymi ludźmi i były gotowe kształcić swoich pracowników i lokalnych liderów.

Dlaczego warto się w to zaangażować?

W niedużych miejscowościach nie musi być nudno, a dzięki BMK można zdziałać więcej.

To okazja do współtworzenia prestiżowego programu o zasięgu ogólnopolskim, a także poznania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców własnej gminy oraz przekształcenia ich pomysłów w realne działania, a wszystko to przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.
Anna Borowska, koordynatorka BMK na Dolnym Śląsku

Instytucje i organizacje, które dołączą do programu mogą zyskać:

• Możliwość realizacji cyklu szkoleń Laboratorium Lidera w swojej siedzibie. Ich uczestnicy wypracują ciekawe i wartościowe inicjatywy społeczno-kulturalne (przykłady poniżej);
  • Możliwość rozpoznania potrzeb i oczekiwań kulturalnych, a także problemów młodych ludzi w swojej gminie. Pomogą w tym realizowane podczas Laboratorium Lidera diagnozy;
  • Wsparcie kompetencyjne swoich pracowników oraz współpracowników z zakresu przeprowadzania diagnoz potrzeb i zasobów lokalnych oraz realizacji inicjatyw społeczno-kulturalnych;
  • Wsparcie finansowe najlepszych inicjatyw realizowanych z młodzieżą w wysokości do 10 tys. każda, wyłonionych w drodze konkursu.

Jakie projekty zrealizowano na Dolnym Śląsku w ramach Bardzo Młodej Kultury?

Projekty zrealizowane w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku to m .in.:

• Sudecki Art. Inicjatywa polegała na zaangażowaniu młodych osób ze wsi Bolesławów (gmina Stronie Śląskie) w zorganizowanie i zrealizowanie cyklu artystycznych zajęć malarskich, rzeźbiarskich oraz z zakresu projektowania i realizacji muralu, który został wykonany we wsi Bolesławów.
  • WTF-oto! W(sparcie) T(alent) F(otografia). Inicjatywa polegała na przeprowadzeniu spotkań i warsztatów fotograficzno-uważnościowych z młodzieżą z zaburzeniami autyzmu i zespołu Aspergera z miasta i gminy Ścinawa. Uczestnicy mieli okazję wyrazić się poprzez fotografię natychmiastową, m.in. portretową, reportażową i architektoniczną.
  • WidziSztukę - Projekt Międzypokoleniowy o Tworzeniu Działań dla Młodzieży. Zrealizowana w Jaworze inicjatywa to cykl warsztatów choreograficznych, teatralnych, scenograficznych, promocyjnych, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, ale też i przez samą młodzież, która spróbowała swoich sił w roli edukatorów. Młodzi ludzie działający w Jaworskim Ośrodku Kultury stworzyli prawdziwy musical na bardzo wysokim poziomie artystycznym.
  • Tworzymy NieboKRĄG. Astronomia | Astrografia | Cyjanotypia. W ramach tej inicjatywy powstał cykl warsztatów fotograficzno-astronomicznych, który pokazał młodzieży, że nocne życie na wsi może mieć dużo zalet -  obserwacja gwiazd i astrofotografia nie jest możliwa w dużych miastach. Miejscem realizacji działania była Gmina Mściwojów. Założeniem całego projektu było stworzenie swego rodzaju ścieżki – nieboKRĄGu. Młodzi ludzie po zrealizowanych warsztatach wykonali specjalny żagiel, na którym namalowali konstelację gwiazd z uchwyconego wcześniej na zdjęciach nieba.

Zdjęcia z tych wydarzeń możesz zobaczyć w naszej galerii.

Szczegóły współpracy i zasady aplikacji można znaleźć na stronie programu.

Źródło: materiały organizatorów