Malowniczo położony budynek powstał na początku XIX wieku, jest wybudowany metodą szachulcową. Służył zarządcom lasów i pracownikom leśnym w majątku należącym do rodu Maltzanów, dlatego z czasem zaczął być nazywany Gajówką.
Dzisiaj obiekt należący do Nadleśnictwa Milicz jest w stanie wymagającym pilnego remontu. Stąd inicjatywa mieszkańców Rudy Milickiej oraz zarządcy obiektu o udziale w konkursie „Nasz zabytek”. To szansa na zdobycie pieniędzy na ratowanie Gajówki.
Brama do ptasiego raju
Konkurs Fundacji Most the Most organizowany jest po raz trzeci. Ma dwa etapy (nazywane konkursami). W pierwszym zbierane są zgłoszenia zabytkowych obiektów wymagających remontu (muszą należeć do instytucji publicznej i znajdować się w co najmniej w ewidencji zabytków).
W tym roku z województwa dolnośląskiego nadeszło 709 zgłoszeń, które dotyczyły aż 64 zabytków, m.in. dworca kolejowego w Czernicy, kapliczki w Braszowicach i wieży ciśnień w Górze.
Gajówka położona przy wjeździe do miejscowości jest wizytówką całego regionu. Jest jednym z najstarszych, istniejącym jeszcze budynkiem mieszkalnym w Dolinie Baryczy. Położony w pobliżu ścieżek dydaktycznych i rezerwatów Doliny Baryczy. Położenie jego to naturalna brama do rezerwatu Stawno. Cel podróży wielu turystów przyrodników i ornitologów.Konkursowy opis Gajówki w Rudzie Milickiej
Komisja do udziału w drugiej części konkursu wybrała budynek w Rudzie Milickiej. Wśród kryteriów były zaangażowanie lokalnej społeczności oraz wyjątkowy charakter obiektu.
Teraz organizatorzy czekają na opisy pomysłów na nowe funkcje społeczne dla miejsca, które byłoby odnowione za wygraną w „Nasz zabytek”. Termin nadsyłania propozycji mija 12 czerwca 2023 r.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu na stronie Fundacji Most the Most.